Mācības iedvesmo Tukuma jauniešus uzsākt savu uzņēmējdarbību
Oktobrī LLKC Tukuma nodaļa organizēja mācības „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanā,” kuru mērķis ir aktivizēt lauku jauniešus uzsākt un attīstīt uzņēmējdarbību lauku teritorijā. Pasākumā piedalījās dalībnieki no Tukuma, Engures un Jaunpils novadiem. Daži jau spēruši pirmos soļus uzņēmuma radīšanā, daži mēģināja saprast, kā izloloto sapni īstenot dzīvē.
Pasākuma laikā jaunieši ieguva zināšanas uzņēmējdarbības pamatos, tirgus analīzē, mārketingā un reklāmā, resursu analīzē, finanšu plānošanā, uzņēmuma attīstībai e-vidē un biznesa plāna prezentēšanā.
Jauniešus visvairāk iedvesmoja izbraukuma diena, viesojoties dažādos uzņēmumos. Projekta dalībniekiem bija iespēja izvērtēt, kā saimnieko citi un kas no redzētā varētu noderēt pašiem. Mācību ietvaros dalībnieki apmeklēja Ginta Haņecka kalēja darbnīcu, kurā jauniešiem bija iespēja izmēģināt kalēja arodu. Kalējs ar šo arodu nodarbojas jau no 1992. gada. No metāla tiek izkaltas gan praktiskas lietas, durvju rokturi, krampīši, pudeļu attaisāmie, drēbju pakaramie u. c, gan arī dažādas interesantas figūras. Gints Haņeckis strādā tikai ar savām idejām – pēc tām izgatavo un realizē izbraukuma tirdzniecībā.
Jaunieši apmeklēja Irlavas konditoreju “IKU AMSA”, kurā saimnieko Sanita Austruma. Uzsākusi šo biznesu ar četrām magoņu bulciņām. 20 gadu laikā uzņēmums izaudzis par lielāko konditoreju izstrādājumu ražotāju Tukuma novadā. Pieprasījums pēc kūkām un konditorejas izstrādājumiem ir liels, bet paplašināties šobrīd nav iespējams, jo grūti atrast labus darbiniekus. “IKU AMSA” ir iegādājies modernu piparkūku izgatavošanas iekārtu, kur dienā maksimums var izgatavot 140 kg piparkūkas. Šajā svētku sezonā uzņēmums ir izveidojis sadarbību ar SIA “Skrīveru saldumi” par 1 t piparkūku piegādi. Sanitas Austrumas pieredze un uzņēmība ļoti iedvesmoja jauniešus uzsākt un attīstīt savu uzņēmējdarbību.
Turpat Irlavā netālu no konditorejas ar skalu groziņu ražošanu nodarbojas Anita Muižniece. Viņa parādīja izstrādājumu tapšanas ceļu no koka apstrādes cikla un beidzot ar izstrādāšanas tehniku. Šis darbs tiek veikts kopā ar vīru Elmāru, kurš sagatavo izejmateriālus. Ģimene savu darbību ir uzsākusi pirms pieciem gadiem, lai īsinātu laiku garos ziemas vakaros. Šobrīd uzņēmums uzņēmis lielākus apgriezienus, papildus piedāvājot meistarklases gan bērniem, gan pieaugušajiem Tukuma novadā, Kuldīgā u. c.
Katrs jaunietis varēja atrast sev noderīgo, kaut tas būtu bijis tikai viens teikums, sajūta vai doma. Mācību noslēgumā jaunieši saņēma apliecinājumu par dalību interaktīvajā programmā „Laukiem būt!” un ir gatavi startēt konkursā.
Mācības notika VLT pasākumu ietvaros.
Ginta Vēvere,
LLKC Tukuma nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru