Mācību vizītē pie Vidzemes mājražotājiem

GalerijaPrint

LLKC Krāslavas nodaļa rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu lauku tūrisma uzņēmējiem, mājražotājiem un jauniešiem uz vairākām Vidzemes saimniecībām.

Pasākums tika organizēts sadarbībā ar biedrību „Krāslavas rajona partnerība” lauku tūrisma uzņēmējiem, mājražotājiem un jauniešiem aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros. Brauciena mērķis bija veicināt labas pieredzes apguvi un pārņemšanu uzņēmumos, saimniecībās vai organizācijās. Pasākums tika finansēts no Valsts Lauku tīkla finanšu līdzekļiem, un tajā piedalījās interesenti no Dagdas un Krāslavas novadiem, kā arī lauku attīstības konsultanti. Tika apmeklētas: Alūksnes novada Alsviķu pagasta zemnieku saimniecība „Vējiņi”, Veclaicenes pagasta zemnieku saimniecība „Mauriņi”, Malienas pagasta zemnieku saimniecība „Ziemeļi”, Gulbenes novada Stāmerienas pagasta zemnieku saimniecība „Birzupes 2” un SIA „Mū Siera” ražotne Gulbenes novada Beļavas pagastā.

Zemnieku saimniecība „Vējiņi”

Saimniecībai pieder 50 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Ir attīstītas bioloģiskās saimniekošanas metodes. Daļu zemes iznomā citiem apsaimniekotājiem, sev paturot nelielu daļu. Tur 1,2 ha platībā audzē upenes, 0,5 ha – avenes un 0,3 ha aizņem ābeļdārzs. Saimniece strādā algotu darbu skolā. Skolotājiem vasaras mēnešos ir atvaļinājums, tāpēc Antra Paegle pievērsusies ogulāju un ābeļdārza apsaimniekošanai. Ogas tiek realizētas „Rimi” veikalu tīklā, tirgū un pārstrādātas sulā, pēc tam – sīrupā. Savāktās ogas tiek nogādātas Gaujienā, kur tiek pārstrādātas bioloģiski sertificētā uzņēmumā. Saimniece saņem atpakaļ sīrupu realizēšanai gala patērētājam vai degustēšanai. Bioloģisko ogu sīrups ir veselīgs un tirgū pieprasīts produkts. Tas ir labs un vērtīgs piemērs brauciena dalībniekiem un  ideja iespējamai kooperācijai.

Zemnieku saimniecība „Mauriņi”

Saimniecība tika nodibināta 1992. gadā. Kopš 2000. gada darbojas kā bioloģiskā saimniecība, no 2003. gada – vides veselības saimniecība. Apsaimnieko kopā 160 ha lielu zemes platību. Iesaistīta platību dabiskās apganīšanas projektā ar ekstensīvo šķirņu krustojumu liellopiem un Konik Polsky zirgiem, kā arī citos projektos. Audzē arī gaļas liellopus, aitas un citus dzīvniekus. Vāc un gatavo zāļu tējas, pirtsslotas, saimniecībā ir viesu nams un veselības pirtiņa. Zemnieku saimniecība darbojas īpaši atbalstāmā dabas teritorijā, līdzās atrodas arī dabas liegums. Gunita Virka organizē bioloģisko saimniecību sadarbību lauku labumu grozu veidošanai un nogādei tiešās tirdzniecības klientiem pēc pieprasījuma, kā arī atbraucējus cienā ar dabīgi audzētu, veselību stiprinošu pārtiku.

 Zemnieku saimniecība „Ziemeļi”

Saimniecības „Ziemeļi” saimnieki Ināra un Roberts Zeltiņi audzē apmēram simt ārstniecības augu, no kuriem tiek gatavotas augu tējas. Daļa no saražotās produkcijas tiek nodota dakterim Artūram Tereško, kā arī tiek piedāvāta pircējiem gadatirgos vai novadu pilsētu svētkos. Pēdējā laikā aptiekās un citur tiek pārdoti dažādu ievestu tēju maisījumi. Saimnieks uzskata, ka cilvēka organismam vislielākais labums ir no Latvijas laukos izaudzētajām un ievāktajām tējām, jo to aktīvās vielas tiek labāk uzņemtas. „Kāpēc gan izmantot svešzemju augus, piemēram, Altaja žeņšeņu, ja tepat Latvijā var ievākt leizeju jeb marālsakni, kas ir tikpat vērtīga!” saka Roberts. Tā kā šis augs jāaudzē piecus gadus, Zeltiņi to ik gadu iestāda pa kādai vadziņai. Pēc iespaidīgās un izzinošās lekcijas brauciena dalībniekiem bija iespēja iegadāties Zeltiņu saražoto produkciju – ārstniecības tējas.

 Zemnieku saimniecība „Birzupes 2”

Saimniecības īpašnieks Vilis Kļaviņš brauciena dalībniekus iepazīstināja ar maizes cepšanas tradīcijām brīvā dabā. Viesmīlīgais saimnieks un saimniece katram no mums ierādīja, kā uz ugunskura izcept smaržīgu un gardu maizes kukulīti, kas vēlāk labi garšoja ar brūkleņu ievārījumu vai medu. Tas ir interesants piedāvājums lauku tūrisma attīstībai vai dažādošanai, jo maizes cepšanā  labprāt iesaistās ikviens  brauciena dalībnieks. Cilvēkiem ļoti patīk darboties brīvā dabā, klausoties atraktīvo saimnieku stāstījumu, izjust smaržas un garšas sinerģiju, kā arī iegādāties pēc sentēvu receptēm uz kļavu lapām ceptus maizes klaipus.

 SIA „Mū Siera” ražotne

Uzņēmuma īpašniece Vita iepazīstināja ar siera ražotnes vēsturi, darbības pirmsākumiem. Iepriekš Vita bija strādājusi Rīgā, kur ieguva zināšanas un darba pieredzi. Atgriezās  savā dzimtajā pusē un apņēmības pilna izveidoja uzņēmumu un uzsāka siera ražošanu mājas apstākļos. Nelielajā ražotnē strādā četri darbinieki un dienā pārstrādā aptuveni tonnu atdzesēta piena. Saražotās produkcijas sortiments baudāms 30 sieru veidos. Pircēju iecienītākie un pieprasītākie izstrādājumi ir ķimeņu siers, siers ar papriku un burkāniem, ar amoliņu, saldais siers ar rozīnēm un aprikozēm. Īpašu apzinību izpelnījušās biezpiena bumbiņas olīveļļā vai citā eļļā ar zaļumiem un papriku. Klātesošie ieguva zināšanas siera ražošanas procesā un izbaudīja dažādu sieru izcilo garšu. Vita iedrošināja brauciena dalībniekus, it īpaši jauniešus, attīstīt uzņēmējdarbību, strādāt un radīt savus īpašos „produktus”.

Pieredzes apmaiņas brauciens bija lietderīgs un motivējošs, spilgtiem iespaidiem un idejām bagāts. Pasākuma dienas kārtībā bija iekļauti dažādi uzņēmējdarbības piemēri, līdz ar to brauciena dalībnieki guva jaunas, radošas idejas biznesa attīstībai vai dažādošanai.

 

Terēze Brazeviča,

LLKC Krāslavas  nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru