Mājražošanas kooperācijas iespējas

LLKC Tukuma nodaļa martā novada mājražotājiem organizēja diskusiju par kopdarbības veicināšanu. Tās dalībnieki, lai mācītos un gūtu pieredzi, izteica vēlmi doties pieredzes apmaiņas braucienā. Tādēļ VLT pasākuma „Pieredzes apmaiņas braucieni Latvijā” ietvaros 13. maijā tika rīkots pieredzes apmaiņas brauciens „Mājražošanas kooperācijas iespējas” uz Tērvetes un Bauskas novadiem.

Brauciena mērķis bija gūt pieredzi produkcijas ražošanā un pārstrādāšanā, kooperācijā, produkcijas realizācijā un finansējuma piesaistē. Pasākumā piedalījās 42 dalībnieki – esošie un potenciālie mājražotāji, Tukuma konsultāciju biroja darbinieki un citi interesenti.

Zemnieku saimniecība „Dzintarlāči”

 Tērvetes pagasta zemnieku saimniecībā „Dzintarlāči” tikāmies ar tās saimniekiem Gundaru Lāci un Kristīni Liniņu. Dzintarlāčos 18 ha platībā tiek audzēti smiltsērkšķi, realizēta smiltsērkšķu sula un dažādi ievārījumi, bet Gundara hobijs ir tulpes. 

 

Gundars Lācis ir viens no lielākajiem tulpju audzētājiem Latvijā. Viņa kolekcijā ir ap 400 tulpju šķirņu. Maijā lauku mājā „Dzintarlāči” tiek rīkoti tulpju svētki – ar brīvdabas teātri, tautas deju kolektīvu uzstāšanos, tirdziņu un lielo zupas katlu. Arī šogad, 17. maijā, visi tiek mīļi gaidīti uz šiem svētkiem. Kristīne ir konditorejas izstrādājumu meistare un no 2012. gada ir mājražotāja. Cepj tortes, plātsmaizes, pīrāgus un citus gardumus.

 

 

Tālāk devāmies uz Bauskas novadu, kur mūs viesmīlīgi sagaidīja Dobeles uzņēmējdarbības konsultante Raimonda Ribikauska, lai parādītu ceļu uz nākamajām saimniecībām.

SIA „Poļu nams”

SIA „Poļu nams” saldumu ražotnes vadītāja ir Gunita Pole. Uzņēmumā nodarbināti četri darbinieki. Saldumu ražotnē izgatavo konditorejas izstrādājumus vietējam tirgum. Eksporta nav, jo tam nepieciešami lieli ieguldījumi mārketinga pasākumos. Latvijas iedzīvotāji jau no seniem laikiem ir pazīstami ar vecmāmiņu gatavotajām „cepumu desām”. „Poļu nams” piedāvā dažāda veida konditorejas izstrādājumus, kuru pamatā ir sasmalcināti cepumi un sviests: „Saldā brunete”, „Saldā blondīne” un „Jaunā brunete”. Tiek izgatavoti arī riekstiņi ar vārīto iebiezināto pienu – „Saldā pērle”.  

 

SIA „Dūmiņu vīna darītava

SIA „Dūmiņu vīna darītava” mūs sagaidīja saimniece Ieva Dūmiņa. Viņa  visu darba mūžu nostrādājusi vienā darbavietā – SIA „Kronis” kā pārtikas tehnoloģe un ražošanas vadītāja. Beidzot darba gaitas, Ieva Dūmiņa nolēma pārņemt ģimenes tradīciju un nodarboties ar vīna darīšanu. Dūmiņu vīna darītavā tiek gatavoti 23 veidu mājas vīni no ogām, ziediem un dārzeņiem. Neparasti, ka vīnu var pagatavot no galda bietēm, vai ozolu lapām. Dūmiņu vīna darītava ir viena no mazajām vīna darītavām Latvijā, kas ražo līdz vienai tonnai vīna gadā. Šeit var iepazīties ar mājas vīnu gatavošanas tehnoloģiju un degustāciju zālē apgūt vīna baudīšanas māku. Pēc degustācijas katrs var iegādāties sev tīkamās vīna šķirnes.

 

 

Zemnieku saimniecība „Celmi”

Zemnieku saimniecība „Celmi” nodarbojas ar piensaimniecību un mājas siera ražošanu. Tās vadītāja ir Inga Celma. Saimniecība dibināta 1992. gadā, tajā tiek turētas 60 slaucamās govis, un viss piens tiek pārstrādāts saimniecībā uz vietas. „Celmos” gatavotos sierus ir iecienījuši ne tikai Zemgales novadnieki, bet arī rīdzinieki. 

 

Mājas sieri vienmēr ir svaigi, jo tiek izgatavoti katru dienu, izmantojot siltu, tikko slauktu pienu, domājot par elektrības ekonomiju. Darbs un produkcijas realizācija saimniecībā notiek ļoti pārdomāti un plānoti, aprēķinot saimniecisko izdevīgumu. Šobrīd tiek domāts par konditorejas ražošanu un tirdzniecības–degustācijas vietas atvēršanu pie Rundāles pils.

 Secinājumi un atziņas

Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki aptaujas anketās izteica šādas atziņas un secinājumus:

* Nevajag daudz, lai ko sāktu – drosmi, pārliecību un labas idejas.

* Jāprot izmantot visi savi resursi un nav jābaidās uzdrošināties.

* Tas, kas dara, arī darīs, un jādara tas, kas patīk, tad arī izdodas. Noteikti vajag darīt, strādāt neatlaidīgi, ar degsmi un pārliecību.

* Negaidīt no „augšas”, bet pašam ar saviem spēkiem, pieredzi un ticību rūpēties par tālāku attīstību savā saimniecībā.

* Svarīga ir uzņēmība, vēlme turpināt iesākto. Nekad nevajag padoties, pat ja klājas grūti.

* Jāstrādā pie savstarpējas kooperēšanās.

Pieredzes brauciena dalībnieki izteica vēlmi, lai arī turpmāk tiktu organizēti šādi pieredzes apmaiņas braucieni, jo tā ir lieliska iespēja iepazīt citus ražotājus, mājražotājus, gūt idejas un dibināt jaunus kontaktus.

 

Sarma Rotberga,

LLKC Tukuma novada lauku attīstības konsultante

Pievienot komentāru