Mājražotāja saimniecībai uzņemt tūristus vai nē?
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Balvu birojā 22. novembrī notika mājražotāju grupu konsultācija “Lauku tūrisms kā iespēja attīstīt mājražošanu”. Lektores Videga Strautniece un Raimonda Ribikauska dalījās pieredzē, kā tūristi tiek uzņemti mājražotāju saimniecībās Zemgalē.
Lektorēm īpaši tuvi ir mājražotāji, tāpēc viņas tūrisma maršrutus veido tieši mājražotāju saimniecībās. Šobrīd abas strādā arī pie padomu rokasgrāmatas izstrādes – kā mājražotāja saimniecībā uzņemt tūristus. Viņas ir izveidojušas TOP 10 saimnieču un TOP 10 saimnieku mājražotāju saimniecības, stāsti par kurām publicēti arī bukletos. Šīs lauku sētas ir iespējams apmeklēt ikvienai interesentu grupai. Lektores ieteica vienā dienā neapmeklēt vairāk kā četras saimniecības, jo cilvēkiem patīk nesteidzīgi izbaudīt procesu, kā arī, izveidojot jaunu tūrisma maršrutu, vislabāk pirmo reizi tajā maršrutā aizvest skolēnu grupu. Ja patiks bērniem, tad patiks arī pieaugušajiem.
V. Strautniece un R. Ribikauska sniedza praktiskus padomus, kas jāpārdomā, pirms vispār sākam uzņemt tūristus pie sevis. Galvenais ir vienoties ģimenē, vai esat gatavi uzņemt tūristus, jāizvērtē infrastruktūra, cik lielas grupas varam uzņemt, vai var iebraukt un apgriezties lielais autobuss, vai ir pieejamas labierīcības, kur notiks produktu degustācija lietus laikā u. c. Ja jau esat nolēmuši, ka esat gatavi uzņemt tūristus, tad svarīgi ir sastādīt plānu ekskursijai konkrētajā saimniecībā, ņemot vērā, ka jābūt vairākiem plāniem atkarībā no mērķa grupas, tūristu skaita grupā, jāpiedomā, kā sagaidīsiet grupu un kā atvadīsieties. Vidēji apskate saimniecībā ilgst 1,5 stundas. Lektores uzsvēra, ka pieredze rodas tikai darbojoties, iedrošināja saimniekus uzdrošināties un pieteikties tūristu uzņemšanai, svarīgi arī atcerēties par sadarbību, jo jāveido ir kopīgi maršruti, lai tūristu grupām būtu, ko apmeklēt visu dienu.
Pēcpusdienā semināra apmeklētāji sadalījās divās grupās un izstrādāja tūrisma maršrutu, viena grupa izstrādāja tūrisma maršrutu Balvu un Rugāju novadam, otra grupa – vienas un divu dienu maršrutus Viļakas novadā. Balvu novada tūrisma informācijas centra speciāliste Ineta Bordāne atgādināja, ka par sava produkta popularizēšanu tūrisma tirgū ir jādomā laikus. “Nevar domāt, šodien atvēru savu viesu namu, rīt pie manis brauks tūristi. Balvu novada tūrisma materiālus drukājām reizi gadā – rudenī, gatavojoties nākama gada tūrisma izstādei “Baltour” un jaunajai tūrisma sezonai. Katru gadu cenšos atrast, pamanīt un sarunāt 2-3 jaunumus tūrisma un aktīvās atpūtas jomā Balvu novadā,” skaidroja I. Bordāne. “Tūristus ieinteresēt izdosies tad, ja būs izveidoti maršruti, ja būs pieejama informācija drukātos materiālos, oficiālās mājaslapās un sociālajos tīklos, ja būsim mācējuši pastāstīt par sevi citiem. Galvenais ir sākt darboties! Darbs māca darītāju,” vēlēja lektores Videga Strautniece un Raimonda Ribikauska.
Vineta Zeltkalne,
Viļakas novada domes Attīstības plānošanas nodaļas projektu vadītāja
Foto: Nora Boka, LLKC Balvu nodaļas lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru