Mājražotāju tikšanās galvenā tēma – siera gatavošana

GalerijaPrint

LLKC Saldus konsultāciju birojs 12. jūnijā uz mājražotāju grupu konsultāciju aicināja visus tos, kuri darbojas vai ir ieinteresēti uzsākt darbību piena pārstrādē mājas apstākļos. Īsi pirms vasaras Saulgriežu laika par galveno tēmu konsultācijas reizē izvēlējāmies siera gatavošanu.

Diena tika sākta ar Pārtikas un veterinārā dienesta pārtikas inspektores viesošanos Saldus konsultāciju birojā. Ņemot vērā to, ka šī nebija pirmā reize, kad PVD inspektore viesojās pie mājražotājiem, tad sniegtā informācija tika pielāgota stāstam par piena pārstrādi mājas apstākļos. Skaidrojot normatīvos aktus piena ražošanai mājas apstākļos, inspektore brīdināja, ka mājražotājiem, kuri ražo dzīvnieku izcelsmes produkciju, tai skaitā piena produktus, prasības ir stingrākas. Kā vienu no nozīmīgākajām lietām, kas tieši attiecas uz piena pārstrādi, inspektore minēja svaigpiena kvalitātes kontroles nozīmīgumu.

Dalīties ar savu pieredzi piena pārstrādē un mājražošanas darbības attīstībā bija ieradusies Mārīte Jēkabsone. Eksperimentējot un iesaistoties mājražotāju biedrībā “RažoJums”, Mārīte 2015. gadā oficiāli reģistrēja savu darbību. Šobrīd no svaigpiena tiek gatavoti nenogatavinātie sieri. Klausoties mājražotājas stāstu, ir jūtams, cik svarīgi ražotājai ir ne tikai pārdot savu produkciju, bet pievienot arī tam visam stāstu.

Lai pielāgotos klientu vēlmēm, Mārītes sortimentā ir pieejami 24 veidu sieri. Piedāvājumā ir arī saldie, marinētie, smērējamie un kūpinātie sieri. Piedevas, ko pievienot sieriem, mājražotāja gan audzē pati, gan iepērk. Atzītākie sieri klientu vidū ir: ar baziliku un sierāboliņa sēklām; ar 4 veidu ceptām sēkliņām; ar kaltētu papriku, kaltētiem tomātiem, kaltētiem ķiplokiem un čili;  ar sierāboliņa lapām, pētersīļiem un sīpoliem.

Mārīte Jēkabsone uzsver, ka mājražošanas kustība plešas plašumā, taču atzīst, ka ir arī grūtības ikdienas darbā. Uzrunājot dalībniekus, viņa aicina pirms darbības uzsākšanas definēt katram pašam sev – ko es ražošu, cik daudz es ražošu, kam es pārdošu, un vai vispār varēšu kaut ko nopelnīt? Pie produkta cenas veidošanas ir jāiekļauj ne tikai izejvielu izmaksas, bet arī ieguldītais darbs, ko mājražotāji nereti aizmirst atzinīgi novērtēt. Mārīte darbojas viena pati, un ikvienu siera gabaliņu ir pagatavojusi savām rokām.

Mājražotāja novērtē dažāda veida mācības, un aicina arī citus iesaistīties dažādās aktivitātēs, lai izglītotos. Uzsākot mājražošanas gaitas, Mārīte piemin to, cik daudz neskaidrību var atrisināt, piedaloties kursos “Sistēmas HACCP izveides pamatprincipi pārtikas aprites uzņēmumos” un iepazīstoties ar grāmatu “Ceļvedis mājražošanā”, kas bija kā palīgs arī viņas darbības pirmsākumos.

Dienas noslēgumā Saldus birojā viesojās restorāna “Stikla pērlīšu spēle” pavārs Krišjānis Bērtulis, kurš pasniedza meistarklasi svaigā siera – panīra – pagatavošanā. Viņš absolvējis Restorānu servisa skolu un ieguvis pieredzi, strādājot Anglijā par pavāru, atgriezies dzimtajā pusē un turpina darboties savā profesijā. Strādājot Anglijā, izzinājis sieru kultūru. Krišjānis savam un ģimenes priekam arī mājās eksperimentē ar gaļas un siera gatavošanu. Meistarklases ietvaros dalībnieku acu priekšā tika pagatavots panīra siers ar sēkliņām, un divas  uzkodas, kurās tika šis siers izmantots.

Sieru Krišjānis gatavo, izmantojot 4 sastāvdaļas – pienu, kefīru, sāli un sēklas. Gatavošanas laikā arī dalībnieki dalījās pieredzē par to, kā viņi gatavo sieru, un diskutēja par novērojumiem. Kamēr pagatavotais siers dzisa, Krišjānis bija sarūpējis vēl vienu siera ritulīti, no kura pagatavoja uzkodas, kurās tika izmantots cepts panīra siers.

Darbojoties pavārs dalījās arī ar dažādiem padomiem, piemēram, šim pašam sieram pievienojot kurkumu krāsai un ķimenes, var iegūt panīra Līgo svētku versiju! Runājot par siera noslogošanu, viņš to ar panīra sieru nedara, – viņaprāt, tas sieru padara pārāk cietu. Savukārt sēkliņas nevajag pievienot pārāk daudz, – tad sieru būs grūtāk sagriezt, tas drups. Dalībniekiem tika sniegta informācija arī par restorānu kultūru.

Dalībnieki noslēgumā atzina, ka šis pasākums bija saturīgs un patīkams. Arī turpmāk viņi vēlas turpināt iesākto – izzināt dažādas pārtikas ražošanas nozares mājas apstākļos, kurās piedalās sava amata meistari!

LLKC Saldus konsultāciju birojs visiem vēl priecīgus Saulgriežu svētkus un darbīgu vasaru!

Aktivitāte “Vietējo lauksaimniecības produkcijas ražotāju un mājražotāju atbalsta programma” notika Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros.

Signe Bumbiere,

LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru