Mucinieku ģimene izveido veikalu un kafejnīcu

Uzņēmuma “A.R.D. Mēnestiņš” saimniece Anda Muciniece
GalerijaPrint

Mucinieku ģimene, SIA “A.R.D. Mēnestiņš” īpašnieki, četru gadu garumā īstenojuši savu ieceri. Uzņēmuma pirmsākumos tirdzniecība noritēja mazā, vecā koka kioskā, bet tagad uzņēmēji saimnieko jaunās, plašās, ar mūsdienīgu pieeju būvētās telpās, kurās darbojas veikals un kafejnīca.

Ar labi pārdomātu pasākumu pērn 17. novembrī Kroņaucē, Tērvetes pagastā tika svinēta SIA “A.R.D. Mēnestiņš” veikala un kafejnīcas oficiālā atklāšana.

Anda un Dzintars Mucinieki 2011. gadā iegādājās pamesto un nolaisto 30 m² ēku ar visu nosaukumu “Mēnestiņš” un piegulošo zemi 0,8 ha platībā. Tā kā viņu dzīvesvieta ir netālu no šī īpašuma, jaunie saimnieki redzēja, ka tā ir ceļa mala, kur nekā līdzīga tobrīd nebija un kur varētu atjaunot veco veikalu. Tāds šeit darbojās jau pirms daudziem gadiem,  bet  krīzes laikā cilvēki to pameta, aizejot prom no šīs vietas.

Sākts ar veikaliņu istabas platībā

“Sākām ar šo veikaliņu 30 m² platībā – mazumtirdzniecība ar visu to, kas parasti ir veikalā. Mums ik pa laikam vaicāja pēc šā un tā, un es tik daudzas reizes pateicu “nav”. No vienas puses, sapratām – tas ir reālais pieprasījums, bet, no otras puses, nav jau kur visu prasīto salikt – telpa aizpildīta, cik nu var. Tajā pat laikā blakus atradās liela, skaista ēka, kas arī bija pamesta novārtā, un banka to pārdeva. Aizgājām, izpētījām un secinājām, ka nevaram to iegādāties, jo pārāk daudz jāiegulda. Vīrs, celtnieks pēc profesijas, kuram pieder sava firma, aprēķināja, ka varētu  lētāk un pašu līdzekļiem uzcelt savu veikalu,” stāsta Anda.

Viss sācies ar topogrāfiju, projektu, tā lēnu garu un pamazām. Tika plānots būvēt lielu veikalu, kur būtu viss, kas pieprasīts. Vēlāk jau nāca nākamais klientu pieprasījums – vai tur būs arī kafejnīca? Vienlaikus pie īpašniekiem tika blakus ēka, kur izveidoja mazumtirdzniecības veikalu, kafejnīcu, banketu zāli ar viesu numuriņiem. “Neskatoties uz konkurenci, mēs jau bijām procesā, izlēmām par labu kafejnīcai, samazinot platību veikalam. Riskējām, bet vīrs drošināja – gan jau kaut ko izdomāsim, kaut vai pārdosim... Ja iesākts, pamest nevar. Ļoti daudz piemēru redzam ar iesāktiem būvobjektiem, patiesībā tas jau tas vieglākais – tikt līdz jumtam. Grūtākais sākas ar iekšdarbiem, telpu iekārtošanu, veikala un kafejnīcas darbības uzsākšanu,” Anda turpina.

Izveidojies pastāvīgo klientu loks

Jau aizritējuši septiņi gadi. Šajā laikā izveidojies vietējo patstāvīgo klientu loks, tūrisma sezonas laikā ievērojams tūristu pieplūdums ir gan veikalā, gan kafejnīcā, it sevišķi nedēļas nogalē. Lai gan iestāde tika atvērta pagājušā gada tūrisma aktīvās sezonas beigās, saimnieki sapratuši, ko klienti vēlas. Pamanīts arī, ka tūristi brauc ar citādākām, īpašām vēlmēm. Ir saprasts, uz ko jātiecas, kas jāakcentē.

Sadarbība ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru izveidojusies jau 2012. gadā, kad Anda Muciniece ieguva miltu izstrādājumu mājražotājas statusu. Šobrīd Anda ir pārgājusi jau citā statusā – ēdināšanas uzņēmums, jo, lai gan miltu izstrādājumi tiek cepti vēl joprojām, tas tiek darīts jaunās ceptuves telpās ar citiem apjomiem. Sākotnēji ar LLKC darbinieku atbalstu šeit tika vestas tūristu grupas paēdināšanai, vēlāk jau mazo uzņēmēju vai uzsācēju grupas – pieredzes apmaiņai. LLKC rīkoja dažādus seminārus viesību zālē, papildus nodrošinot semināra dalībniekiem kafijas un pusdienas pauzes uz vietas, gan arī izbraukumā.

Ēdienkarte vienkārša, bet pieprasīta

“Pagaidām kafejnīcā ir ļoti vienkārša ēdienkarte, tāda kā mājās gatavota, varētu teikt, tāda pati kā visur. Man jau gribētos kādu rozīnīti, ko vēl meklējam, arī īsto pavāru vēl neesam atraduši. Kadri mainās vēl joprojām. Tagad ir klusais periods, pavārs kā darbinieks nav ieinteresēts paciesties un kopā ar mani pārlaist šo laiku, lai gan tūlīt būs sezona, būs darbs. Atšķirīgais no mūsu piedāvājuma, ko varētu pieminēt, ir kebabs. Šajā apkārtnē neviens tādu negatavo. Tas ir tortiljā salikti dārzeņi, mērcīte, vistas gaļa, kas karsēts īpašā pannā. Daudzi apmeklētāji kebabu pasūta līdzi, kā arī baudīšanai uz vietas. Šķirsta mūsu ēdienkarti – karbonāde, karbonāde, tad ierauga kebabu un vaicā, kas tas tāds? Populārākais, ko cilvēki ēd – frī kartupeļi, karbonāde, to, ko arī citur, bet varbūt mājās ikdienā tāds netiek gatavots, tomēr kafejnīcā labprāt notiesā. Mūsu kūciņas, bulciņas, cilvēkiem patīk, jo tās ir gatavotas uz vietas, prasa saldos ēdienus. Picas pieejamas veikalā, ieraugot tās kafejnīcā, bieži pajautā, vai tās ir gatavots uz vietas – klientam tas ir ļoti svarīgi.”

Daudz labu sadarbības partneru

Kopš 2014. gada nogales, kad tika dibināta biedrība “Tērvetes mājražotāji un amatnieki”, to veidojot un vēlāk arī strādājot, Anda vienmēr ir aktīvi līdzdarbojusies. Ja arī sākotnēji Andas miltu izstrādājumi netika piedāvāti vietējos tirdziņos, vien pašu veikalā, tad pēdējie divi gadi nesuši krietnas izmaiņas. 2017. gadā tika noslēgts trīspusējs sadarbības līgums starp Tērvetes novada pašvaldību, AS “Latvijas valsts meži” dabas parku Tērvetē un biedrību “Tērvetes mājražotāji un amatnieki”. Sadarbība paredzēja tirdzniecības vietas izveidi novada mājražotājiem un amatniekiem dabas parka tuvumā. Jau otro gadu biedrības dalībnieki strādā un piedāvā tur savus produktus. Anda Muciniece ir viena no biedrības dalībniecēm, kas izmantoja Tērvetes dabas parka piedāvājumu sadarbības paplašināšanai. Kopš pērnās vasaras Andas bulciņas un citi miltu izstrādājumi bija nopērkami arī rūķu pilsētā Čiekurē dabas parka viducī. Pateicoties kontaktiem, kas gūti, darbojoties biedrībā, sadarbība turpinās ar Daci Renci-Dauksti – pastāvīgi veikalam tiek piegādāti āboli no Augstkalnes pagasta, un klienti tos iecienījuši. Tāpat arī vietējo medu no Bukaišu pagasta regulāri  tirgo veikalā. Ideja par patstāvīgu vietējo mājražotāju stendu veikala īpašniecei jau sen prātā, jo šobrīd jau atkal izskatās, ka sāk trūkt vietas. Veikalā un kafejnīcā iespējams iegādāties arī AS “Tērvetes AL” kvasu un alu. Tūlīt piedāvājumā klientiem būs  jauni dzērieni ar dažādām garšām.

Mucinieku ģimene centusies savu uzņēmējdarbību veidot bez aizņēmumiem un kredītiem. Izņēmums ir nodibinājuma “Latvijas Lauku sieviešu uzņēmējdarbības atbalsta fonds” piedāvātās iespējas – Anda mikrokredītu no nodibinājuma saņēmusi divas reizes. Sākumā mājražošanas uzsākšanai, pēc tam jau turpmākai attīstībai: “Uzsākot mājražošanu, iegādājos profesionālo aprīkojumu, aizņēmos 1400 eiro, lai iegādātos elektroniskos svarus, elektronisko mīklas mīcītāju, raudzētavu un cepeškrāsni. Bija problēmas ar naudas atdošanu, tās radās brīdī, kad iestājās krīze, un paralēli blakus ēkā izveidota kafejnīca. Līdz ar to SIA “A.R.D.  Mēnestiņš” izjuta ienākumu kritumu. Katru mēnesi nodibinājumam vajadzēja atdot zināmu summu divu gadu garumā. Vienubrīd arī tās nebija, tomēr izdevās iekļauties gala termiņā un visu atmaksāt. Otrajā reizē, kad gatavojāmies nodot virtuvi ekspluatācijā, sapratām, ka nepieciešamas plītis un citas iekārtas, aizņēmos, un tagad atkal divu gadu laikā jāatdod 1400 eiro.”

Īstenoti arī projekti

Bijusi iespēja arī piedalīties dažādos projektos. Viens no spilgtākajiem pēdējā laikā bija projekts partnerībā “Lielupe”. Projekta gaitā tika izstrādāti divi jauni gardēžu maršruti “Zemgales saimnieces aicina ciemos” un “Zemgales saimnieki aicina ciemos”. Krāšņie bukleti  stāsta par saimniekiem un saimniecēm Zemgalē angliski, krieviski un lietuviski runājošiem viesiem. Tā ir arī iespēja pašiem saimniekiem izmantot šos gatavos materiālus, lai popularizētu citam citu.  

Kādu laiku uzņēmums jau darbojas jaunajās telpās, nodrošinot veikala ikdienas darbu, kā arī kafejnīcā piedāvājot pusdienas un vakariņas, paralēli aicinot izmantot banketu zāli. Laika gaitā radušies arī jauni plāni – līdzās kafejnīcai iecerēts celt autoservisu, viesu namiņu un bērnu rotaļu laukumu. Tomēr jau šobrīd gan pašvaldība, gan vietējie iedzīvotāji var būt lepni, jo ir sakārtota vēl viena vieta Tērvetes novadā, kur ikviens iedzīvotājs un viesis tiek laipni aicināts baudīt maltīti gan ikdienā, gan svētkos.  

Monta Mantrova,

Tērvetes novada lauku attīstības konsultante

Foto: no partnerības “Lielupe” projekta, Edgars Pogožeļskis un Mucenieku ģimenes arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru