Netradicionālās iespējas lauksaimniecībā

GalerijaPrint

LLKC Ludzas nodaļa organizēja pieredzes apmaiņas braucienu uz trim Līvānu un Preiļu novadu saimniecībām, lai iepazītos ar netradicionālām iespējām uzņēmējdarbībā lauksaimniecībā. Tajā piedalījās 26 interesenti no Ludzas, Ciblas, Zilupes un Kārsavas novada.

Pieredzes apmaiņas brauciena mērķis bija iepazīties ar Līvānu novada un Preiļu novada saimniecību darbību un smelties pozitīvo pieredzi, idejas un zināšanas.

 Pirmā apmeklētā saimniecība bija SIA „Līvāni Eko Group”, kas atrodas Līvānu novada Rožupes pagastā. Uzņēmuma īpašnieks Gatis Pastars teic, ka saimniecisko darbību biohumusa ražošanā veic astoņus gadus, un tā uzsākta, izmantojot pašu līdzekļus. Brauciena dalībniekiem bija iespēja apskatīties ražošanas telpas. Ražošana notiek bijušajā lopu fermā, kur ir apkures sistēma ar apsildāmo grīdu. Šobrīd uzņēmuma pamatdarbība ir vērsta uz organisko atkritumu pārstrādi, izmantojot vermikompostēšanas tehnoloģiju, ar kuras palīdzību tiek ražots pilnvērtīgs, ekoloģiski tīrs un bioloģiski aktīvs augsnes mēslošanas līdzeklis “Hubio”.

 “Hubio” ir plaši iecienīts ne tikai piemājas dārziņu īpašnieku vidū, bet pamazām gūst atzinību arī zemnieku saimniecībās, jo nodrošina pilnvērtīgu augsnes mēslojumu. Mēslošanas līdzeklis vizuāli atgādina melnzemi un tam nav specifiska aromāta. Tas ir arī bagāts ar vitamīniem, minerālvielām un nepieciešamajiem augšanas fermentiem. Vermikompostēšanas procesā “Hubio” top par ideālu mēslojumu dārza, siltumnīcas vai istabas augiem. Uzņēmuma klienti ir lielākoties juridiskās personas – ap 90%, un saimnieks sadarbojas ar uzņēmējiem gan Latvijā, gan Baltijas valstīs. Uzņēmējs plāno plašināt klientu loku, pirmkārt vēršot uzmanību uz Skandināvijas valstīm.

 Vīngliemežu audzētava “Ošu mājas” atrodas Preiļu novada Preiļu pagastā. Piemājas saimniecības īpašnieks Ainis Noviks nodarbojas ar vīngliemežu audzēšanu jau septiņus gadus. Vīngliemežu audzēšana un pārstrāde saimniecībai ir kā tūrisma piesaistes objekts.

 Brauciena dalībnieki apskatīja vīngliemežu audzētavu, iepazinās ar audzēšanas tehnoloģijām un patēriņa iespējām uzturā. Saimniecības īpašnieks ļoti interesanti pastāstīja par vīngliemežu dzīvi, apstrādi un pārstrādi. Tika piedāvātas konsultācijas par vīngliemežu audzēšanu, to īpatnībām.

  Vīngliemeži dzīvo tīkla voljērā, tos baro ar kabačiem, arbūziem, citiem dārzeņiem; zāli tie neēd. Vīngliemeža pārvietošanās ātrums ir līdz 80 cm stundā. Sākoties ziemas periodam, gliemeži ierokas zemē dziļumā līdz 40 cm. Pirms patērēšanas uzturā vīngliemežus pārvieto uz citu voljēru, kur tie septiņu dienu laikā attīrās, un tikai tad pārstrādā tālāk.

 Pirms atvadīšanas no vīngliemežu audzētavas “Ošu mājas”, brauciena dalībniekiem bija iespēja nogaršot piparmētru tēju un vīngliemežu gaļu, kas pagatavota pēc oriģinālām vietējām receptēm: ar papriku un ar puravu. Tika piedāvāta arī sieru degustācija no vietējā ražotāja “Preiļu siers”. Brauciena dalībnieki nepalaida garām iespēju iegadāties suvenīrus ar gliemeža un Preiļu novada simboliku, kurus ir izgatavojuši vietējie amatnieki.

 Pelēču pagasta Preiļu novadā, Ārdavā, atrodas zemnieku saimniecība “Kalni”, kas nodarbojas ar ogu, ķiršu un citu augļu audzēšanu un mājas vīna darīšanu, kā arī citu ogu pārstrādes produktu ražošanu. Saimniecības īpašniece Irēna Koleda pastāstīja, ka pirms desmit gadiem tika iegādāti ogu krūmu stādi, kuri tika iestādīti lielākās platībās. Toreiz, kad novāca ogu ražu, īsti vēl nebija skaidrs, kā pārstrādāt tādu apjomu. Ražoja sulas, džemus un vēlāk pārkvalificējas uz vīna ražošanu. Tika iekārtota vīna darītava, iegādāti ledusskapji vīna glabāšanai, cits nepieciešamais inventārs. Z/s “Kalni” ir PVD atļauja, alkohola licence. Saimniecība iepērk akcīzes markas un maksā akcīzes nodokli.

Pašlaik saimniecībā 6 ha lielā platībā tiek audzēti upeņu krūmi, 6 ha lielā platībā – jāņogu krūmi, 1 ha – vīnogulāji un mazākās platībās – avenes, kazenes un ķirši. Brauciena dalībniekiem tika piedāvāta vīnu degustācija. Tika garšots vīnogu, upeņu un aveņu vīns. Beigās bija iespēja iegādāties vīnu un saimniecībā ražoto marmelādi.

Saimniece piedāvāja apskatīt mājas apkārtni. Brauciena dalībniekus sagaidīja pastaiga pa brīnišķīgu dārzu, kurā katram nostūrim ir savs unikāls stāsts.

 Brauciena noslēgumā dalībnieki atzina, ka tas bija vērtīgs, jo rādīja, ka bez milzīgiem ieguldījumiem var uzsākt uzņēmējdarbību. Tika iegūtas jaunas idejas un zināšanas, iedvesma un motivācija darboties pašiem.

 Beāte Narnicka,

LLKC Ludzas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

 Foto: Ņina Borščenko, Agris Trukšāns

Foto galerija: 

Pievienot komentāru