Oskars Mitenbergs – veiksmīgs uzņēmējs Rojas novadā
Rojenieks Oskars Mitenbergs ir bijušais kapteinis. Jūrā gājis divdesmit piecus gadus. Ko tagad dara krastā dzīvojošs zvejnieks četrās paaudzēs, kad kuģi sagriezti lūžņos?
Oskars pieder senai zvejnieku dzimtai. Viņa vecvectēvs gājis jūrā, tad to darīja vectēvs, pēc tam tēvs, un tālāk stafeti pārņēmis pats. Zvejnieka darbu viņš iepazina jau bērnībā, kad palīdzēja tēvam, kurš strādāja par kuģa mehāniķi un mudinājis dēlu pievērsties jūras lietām un iegūt attiecīgu izglītību.
Viens no pirmajiem Latvijā
Pēc armijas Oskars pabeidza trīs mēnešu matrožu kursus Rīgā un bija viens no pirmajiem Latvijā, kurš 1990. gadā mācījās Kaļiņingradas zivju rūpniecības institūta Rīgas neklātienes fakultātē. Apguva stūrmaņa–mehāniķa specialitāti un devās jūrā, kur 25 gadus pavadījis – vienu gadu kā stūrmanis un 24 kā kapteinis. Vispirms zvejnieku kolhozā “Banga”, tad “Līcis 93” ar MSTB tipa kuģiem Rīgas jūras līci izbraukājis krustu šķērsu. Dažādu apstākļu sakritības dēļ zvejas kuģa kapteinis štatu samazināšanas rezultātā palika bez darba, un bija jādomā, ko darīt tālāk.
Oskars zivis kūpināja jau tad, kad strādāja par kapteini, jo vasarā, zvejas lieguma laikā, jūrā nevajadzēja iet. Saņēmis daudz pozitīvu atsauksmju, kas arī palīdzēja pieņemt lēmumu – nodarboties ar zivju kūpināšanu. Oskars 2012. gada jūnijā nodibināja SIA “Dižbute” un kļuva par mājražotāju zivju kūpināšanā un zivju kulinārijā.
Pieprasījums pēc aukstā kūpinājuma
Sākumā zivis kūpināja tikai ar karsto kūpināšanu, bet pircējiem bija liels pieprasījums pēc auksti kūpinātām zivīm, tāpēc bija nepieciešams iegādāties auksto kūpinātavu. LLKC un Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla rīkotajā konkursā 2014. gadā SIA “Dižbute” ieguva otro vietu, un par iegūto naudas balvu tika uzcelta aukstā kūpinātava.
Oskars jūrā vairs neiet, bet zivis iepērk no vietējiem zvejniekiem un vairumtirdzniecības bāzēs. Kūpinātas tiek dažādas zivis: butes, luči, vimbas, reņģes, laši, skumbrijas. Lai nokūpinātu zivi, ir vajadzīgs laiks un neko nedrīkst sasteigt. Karstajai kūpināšanai nepieciešamas 2–5 stundas, bet aukstajai kūpināšanai – pat 48 stundas. Oskars piedāvā arī dažādus kulinārijas izstrādājumus, kurus gatavo viņa sieva Daiga un kurus ļoti iecienījuši pircēji. Produkciju tirgo uz vietas mājās un Rojas tirdziņā. No šī gada produkciju var nopirkt ne tikai Rojas novadā, bet arī Talsos, Ventspils novada Blāzmā un Ventspilī.
Brauc tūristi
Oskars Mitenbergs ir Rojas tūrisma biedrības biedrs. Ceļotāji autobusos piebrauc pie viņa mājas, lai nopirktu svaigi kūpinātas zivis un kulinārijas izstrādājumus. Ierodas daudzas tūristu grupas, cilvēki vēlas redzēt zivju kūpināšanas procesu un pašā jūras krastā nobaudīt gardās zivis. Lielākā tūristu grupa bijusi ar 150 igauņu velotūristiem. Tad gan Oskars ar sievu bija sabijušies, kā viesus uzņems. Bet viss noticis labi, jo riteņbraucēji ieradušies pakāpeniski nevis visi reizē.
Inga Lēmane, Rojas novada zivju lauku attīstības konsultante
Foto: Inga Lēmane
Pievienot komentāru