Preiļu nodaļā aizvadītas jauniešu mācības „Tu vari vairāk!”

GalerijaPrint

LLKC Preiļu nodaļā pirmoreiz notikušas jauniešu mācības interaktīvajā programmā „Tu vari vairāk!”, kurās piedalījās vienpadsmit uzņēmīgākie jaunieši.

LLKC Preiļu nodaļā no 6. līdz 20. jūnijam notika mācības Valsts Lauku tīkla aktivitātē „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” interaktīvajā programmā „Tu vari vairāk!”. Lai arī šāda veida mācības Preiļos notika pirmo reizi, uzņēmējdarbība rūp daudziem jauniešiem, par ko liecināja informatīvās dienas apmeklējums, kurā piedalījās 23 jaunieši no Preiļu, Vārkavas, Riebiņu un Līvānu novadiem.  Informatīvās dienas ietvaros jaunieši tika informēti un iepazīstināti ar šo programmu, mācību norisi un citām aktualitātēm. Par savu pieredzi stāstīja noslēguma konkursa „Laukiem būt!” 2013.gada laureāte Inga Gailīte, kura mudināja jauniešus piedalīties un nebaidīties no interesantām  idejām, jo tās visas var realizēt.

Ar Vārkavas novada uzņēmējdarbības tendencēm jauniešus iepazīstināja Vārkavas novada lauku attīstības konsultante Ilga Ušacka, uzsverot labākos uzņēmējdarbības piemērus novadā. Ar Preiļu novada uzņēmējdarbības attīstību iepazīstināja Ineta Liepniece, kura uzsvēra, ka tieši jaunieši ir tie cilvēki, kuriem  nevajag baidīties, bet sākt rīkoties. Jauniešu acīs kvēloja uzņēmības gars. Uzklausījuši informāciju, jaunieši bija gatavi aizpildīt dalībnieku anketas un sākt mācīties. Lai gan sākumā aizpildīto anketu apjoms bija liels, mācības turpināja uzņēmīgākie un nopietnākie vienpadsmit jaunieši.

Mācību nodarbības sākās 11. jūnijā. Viss sākās ar idejas definēšanu un izvērtēšanu. Visas dienas garumā jaunieši aktīvi strādāja ar SIA „ArGaumi” vadītāju Mariku Rudzīti–Griķi. Jauniešiem notika ne tikai teorētiskās mācības, bet tika doti arī praktiski uzdevumi ideju attīstībā. Tika sniegts arī ieskats menedžmenta un mārketinga jomās. Dienas beigās jaunieši atzina, ka mācības bija interesantas, patikušas praktiskās nodarbības, kas ļāva vizualizēt savas potenciālās idejas realitātē. No jauniešiem bija dzirdamas atziņa: „Izdodas tikai tam, kurš dara”. Saskaroties ar neveiksmēm, nedrīkst nolaist galvu, bet gan mēģināt vēlreiz, jo pat veiksmīgākajiem un pasaulē atzītiem uzņēmējiem rodas neveiksmes.

Otrajā mācību dienā lielākoties bija teorētiskās mācības, kurās jaunieši apguva grāmatvedības pamatus,  likumdošanu un nodokļu politiku. Par grāmatvedības jautājumiem informēja IK „Lidija Pundure” īpašniece. Ar jauniešiem tika pārrunāta sadarbības partneru nozīme uzņēmējdarbības efektīvākai darbībai. Iespējamo konkurentu analīze un SVID analīze ļāva jauniešiem saprast savu ideju plusus un mīnusus, draudus un iespējas.

Trešajā mācību dienā tika organizēta ekskursija, kurā tika parādīti veiksmīgākie un netradicionālie uzņēmējdarbības piemēri lauku teritorijā. Devāmies uz Preiļu novada Jaunsaimniekiem –  vīngliemežu audzētavu „Ošu mājas”, kur mūs sagaidīja saimnieks Ainis Noviks. Iepazīstoties ar vīngliemežu audzēšanu, bija iespēja arī tos degustēt. Viedokļi dalījās – citam garšoja, citam ne.  Izjautājuši audzētavas īpašnieku, devāmies tālāk uz Aglonas pusi, viesu māju „Upenītes” jeb z/s „Sollomina muiža”, kas atrodas ezera krastā. Šeit mūs sagaidīja saimniece Inese Survilo, kura iepazīstināja ar savas viesu mājas un zemnieku saimniecības darbību. Šajā dienā jauniešiem bija iespēja redzēt saimniekošanu atšķirīgās nozarēs un saprast, ka ne tikai ar piensaimniecību vai gaļas liellopu audzēšanu var nopelnīt.

Ceturtajā mācību dienā jauniešiem tika sniegta teorētiskā informācija par biznesa plāna izstrādi, nepieciešamo resursu analīzi, finanšu plānošanu, naudas plūsmu un budžeta sastādīšanu. Jaunieši tika informēti par finansējuma piesaistes iespējām, piemēram., par  ES fondu finansējumu. Mudinot jauniešus uzsākt uzņēmējdarbību, tika uzaicināts pārstāvis no ALTUM, kas sniedza detalizētu informāciju par pieejamajām valsts atbalsta programmām.

Piektajā mācību dienā satraukuma pilni jaunieši devās uz LLKC Preiļu konsultācija biroja  zāli, lai prezentētu savas biznesa idejas. To bija daudz un dažādas, sākot ar remontdarbnīcas pakalpojumu pilnveidošanu, stādaudzētavas ierīkošanu, apiņu audzēšanu, zemeņu audzēšanu augstajos tuneļos, kombinētās spēkbarības ražošanas līnijas izveidi, bioloģiskās biškopības produkcijas ražošanu, konfekšu pušķu – pārsteigumu un atklātņu ražošana un beidzot ar pavisam kaut ko nebijušu – moto suņa „VilciņČ” ražošanu. Tās tik ir idejas! Paldies visiem jauniešiem, kuri piedalījās! Papildinot un koriģējot rīcības plānus, jauniešiem ir iespēja piedalīties konkursā „Laukiem būt!”.

Jaunieši vislabāk redz, ko vajag attīstīt savā novada teritorijā, lai atvieglotu savu un citu iedzīvotāju ikdienu, kā arī nopelnītu, vēlāk kļūstot par atpazīstamu uzņēmēju novadā.

Jolanta Augšpūle,

 LLKC Preiļu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru