Rozālijas tējas – garšīgas un veselīgas
Lauksaimniekiem zināms, ka līdz 2027. gada 31. maijam jāpabeidz atbilstoši kvalifikācijas celšanas kursi, ja ir uzņemtas saistības kādā no konkrētiem atbalsta veidiem. Tāpēc šis kalendārais gads konsultāciju birojos bija īpaši piesātināts ar mācību aktivitātēm par dažādām tēmām.
Arī Rēzeknes birojs organizēja mācību kursus gan par integrēto augu audzēšanas sistēmu, gan bioloģiskās mācības iesācējiem. Vispieprasītākās bija mācības par zālāju biotopu apsaimniekošanu. Interesenti arī šobrīd zvana, jautā. Par zālāju biotopiem mācības varēs atsākt ar nākamā gada pavasara-vasaras sezonu, kad būs iespēja tos praktiski vērtēt dabā.
Viena no mācību kursa dalībniecēm bija arī daudziem zināmā ārstniecības augu vācēja un zāļu tēju gatavotāja Rozālija Mežatuča no Rēzeknes novada Nagļu pagasta. Rozālija ir lieliska augu pazinēja, tāpēc interesēja viņas vērtējums par dalību mācībās. Viņa saka: “Kursu lektore bija izcila profesionāle, kuras teiktajā vērts ieklausīties. Ir jāmācās! Cilvēki dabai nodarījuši tik daudz pāri. Mums jābūt zinošiem, informētiem un saimnieciskiem, lai vēl varam paspēt labot pieļauto. Sabiedrībai ir jāspēj domāt tālejoši. Neskaitīsim tikai naudu!” Saruna ar Rozāliju izvērtās plaša un interesanta. Viņas teiktajā vērts ieklausīties, tāpēc piedāvājam nelielu ieskatu par šo dzīves gudro un aktīvo sievieti, pievienojot Ilzes Sondores rakstu, kas publicēts laikrakstā “Rēzeknes Vēstis”.
Nagļu pagasta zemnieku saimniecībā “Rekļasola” Rozālija MEŽATUČA audzē un vāc ārstniecības augus un gatavo zāļu tējas. No 2000. gada meistarei ir sava sertificēta bioloģiskā saimniecība, bet no 2007. gada – sertificēta tējas ražotne. Dažādi ārstniecības augi tiek audzēti arī piemājas dārziņā Viļānos. “Rozālijas tējas” iecienītas gan Latvijā, gan arī Anglijā. Augu pazinēja ar savām zināšanām labprāt dalās ar citiem.
– No kurienes interese, zināšanas par ārstniecības augiem? Jūsu izglītība saistīta ar šo aizraušanos?
– Pēc izglītības esmu ekonomiste.
Mamma vienmēr vāca tējas, un es jau no bērnības viņai palīdzēju, man tas ļoti patika. Kad sāku savu patstāvīgo dzīvi, arī audzēju, vācu ārstniecības augus.
Nodibinot bioloģisko saimniecību, daudz mācījos pie dakteriem, biologiem, arī pie “zāļu tantiņām”. Izmantoju jebkuru iespēju apmeklēt maksas un bezmaksas kursus. Nedrīkst slinkot, jābrauc, jāklausās, jāmācās. Visu uzreiz nevaram zināt. Kā mana vecmamma teica, meistars no debesīm nekrīt.
– Kur vācat materiālu tējām? Tagad droši vien nav viegli atrast pļavas, kur aug pelašķi, vīgriezes, mārsils utt.?
– Mani ļoti priecē, ka ir sākuši maksāt naudiņu par biotopiem, kas ir dabiska vide, kur aug un vairojas dažādas augu un dzīvnieku sugas. Līdz ar to cilvēki ir ieinteresēti to saglabāt. Šajā jomā nākotne kļūst gaišāka.
Dārzā audzēju salvijas, raudenes, piparmētras, pūķgalvītes, kuru tēja ir ļoti smaržīga, garšīga, veselīga. Kā arī kliņģerītes, kumelītes, raudenes, piparmētras u. c. augus.
– No kādiem augiem vairāk ražojat savu tēju?
– 60–70% no ražotnes aizņem fermentētā ugunspuķes tēja. Esam iekļauti Natura 2000 (īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīkls) sarakstā un tur ievācam lielu daļu tēju. No pļavām ir, piemēram, purva vārnkāja, kas ir pieprasīta kaulu sāpēm, pelašķi, rasaskrēsliņi, nātres, vīgrieze, kas novērš bezmiega problēmu.
Tā kā man ir arī sertificēts mežs, no tā iegūstam Islandes ķērpi, viršus.
– Tēju gatavošanas process notiek mājās?
– Jā, ir speciāla noliktava ar smalcinātājiem, žāvētājiem, iekārtām fermentēšanas procesam, lai īsā laikā varu sagatavot lielāku apjomu. Ir piedomāts pie iepakojuma – stikla trauciņi, papīra kastītes un maisiņi.
– Kur realizējat savu produkciju?
– Šajos gados ir izveidojies stabils privātais klientu loks. Cilvēki regulāri atbrauc uz saimniecību, satiekamies, kā arī Viļānu tirgū realizēju.
Jau 15 gadus daļu produkcijas aizvedu uz Londonu, kur dzīvo visi mani bērni – trīs meitas. Parasti uz turieni dodos ziemas sākumā un atgriežos aprīlī. Londonā savas tējas pārdevu lietuviešu veikalu tīklā, dažādos interešu klubiņos, realizēju ar radu un draugu palīdzību. Tagad, kad Apvienotā Karaliste vairs nav Eiropas Savienībā, ir drusku sarežģītāk.
Agrāk Rēzeknē bija Zaļais veikals, par ko biju ļoti priecīga. Arī Preiļos “Ogā” realizēju, bet tagad to pārņēmuši citi īpašnieki.
Šobrīd ražoju tādu apjomu, lai tiktu apgādāti pastāvīgie pircēji, daļa klientu Londonā un lai drusciņ paliktu tirgum.
– Kas jāzina ārstniecības augu tēju lietotājiem?
– Lai sajustu efektu, tējas jālieto ilgstoši.
Ir tējas, kas jālieto plānveidīgi, piemēram, kliņģerītes. Tās vajag dzert divas nedēļas, pēc tam uz laiku jāpārtrauc. Ir tējas, kas jālieto sezonāli, piemēram, balto pupiņu pākstis. Rudenī, kad novācam pupiņas, ieteicams mēnesi dzert šādu tēju, kas attīra asinsvadus, ķermeni, sagatavo gremošanas sistēmu ziemai.
– Sācies vīrusu, saaukstēšanās laiks. Ko ieteiksiet, piemēram, imunitātes stiprināšanai? Kādiem ārstniecības augiem vajadzētu būt mūsu aptieciņā?
– Pret vīrusiem visspēcīgāk darbojas augi, kas satur ēteriskās eļļas, – raudene un mārsils, tie ir divi visspēcīgākie augi. Raudene ieteicama sievietēm, bet mārsils – vīriešiem. Visiem rudenī jālieto salviju lapu tēja. Salvija īpaši ieteicama cilvēkiem, kuriem ikdienā ir lielāka slodze balss saitēm. Jāņem vērā, ka salvijas tēju nedrīkst lietot ar krūti barojošas māmiņas, jo tā ir pirmā tēja, kas jādzer, kad grib bērnu atņemt no krūts.
Pastāvīgai lietošanai iesaku fermentēto ugunspuķi, ko var lietot neierobežotā daudzumā. Tai nav blakņu, kas ir melnajai un zaļajai tējai. Ugunspuķes tēja strādā caur aknām, noņemot tām stresu, līdz ar ko aknas sāk vairāk attīrīt asinis, uzlabojas aknu stāvoklis, asinsrite. Šī tēja īpaši ieteicama vīriešiem, lai novērstu prostatas iekaisumu. No savas pieredzes varu teikt, ka tā ļoti palīdzējusi daudziem vīriešiem.
Mājas aptieciņā noteikti ieteiktu turēt trīs tējas – ugunspuķi, raudeni, salviju.
– Un vērmeli? Vai tā nav dabīga antibiotika?
– Rudenī vērmele vairāk strādā uz cilvēku attīrīšanu no parazītiem, kas pa vasaru savākušies. Bet tā jālieto piesardzīgi. Uzvāriet to un katru rītu tukšā dūšā izdzeriet 40–100 g glāzīti.
Visstiprākā dabīgā antibiotika, kas cīnās ar iekaisumiem un vīrusiem, ir Islandes ķērpis. Aplejiet to ar aukstu ūdeni, turiet divas stundas, tad ūdeni nolejiet un karsējiet, bet neuzvāriet. Tiklīdz ūdens sāk burbuļot, lejiet to atpakaļ uz ķērpja. Pēc divām stundām tēja gatava lietošanai. Izdzeriet to pakāpeniski diennakts laikā.
Daudzas ārstnieciskās tējas jālieto pakāpeniski, nevis uzreiz jāizdzer krūze. Piemēram, virši, kas stiprina kaulu sistēmu, jāaplej termosā uz nakti un, sākot no rīta, puslitrs dienas laikā jāizdzer.
Cilvēkiem iesaku arī citas receptes no dārzā izaudzētā. Šodien pat sagatavoju šādu maisījumu: 1 kg biešu, 1 kg kāpostu, 1 kg burkānu, puskilograms melno rutku. No visa izspiežam sulu (biešu sulu atstājam ledusskapī vismaz uz divām stundām), visas sulas samaisām, pievienojam klāt puslitru medus, iegūto masu salejam pa burciņām un izlietojam aptuveni mēneša laikā – katru dienu pirms ēšanas vai ēšanas laikā 40–50 g glāzīti. Tā ir riktīga bumba imunitātei, asinīm, gremošanas sistēmai, ķermeņa stiprināšanai, dod pamatīgu dzīves sparu.
– Svarīgs moments arī augu vākšanas laiks?
– Jā, protams. Piemēram, viršus jāvāc tikai ziedu laikā. Turpretī Islandes ķērpjus var vākt visu gadu, pat ziemā, bet jāpiebilst, ka visārstnieciskākie tie ir augustā un septembrī. Diemžēl tas ir ļoti iznīcināts augs līdz ar smagās tehnikas ienākšanu mežā. Tāpēc, ievācot ķērpjus, kas parasti aug laukumiņos, jāmēģina tos ņemt no viduča, lai malas ar laiku var aizvilkties. Ķērpji aug lēni, un, ja visu paņemsiet, tajā vietā tie vairs neatjaunosies.
Strutenes jāvāc ļoti agri, kad saule vēl tikai lec, jo dienas laikā vielas, kas ietekmē iekaisumus, ir izzudušas. Saules gaismā tās izzūd un pa nakti atkal uzkrājas. Visi augi, kas satur alkaloīdus, jāvāc agrā rītā.
– Kam tālāk nododat savas zināšanas? Meitām?
– Mācu meitas un mazmeitas, bet tāda tieša sekotāja man nav. Taču vecākā no piecām mazmeitām, kurai tagad ir 20 gadi, Londonā mācās biologos. Apgūst, kā saglabāt, izglābt pasaulē izzūdošos augus un dzīvniekus. Visas cerības uz viņu. Zīmīgi, ka viņa piedzima dienā, kad manā saimniecībā notika seminārs par ārstniecības augu audzēšanu.
Mana brāļa meita arī daudz par to interesējas.
– Jūs dalāties pieredzē arī lekcijās?
– Jā, arī Anglijā vadīju kursus gan lietuvietēm, gan krievietēm, kuras interesējas par augiem.
Daudzviet Latvijas pašvaldībās mācīju, kā izveidot bioloģisko saimniecību, kā audzēt, vākt un lietot augus.
– Tā laikam ir vesela zinātne…
– Jā, un es varu teikt, ka tā ir joma, kurā patiešām daudz zinu. Ar savām zināšanām labprāt dalos ar citiem. Mans telefona numurs un e-pasta adrese atrodama uz zāļu tējām. Vienmēr sniegšu atbildi.
Lai visiem labi garšo! Uz veselību!
Foto: LLKC Preiļu birojs un Ilze Sondore
Pievienot komentāru