Skolēniem – par piena un maizes ceļu

GalerijaPrint

Smiltenes novada Blomes pamatskolas skolēniem pieredzes braucienā bija iekļauts trīs saimniecību apmeklējums. Lai skolēniem rastos dažāds priekšstats par to, kas tad tiek darīts laukos, izvēlētās saimniecības bija ar atšķirīgu specializāciju.

Pirmo apmeklējām Gulbenes novada Rankas pagasta z/s “Ķelmēni”. Mūs sagaidīja saimnieks Juris Paulovičs, kurš iepazīstināšanu ar saimniecību sāka, izrādot tehnikas parku, remontdarbnīcas un, protams, graudu pirmapstrādes objektus, kalti, maltuvi un produkcijas glabātuvi. Īpaši puiši izrādīja lielu interesi par “Ķelmēnos” restaurēto ātrumsacīkšu formulu. Bet ne jau ar zemkopību un tehnikas atjaunošanu ir populāra saimniecība. Visā Latvijā z/s “Ķelmēni” ir pazīstami kā bioloģiskās produkcijas ražotāji un pārstrādātāji, visi zina “Ķelmēnos” cepto rudzu rupjo maizi, divējādās saldskābmaizes un graudu maizi. Skolēni tika iepazīstināti ar maizes cepšanas procesu un, protams, pacienāti ar svaigi ceptu maizi, kas bija īpaši gardi. Soli pa solim izgājām maizes tapšanas ceļu, sākot no vietas, kur glabājas izejvielas, tad maizes raudzēšanas, klaipiņu veidošanas (varējām noraudzīties, cik ātri un meistarīgi to dara maizes cepējas) un visbeidzot pats cepšanas process. Vērojām arī, kā cits pēc cita no krāsns izkrīt gatavie maizes klaipiņi. Ekskursijas beigās saimnieks Juris visus pārsteidza, pasniedzot katram dāvaniņu ar trīs dažādām Ķelmēnu maizes šķirnēm. Liels paldies viņam par šo jauko žestu!

Turpat dažu kilometru attālumā, bet jau Smiltenes novada Variņu pagasta Ūdrupē ciemojāmies pie smiltsērkšķu audzētāja un pārstrādātāja SIA “Amberfarm” īpašnieka Andreja Nikas, kurš mantotajā īpašumā izvēlējies nodarboties ar augļkopību. Pārgājienā pa smiltsērkšķu dārzu saimnieks izstāstīja daudz interesantu faktu par šo augu audzēšanu un arī to, kāda ir pašu pieredze, ierīkojot stādījumus, kuru apjoms nu jau sasniedzis 10 ha. Pēc iepazīšanās ar stādījumiem sekoja pati patīkamākā apmeklējuma daļa – produkcijas degustācija. Kā stāstīja Andrejs Nika, smiltsērkšķu ogas pārstrādājot, praktiski tiek pielietota bezatlikumu tehnoloģija, jo praktiski viss no ogas atrod savu pielietojumu. Bērni cienājās ar smiltsērkšķu sulas silto dzērienu, kuram pievienots apelsīns, degustēja sieru kopā ar ievārījumu un, protams, smiltsērkšķu konfektes gan marmelādes, gan arī želejkonfekšu “Robīšu” veidā. Piedāvājumā bija arī saldētas ogas, sulas, eļļa un pat garšviela, kuras pamatā ir kaltētas ogu izspaidas. Visu par uzņēmumu “Amberfarm” var atrast viņu izveidotajā mājaslapā, kur var iegūt ļoti daudz informācijas par saimniecību un pat dažādu ēdienu receptes, kurās tiek izmantoti smiltsērkšķi.  Lai pārbaudītu bērnu atjautību, katram tika dota iespēja salocīt kastīti, kurā fasē gatavo produkciju, tas izrādījās ļoti sarežģīts uzdevums, ar kuru ne visi tika galā.

Trešā saimniecība, nu jau skolēnu braucienos tradicionāla, ko apmeklēja arī Blomes skolas skolēni bija Smiltenes novada tūrisma saimniecība “Kalbakas”. Tā ir pazīstama ne tikai Smiltenes novadā, bet daudz plašāk, jo “Kalbakās” regulāri notiek bērnu vasaras nometnes un dažādi tematiskie pasākumi, bet nu jau vairākus gadus ļoti populāra ir viņu programma “Piena ceļš”. Saimnieki teica, ka nu jau par to ir uzzinājuši Rīgā, jo tieši šoruden vairākas ekskursantu grupas bija no Rīgas skolām. Piedaloties “Piena ceļa” programmā,  bērni uzzina daudz jauna par piena produktiem un to daudzveidību. Visiem aktīvi ir jādarbojas ne tikai piena separatora salikšanā, bet arī piena malšanas procesā. Kamēr skolēni, nomainot cits citu, iemēģināja roku piena malšanā, katrs sakūla savu sviesta pikuci no saldā krējuma, kurš bija ieliets burciņā. Kad sviests bija sakults, to īpaši noformētā kastītē varēja ņemt uz mājām un stāties pie nākamā uzdevuma pildīšanas. Uzdevums nebija grūts, bet atbildīgs, uz galda bļodās viņus jau gaidīja pankūku mīkla un uzsildītas pankūku plītiņas, lai bērni paši ceptu pankūkas, izvēloties sāļo vai saldo pildījumu, un cienātos. Nemaz jau negribējās no saimniekiem Līgas un Inta Augām atvadīties, jo “Kalbakās” pavadītais laiks bija tik interesants un arī gards.

Brauciens notika VLT aktivitātes  „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Valda Empele,

LLKC Valkas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru