Sproģu ģimene saimnieko dabai draudzīgi

GalerijaPrint

Saldus novada Lutriņu pagasta “Bērziņos” saimnieko Sproģu ģimene. Pirms neilga laika šeit bija necaurejami džungļi, bet nu, pateicoties daudzām čaklām darba rokām, vieta pārvērtusies līdz nepazīšanai.

Antai un Sandim darba tikums un zemes mīlestība ir gēnos. Tas nodots no paaudzes paaudzē, un prieks skatīties, ka saimniecībā rosās arī viņu bērni. Anta ar lepnumu stāsta, ka viņiem par lielu pārsteigumu dēls Uvis pēc pamatskolas beigšanas mācības nolēmis turpināt Kandavas tehnikumā, izvēloties augkopības tehniķa profesiju.

Savs piemājas dārziņš bijis vienmēr, audzēti dārzeņi un ogas pašu vajadzībām, bet arī kaimiņi ievērojuši, cik skaistas zemenes aug Sproģu dārzā, tāpēc bieži vien jautājuši, vai iespējams iegādāties kādu ogu.

Doma par savu zemes pleķīti un saimniecību galvā bijusi jau sen, bet tomēr pagājis krietns laiks, līdz viņi nobrieduši ideju realizēt dzīvē.

Kovida laiks sakrita ar īpašuma iegādi. Sākums gan bijis izaicinājumu pilns – īpašums aizaudzis, vecās ēkas kritiskā stāvoklī. Bet Sanda un Antas apņēmībai neviens šķērslis nav par grūtu. Talkā nākuši gan draugi, gan ģimene un pamazām īpašumu attīrījuši un sākuši iekopt saimniecību.

Anta un Sandis pieteikušies arī projektam “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”. Projekta ietvaros iegādāta tehnika un laistīšanas sistēma, kas būtiski atvieglo darbu un ietaupa laiku. Projekta nosacījumi un termiņi disciplinē, nācies stādīt gan tumsā, gan brienot pa dubļiem. Bet grūtības Sproģu ģimeni nebiedē, šeit katram savs darbiņš, viss, šķiet, darbojas kā nevainojams pulksteņa mehānisms. Var tikai apbrīnot Antas un Sanda darba sparu, abi strādā maiņu darbu, rūpējas par jaunākajiem dēliem (puiši gan ir ļoti patstāvīgi, prot gan ēst gatavot, gan drēbes mazgāt un ir arī lieli palīgi saimniecībā),  paspēj arī pieskatīt mazbērnus un attīstīt saimniecību.

Sākumā veidots dārza plānojums, lai varētu strādāt pēc iespējas efektīvāk. Antai viss iegrāmatots – gan sēklas, gan katra stādījuma vieta un laiks. Abi atzīst, ka kvalitatīvai sēklai ir milzīga nozīme. Ir vērts sākumā ieguldīt vairāk, jo arī gala rezultāts ir krietni labāks. Anta un Sandis cenšas saimniekot dabai draudzīgi. Protams, tas nozīmē bezgalīgu cīņu ar nezālēm, bet, liekot roku uz sirds, var droši teikt, ka izaudzētā produkcija ir dabiska un veselīga.  Arī pircēji novērtē augsto kvalitāti, sakot, ka labprātāk izvēlas kāpostu, kur kāda lapiņa nedaudz iegrauzta, jo ja kukainis nesmādē dārzeni, tad skaidrs, ka manta laba!

Vaicāti par nākotnes plāniem, abi atbild, ka šobrīd ir testēšanas stadijā. Jāsaprot, kas pieprasīts tirgū, kas padodas, bet pavisam noteikti savu nākotni redz saimniekojot “Bērziņos”. Šobrīd ielieti pamati mājai, top pagrabs un palīgēka. Sandis rāda, kur nākotnē būs pirtiņa. Viss top ar apdomu, pamatīgi un rūpīgi.

Lai izdodas visas nākotnes ieceres!

Sproģu ģimenes produkciju iespējams iegādāties Saldus tirgū, svētdienas tirgū Ošniekos, kā arī sazinoties ar Antu un Sandi, lai iegādātos produkciju uz vietas saimniecībā.

Eva Behmane,
LLKC Saldus biroja uzņēmējdarbības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru