Strādāt, nenodarot pāri apkārtējai videi
Zanda Trukšāne ir apņēmīga, drosmīga un radošām idejām bagāta uzņēmēja, kura saimnieko Ciblas novada Pušmucovas pagasta z/s “Griezītes”. Saimniecība specializējas vairākās nozarēs – putnkopība, aitkopība, dārzkopība un mājražošana. Z/s “Griezītes” ir sertificējusies kā bioloģiskā saimniecība. Zandas galvenais vadmotīvs saimniekojot ir: strādāt, nenodarot pāri apkārtējai videi, un nodrošināt vietējos iedzīvotājus ar kvalitatīvu un veselīgu pārtiku.
Zināms, ka ķirbji un kabači ir ideāli piemēroti bērnu pirmajam papilduzturam. Z/s “Griezītes” 6,9 ha platībā tiek audzēti ķirbji un kabači, kas tiek realizēti SIA “Lat Eko Food” uzņēmumam Ādažos bērnu eko produkcijas “Rūdolfs” ražošanas līnijai. Šovasar SIA “Lat Eko Foods” tika realizētas 9 tonnas kabaču un 20 tonnas ķirbju.
Saimniecībā tiek audzētas arī aitas un vistas. Z/s “Griezītes” realizē ne tikai bioloģiskās olas, bet arī jaunputnus.
Pēdējo gadu laikā saimniecībā aktīvi tiek attīstīta un pilnveidota mājražošana. Saimniecība specializējas ārstniecības augu tēju, sukāžu un garšvielu pulveru ražošanā. Izejvielas produkcijas ražošanā tiek audzētas pašu saimniecībā. Mājražošanas pirmais produkts, kas tika piedāvāts vietējā tirgū, bija augu tējas. Zanda atzīst, ka tēju vākšana un žāvēšana ir katras vasaras neatņemams rituāls. Pašpatēriņam tējas tika gatavotas jau sen. Pirmie tēju degustētāji un vērtētāji bija ģimenes locekļi, radi un draugi. Pēc atzinīga novērtējuma, tika nolemts šai jomai pievērsties arī profesionāli. Inovatīva ideja ir ķirbju ziedu tējas ražošana. Tā kā ”Griezītēs” lielos apjomos tiek audzēti ķirbji – gan pārstrādei sukādēs, gan realizācijai svaigā veidā, radās ideja izmēģināt ķirbju ziedu tējas ražošanu. Tā palīdz pretoties slimībām un stiprina imunitāti. Ķirbja ziedos nelielā daudzumā ir gan olbaltumvielas, gan kalcijs un dzelzs, gan B1, PP, C un A vitamīns. Žāvētus un svaigus ķirbju ziedus izmanto arī kā ēdiena piedevu. No jūlija vidus līdz augusta beigām notiek ķirbju ziedu lasīšana un žāvēšana. Arī pārējie ārstniecības augi tiek ievākti z/s “Griezītes” bioloģiskajās pļavās. Intensīva pļavu drogu ievākšana un žāvēšana notiek, sākot ar jūniju līdz jūlija vidum. Drogas tiek žāvētas žāvētavā ar infrasarkano staru spektru, kas ir ļoti līdzīgs dabīgajam saules starojumam, kā rezultātā var iegūt kaltētu produktu, kas saglabā krāsu, garšu, smaržu un organisko struktūru, protams, vitamīnus un minerālvielas. Zandas piedāvājuma klāstā ir arī pelašķu, piparmētru, asinszāles un sarkanā āboliņa tējas. Tējas tiek realizētas vietējos tirdziņos. Pašreiz ir uzsākta arī tējas realizācija Ludzas mājražotāju veikalā “Cymuss”. Produkcijas realizācijā Zanda sadarbojas arī ar citiem vietējiem ražotājiem, piemēram, tēja tiek realizēta, sadarbojoties ar Ludzas novada saimniecību “Čaklā Bite” – piedāvājumā gaumīgi iesaiņoti dāvanu komplekti, kuru sastāvā Zandas ražotās tējas un “Čaklās Bites” medus.
Z/s “Griezītes” ražo ķirbju, zemeņu un rabarberu sukādes. Pircēju vidū iecīnīti arī Zandas garšvielu ražojumi – diļļu, seleriju, paprikas, baraviku pulveri. Tiek pārstrādāti arī savā saimniecībā audzētie tomāti. Pie klientiem tie nonāk kā kaltēti tomāti šķēlītēs.
Z/s “Griezītes” ir ģimenes uzņēmums. Ģimenes locekļi ir cilvēki, uz kuriem vienmēr var paļauties, cilvēki, kuri vienmēr atbalstīs, bet nepieciešamības gadījumā arī izteiks kritiku, ieteiks labāku risinājumu. Tāpēc saimniecības viens no panākumu veicinošajiem faktoriem ir ģimeniskums, mīlestība pret savu dzimto pusi un atbildība. Taču, kā zināms, jebkuram uzņēmumam ir nemitīgi jāattīstās, bet attīstība ir iespējama, piesaistot ārējos finanšu līdzekļus. Zanda to dara ļoti aktīvi un drosmīgi.
Ideja par pārstādi radās 2017. gadā, startējot LLKC rīkotajā konkursā “Laukiem būt!”. Tas bija pirmais solis idejas īstenošanā. Sadarbībā ar LLKC uzņēmējdarbības konsultanti Beāti Narnicku tika izstrādāts biznesa plāns, kas tika atzinīgi novērtēts, tika iegūta Jauno zemnieku kluba simpātiju balva, kā arī mentoru balva, kas deva finansējumu nepieciešamā speciālista piesaistei.
Atbalsts nelielas pārstrādes telpas iekārtošanai Ludzas pilsētā tika iegūts, arī piedaloties Ludzas pašvaldības uzņēmēju biznesa ideju konkursā. Startējot projektā “Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai”, tika iegūts finansējums lauksaimniecības tehnikas iegādei. Projekta ietvaros arī tika pilnīgi pārņemta vecāku saimniecība.
Pašreiz noslēgumam tuvojas LEADER atbalsta pasākuma “Vietējās ekonomikas stiprināšanas iniciatīva” ietvaros projekta “BIO tēju, garšvielu un sukāžu ražotnes izveidošana” realizācija. Šī projekta ietvaros tiek ierīkota ražotne Ludzas pilsētā. Jaunās ražotnes izveide sniegs iespēju nodrošināt lielākus ražošanas apjomus ātrākai uzņēmuma attīstībai. Nākotnē plānots attīstīt dārzkopības nozari, ražot lielākus apjomus izejvielu mājražošanas nozares attīstībai.
Zanda atzīst, ka savu ideju realizēšanā jābūt drosmīgiem un par sevi pārliecinātiem. Galvenā atbildība ir pašam pret sevi – jāizvirza mērķi, uz kuriem virzīties. Un sevi pievilt nedrīkst.
Karīna Koroļonoka,
LLKC Ludzas biroja vadītāja
Foto no Zandas Trukšānes personīgā arhīva
Pievienot komentāru