Uzņēmēji spēj pārsteigt jauniešus

GalerijaPrint

Teorija un sarunas ir labi, bet bieži daudz lielāku labumu mēs gūstam, iepazīstot citu pieredzi, gan jomās, kuras mums ir tuvas, gan tādās, par kurām esam tikai dzirdējuši. Tāpēc mums vienmēr ir ļoti svarīgi jauniešu mācībās vienu dienu paredzēt uzņēmēju iepazīšanai darbībā. Pagājušajā gadā Valkas un Valmieras nodaļu mācību dalībnieku pieredzes braucienu organizējām, ņemot vērā jauniešu vēlmes. Šogad, tā kā mācību dalībnieki bija ar ļoti atšķirīgām interesēm, nolēmām veidot braucienu, kā pārsteigumu. Maršruts tika turēts noslēpumā un katrs no sešu uzņēmēju apmeklējumiem bija mazs pārsteigums.

Rūjienas novads ir slavens ar ļoti darbīgām saimniecēm, ne velti viņas ir apvienojušās biedrībā “Rūzeles”, kas arī tā tiek tulkots. Vienmēr ir patīkami pie viņām ciemoties un uzklausīt stāstus par to, kā viņas gan kopā, gan katra atsevišķi darbojas amatniecības un mājražošanas jomā. Uz tikšanos ar mācību dalībniekiem bija ieradusies ne tikai biedrības vadītāja Gita Zariņa, bet arī nu jau “Novada Garšas” pasākumā suminātā Sandra Vilne, kuras veikumu pazīst ar nosaukumu “Sandriņas ievārījumi”. Viņa dalījās pieredzē par to, kā uzsākta mājražošana, kā notiek preču realizācija un jaunu produktu veidošana. Savu rūpalu, tēju vākšanu un sukāžu gatavošanu,  mums atrāda Anita Birkava, kura lielu daļu no saražotā piedāvā skaistos dāvanu iepakojumos. Visas kā viena, biedrības dalībnieces atzīst, ka liels paldies jāsaka Rūjienas novada pašvaldībai, kura savām vajadzībām vienmēr pasūta dāvaniņas pie “Rūzelēm”, tādā veidā atbalstot un popularizējot vietējos ražotājus.

Turpat blakus Naukšēnu novadā viesojamies SIA ”Jaunlambikas”, kas ir kokapstrādes un galdniecības darbnīca, bet ne tāda kā parasti. Galvenais šīs galdniecības produkts ir lieta, kas vienu reizi ir vajadzīga visiem, tie ir zārki. Zārki šeit ir visdažādākie, uz vietas notiek viss ražošanas process, sākot ar kokmateriālu zāģēšanu, līdz par dekoratīvajam noformējumam, apšūšanai ar dekoratīvu audumu vai dekoratīvo kokgriezumu izveidi zārku vākos. Ar apbrīnu vērojam, kā darbiniece ar lielu veiklību drapē zārku ar īpašiem rakstiem. Un vēl, šeit tiek piedāvāti arī apbedīšanas pakalpojumi ”Skaistas atvadas”, arī šāda veida uzņēmējdarbība ir ļoti vajadzīga.

No ļoti piezemētas lietas, ja tā var nosaukt iepazīto galdniecību, dodamies turpat uz blakus pagastu pie rotu mākslinieces. Ciemojamies Valkas novada Kārķu pagastā pie amatnieces  Danas Purviņas. Viņa gan sevi par kārķēnieti var saukt tikai no šī gada, kad ar ģimeni iegādājās mājas un pārcēlās uz dzīvi “Dadzīšos”, bet savu zīmolu “DabasRotas” viņa jau izveidoja agrāk un tagad veiksmīgi turpina iesākto. Dana stāsta par to, kā radusies ideja veidot rotas, kāpēc tieši zīles formā un kā nonākusi līdz tam, ka izdevies atrast pareizās izejvielas un rezultāts beidzot bija kā plānots, skaista caurspīdīga rota –ozolzīles formā ar iestrādātu kaltētu augu tajā un īstu sarkanā ozola zīles cepurīti. Dana atzīst, ka viņai veicas ļoti labi un ir daudz jāstrādā, lai izpildītu visus pasūtījumus, jo tirdzniecība notiek ar interneta starpniecību, rotas ir ļoti pieprasītas un, kā mēs noskaidrojām, ceļo pa visu pasauli,  tālākais ceļš, kurp zīle sūtīta, ir bijis uz Jaunzēlandi.

Brauciena plāns bija iepazīt pēc iespējas dažādākus uzņēmējus, tāpēc nedrīkstējām braukt garām Ērģemei, kur atrodas nu jau Latvijā (visvairāk Rīgā) pazīstama sidra darītava ar nosaukumu “Mūrbūdu sidrs”,  to izveidojis un veiksmīgi vada no Austrālijas pirms desmit gadiem uz Latviju atbraukušais Krišjānis Putniņš. Esam ieradušies brīdī, kas ļoti svarīgs visam turpmākajam gadam, jo tieši tagad notiek ābolu sulas spiešana no āboliem, kurus sidra darītava lielos vairumos ir iepirkusi no tuvējās apkārtnes iedzīvotājiem. Tā nu varam nogaršot arī tiko spiestu ābolu sulu. Iepazīstināt ar sidra darītavu ir uzdots ražošanas vadītājam – tehnologam Jārvem Siņicinam, kurš arī nav vietējais puisis, bet uz dzīvi Ērģemē pārcēlies no Rīgas. Sekojam viņa stāstījumam un iepazīstam sidra ražošanas gaitu, pamanām, ka “Mūrbūdu sidra” darītava savai attīstībai ir piesaistījusi arī LEADER projekta līdzekļus un izsakām komplimentus par ļoti skaistām mākslinieciskām dzēriena etiķetēm, un tad dodamies izbaudīt arī garšu šobrīd ražošanā esošajām sidru šķirnēm. Ir jādodas tālāk, braucam pusdienās uz Valku, uz SIA “Pedelīte” bistro “Jumis”, kur tiekamies arī ar īpašnieci Albīnu Kārkliņu, kura jau daudzus gadus veiksmīgi darbojas ēdināšanas jomā, un viens no veiksmes faktoriem ir tas, ka pēc iespējas vairāk viņa izmanto vietējo lauksaimnieku audzēto, arī lai paši uzņēmumā sagatavotu krājumus ziemai – gan marinējumus, gan sulas un ievārījumus. Nu jau vairākus gadus viņa pati audzē arī konserviem gurķus un dažādus zaļumus, tas ir svarīgi, lai ēdieniem nodrošinātu nemainīgu kvalitāti, pie kuras pieraduši un  pieprasa klienti.

No Valkas ceļš ved uz Beverīnas novada Brenguļu pagasta “Zarupiem”, kur saimnieko Kiļupu ģimene. Šeit jau vairākus gadus ir izveidots SIA “Zarupi”, kuri savu saražoto sukāžu un sīrupu produkciju realizē ar zīmolu ”Granberry”. Ne tikai sukādes no cidonijām, ķirbjiem, rabarberiem un pat zemenēm ir ļoti sulīgas, bet arī saimnieces Lāsmas Kiļupas stāsts par to, kā ir attīstījies uzņēmums, ir ļoti baudāms un iedvesmojošs. Lai nebūtu tā kā visiem, viņa ir apguvusi šokolādes temperēšanas prasmes un nu piedāvā arī savas ražotās sukādes šokolādē. Viesojoties “Zarupos”, lieku reizi nākas atzīt, ka saražot mēs protam daudzi, bet ir jābūt vēlmēm un prasmēm savu produktu pārdot, un te nu visi var mācīties no Lāsmas, kura ļoti lielu vērību velta tieši dalībai dažādās izstādēs – tirdziņos, un rezultāts neizpaliek.

Pieredzes apmaiņas brauciena diena, kura notika Valsts Lauku tīkla pasākuma “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros bija gara, bet tik piesātināta ar labu  pieredzi un satiktiem cilvēkiem, ka brauciena dalībnieku prieks  par iepazīto bija neviltots.

Valda Empele,

LLKC Valkas KB uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru