Kandavas ozolzīļu kafija

GalerijaPrint

Kandava atpazīstama pēc ozolzīļu attēla pilsētas ģerbonī. Tā Kandavas novada Kultūras pārvaldes vadītājai Ziedītei Začestei radās ideja par Kafijas un tējas svētku organizēšanu Kandavā, kas izveidojusies par labu tradīciju.

Radās doma svētkos pasniegt ozolzīļu kafiju, kas cieši sasaucas ar Kandavai raksturīgo simbolu – ozoliem un zīlēm. Kafijas recepte aizgūta no senas latviešu pavārgrāmatas. Ozolzīļu kafijas gatavošanas tradīcija Kandavā aizsākās, pateicoties aktīvam novadniekam Edgaram Makovskim. Šīs sezonas ozolzīļu kafijas sagatavošanu no sākuma līdz beigām uzrauga un ar Kandavas novada muzeja darbinieku līdzdalību veic Amatniecības centra vadītāja Kitija Švīgere.

Lai tiktu pie ozolzīlēm, novada Kultūras pārvalde organizē zīļu lasīšanas konkursu starp Kandavas novada izglītības iestādēm, piedalās gan skolnieki, gan bērnudārza bērni, gan vecāki piepalīdz. Uzvarētāji saņem ceļojošo kausu un apmaksātu autobusu vienas dienas ekskursijai. 2016. gada konkursā tika savākti 1038 kilogrami zīļu.

Aizvadītajā rudenī pirmo reizi viss ozolzīļu kafijas gatavošanas process notika Kandavas novada Muzeja telpās – žāvēšana, malšana, grauzdēšana, fasēšana. Ozolzīļu apstrādes process sākas ar zīļu apžāvēšanu. Zīles tiek sabērtas speciālā metāla sietā un 3 līdz 4 stundas pažāvētas uz malkas plīts. Pēc tam seko pats grūtākais un laikietilpīgākais darbs – zīļu lobīšana. Šajā procesā iesaistījās visi muzeja darbinieki, amatnieku biedrības un Amatniecības centra apmeklētāji, Kultūras pārvaldes darbinieki, pensionāru biedrības un Sarkanā Krusta Kandavas nodaļas brīvprātīgie. Kad kodoli tīri, tos vēlreiz uz plīts 6 līdz 8 stundas, lēni maisot, grauzdē. Ilgstoši grauzdējot, zūd zīlēs esošais tanīns. Zīles izkaltētas tā, ka sakratot grab, tad seko malšana graudu dzirnaviņās, ko Kandavas novada muzejs iegādājies speciāli zīļu kafijas samalšanai, startējot LEADER programmā. Zīles ir ļoti cietas, tāpēc neder cita veida dzirnavas. Samalto masu liek cepeškrāsnī un vēl grauzdē, tā iegūstot labāku garšu. Pusotru mēnesi muzejs smaržoja pēc svaigi ceptas rupjmaizes, tā šajā laikā pozitīvi izteikušies muzeja apmeklētāji. Secīgi darbojoties, spaini ar zaļām zīlēm līdz kafijai var sagatavot divu dienu laikā, tā pauž Kitija. Gatavojot kafiju šādā ceļā, kur viss ieguldītais ir roku darbs, gala rezultāts nekad nebūs masveida produkts, saka Kitija.

Gatavā zīļu kafija tiek sapildīta maisiņos, kurus gatavo amatnieku biedrība ”Pūralāde” pēc Kultūras pārvaldes pasūtījuma. Suvenīru „Kandavas kafija” var iegādāties Kandavas novada muzejā un Kandavas TIC birojā, kā arī nobaudīt uz vietas muzeja traktierī.

No viena iepakojuma, kurā ir 200 grami gatavas kafijas, sanāk 2 litri kafijas dzēriena. Kā pagatavot ozolzīļu kafijas dzērienu? Uzvāra ūdeni, pieber kafiju, šķipsniņu sāls, pēc tam uzvāra līdz pirmajam burbulim, noņem no uguns un 5 minūtes patur, lai ievelkas. Nokāš biezumus un var lietot, pievienojot cukuru vai pienu, ko sirds kāro.

Pirmā sezonas kafija vienmēr tiek vārīta un degustēta Kafijas un tējas svētkos, muzeja apmeklētāji svētku ietvaros var baudīt zīļu kafiju bez maksas. Pateicoties LEADER projekta atbalstam, Kandavas novada muzejs apmeklētājiem piedāvā programmu “Ar zirgu uz Kandavas tirgu”, kurā ietilpst teatralizēts uzvedums un ozolzīļu kafijas degustācija.

Katru gadu savāktās ozolzīles tiek izkaltētas un pārstrādātas kafijā, novads ozolzīļu kafiju pasniedz kā dāvanu viesiem un iegādājas, dodoties ciemos.

Papētot informāciju par ozolzīļu kafijas ietekmi uz veselību pieejama ziņa, ka ozolzīļu kafija jādzer kuņģa un zarnu stiprināšanai, gremošanas veicināšanai, ārstē kaulu trauslumu, mazasinību. (www.latvijaspirtis.lv). Kā saka Kitija Švīgere, “Spēks no ozola!” Paldies Kitijai par Kandavas kafijas stāstu.

Kafijas un tējas svētki Kandavā pagājušogad notika jau septīto reizi.

Līga Frīdemane,

Tukuma biroja lauku attīstības konsultante

Foto no Kandavas novada Muzeja arhīva

Foto galerija: 

Komentāri

Pievienot komentāru