Dārzkopība

Iznācis “Profesionālās Dārzkopības” 19. izdevums. Visi kopā – zinātnieki, uzņēmēji, sabiedrisko un valsts institūciju pārstāvji veido šo žurnālu, kuram ir sava vieta dārzkopības izdevumu vidū.

Daži no tematiem šajā izdevumā:

Augļu sadaļā:

Jaunās saldo ķiršu šķirnes; Ābolu un bumbieru ražās prognoze Eiropā – 2023; Pieredzes gūšanas ārpus Latvijas robežām – Šoreiz Čehijas ārēs.

Ogu sadaļā:

Aveņu un kazeņu audzēšana un pētniecība ASV ziemeļrietumos; Jaukto stādījumu izmantošanas iespējas zemenēm; Jāņogu stiklspārnis.

Dārzeņu sadaļā:

Jauna Latvijā izveidota meloņu šķirne ‘SOLO’;Dārzeņu mēslošanu ir iespējams optimizēt;Dažādu substrātu salīdzinājums augu audzēšanai augstajās dobēs urbānajā dārzkopībā.

Augu aizsardzības sadaļā:

Informācija par augu pasu sistēmu un augļukoku un ogulāju stādaudzētavu pārbaudēm Latvijā;LIZ pārvaldības sistēma un datu ievade 2023. Gadā;Augu aizsardzības 2023 - 2024 aktualitātes dārzkopībā.

Nozaru ziņu sadaļā:

LAA ziņas;Sējējs 2023;Ābolu ordenis.

Visi iepriekš publicētie "Profesionālās DĀRZKOPĪBAS" numuri skatāmi Tehnoloģiju pārneses centra (FruitTechCentre) mājas lapā nodaļā  “Profesionālā dārzkopība līdz 2022”.

Šis un nākamie žurnāli būs skatāmi šeit “Profesionālā dārzkopība no 2023”.

Iznācis ”Profesionālās Dārzkopības” 14. izdevums! Visi kopā – zinātnieki, uzņēmēji, sabiedrisko un valsts institūciju pārstāvji veido šo žurnālu, kuram ir sava vieta dārzkopības izdevumu vidū.

Šajā žurnālā padomi par dārzu stādīšanu no Māras Skrīveles, kā arī par ābeļu šķirnēm un to augļu kvalitāti. Augļu sadaļā vēl par augumu regulēšanu un ābolu cenām. Ogu daļā S. Strautiņas raksts par upeņu ražas samazināšanās faktoriem un to ierobežošanas iespējām. Dārzeņu interesentiem - citādas ķiploku audzēšanas metodes. Šoreiz arī dekoratīvā dārzkopība un jaunās ceriņu šķirnes. Vienmēr aktuālā augu aizsardzība un jaunumi reģistrēto līdzekļu sarakstā t.sk. bioloģiskām metodēm saimniekojošajiem. Uz globalizācijas radītiem riskiem dārzkopībā norāda M. Gailīte. Kur rast palīgu lēmumu pieņemšanas atbalstam, par rezistenci un atliekvielām, pētījumiem augu aizsardzībā kāpostaugiem, smilstsērkšķu mušas ierobežošanu un dārzeņu audzēšanu hidroponikā lasiet AgriHorts pētnieču rakstītajā. Savukārt, kādas augsnes ir dārzkopju rīcībā, raksturo S.Rulle, apkopojot arī Šveices augļkopjiem sniegtās rekomendācijas mēslošanā. Katrā no žurnāla izdevumiem arī nozares aktualitātes.

Šo Profesionālā Dārzkopja izdevumu piedāvājam skatīt un lasīt arī versijā, kurā lapas pāršķiramas gluži kā ikdienišķā žurnālā.

Visi iepriekš publicētie "Profesionālās DĀRZKOPĪBAS" numuri skatāmi Tehnoloģiju pārnese centra (FruitTechCentre) mājas lapā nodaļā "Publicētie izdevumi".

Pabeigts pētījums par Sosnovska latvāņa apkarošanu

Ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) atbalstu aizvadītajā gadā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija īstenoja zinātnisko grantu – "Informācijas sabiedrības izpēte par Sosnovska latvāņa apkarošanu un kaitīgumu Rēzeknes novadā". Pētījuma tapšanu atbalstīja arī Rēzeknes novada pašvaldība un Dabas aizsardzības pārvalde. Rēzeknes novads netika izvēlēts nejauši, jo, pēc pašvaldības sniegtās informācijas,Sosnovska latvānis sastopams 16 pagastos no kopumā novadā esošajiem 25, un tas izplatījies 84,39 ha. Visvairāk tas izplatījies Bērzgales pagastā — 57,38 ha.

Pētījuma ietvaros izstrādāts informatīvs materiāls par Sosnovska latvāņa izplatību, sabiedrības informētību par tā apkarošanu un bīstamību. Pētījums tika īstenots laika posmā no 2016. gada februāra līdz 2016. gada decembrim.

Pētījums pieejams ŠEIT.