Skolēnus motivē izvēlēties laukos nepieciešamas profesijas

GalerijaPrint

Vecpiebalgas novada pamatskolas un Skujenes pamatskolas 7.-9. klašu skolēniem 11. septembrī notika informatīvā diena, kurā jaunieši tika iepazīstināti ar uzņēmējdarbības veidiem lauku teritorijās, lauksaimniecības izglītības apguves iespējām, kā arī ar izglītības iespējām Priekuļu tehnikumā.

Priekuļu tehnikuma direktors Sandis Grosbergs skolēniem pastāstīja par izglītības programmām, ko iespējams apgūt tehnikumā, un tās ir: autotransports, mašīnzinības, lauksaimniecības tehnika, augkopība, ēdināšanas pakalpojumi, datorsistēmas, datubāzes un datortīkli, programmēšana, būvdarbi un arī administratīvie un sekretāra pakalpojumi. Bet jauniešiem, kuriem ir  grūtības pabeigt pamatskolu, iespējams jau pēc 7. klases apgūt izglītības programmas: būvdarbi ar kvalifikāciju būvstrādnieks un ēdināšanas pakalpojumi ar kvalifikāciju pavāra palīgs, un vienlaicīgi iegūt arī vispārējo pamatizglītību. Mācību ilgums šajā programmā ir trīs gadi un apmācība notiek Ērgļos. Direktors Sandis Grosbergs uzsvēra, ka tehnikums dod iespēju iegūt ne tikai profesionālo sagatavotību, bet arī iespēju nodarboties ar sportu, māksliniecisko pašdarbību, piedalīties dažādos rajona un valsts organizētajos konkursos. Lai motivētu jauniešus labāk mācīties, jauniešiem ir iespēja tikt pie valsts stipendijas līdz 150 eiro. Stipendijas apmērs katru mēnesi izglītojamajiem tiek noteikts, ņemot vērā mēneša vidējos vērtējumus katrā mācību priekšmetā un stundu apmeklējumu. Iegūtā informācija lika jauniešiem aizdomāties par nākamās skolas izvēli.

Vēlāk skolēni devās ekskursijā pa tehnikuma mācību bāzes teritoriju, kura pēdējo gadu laikā ir piedzīvojusi pozitīvas pārmaiņas un modernizāciju. Skolēnu interesi piesaistīja modernā lauksaimniecības tehnika. Jauniešiem tika piedāvāta iespēja izbraukt ar traktortehniku nelielu apli pa mācību bāzes teritoriju, par ko jaunieši izrādīja milzum lielu interesi.

Pēc Priekuļu tehnikuma apmeklējuma devāmies pie Zandas Žentiņas un viņas ģimenes uz Brīvdabas picēriju netālu no Valmieras – Beverīnas novadā. “Vīnkalni” ir vieta, kur dzīvo stipra ģimene, kas saimnieko Brīvdabas picu skolā, rīko Vīnkalnu piedzīvojumu nometni, vada mīlestības rituālus un atjauno latviešu senlietas. “Vīnkalnu” saimnieki stāsta, ka kādu savas dzīves laika posmu pavadījuši Itālijā, strādājot īstā itāļu virtuvē un cepot īstas itāļu picas. Iemācīties nemaz neesot bijis tik viegli, – stāsta Zanda! Tāpēc saprotams, kāpēc viņi tā turas pie tradīcijām – neko nesajaukt un neizjaukt. Tā kā Žentiņu ģimenei ļoti patīk siltie laikapstākļi, tad daudz laika tiek pavadīts arī pašā Itālijā un sakarā ar to Brīvdabas picu skolas sezona parasti ir no maija vidus līdz oktobrim, kad ir pietiekami silts.

„Vīnkalnu” saimnieki savā picērijā deva mums iespēju uzzināt picas gatavošanas noslēpumus, un katram skolēnam iemēģināt roku un iemācīties, kā izcept dažādas veselīgas un garšīgas pēc klasiskām itāļu receptēm gatavotas picas. Tās tika ceptas uz dzīvas uguns malkas krāsnī. To garšu bagātināja saimnieku piemājas dārzā audzēti vietējie labumi – tomāti, paprika, baziliks un citi garšaugi. Skolēni ar lielu aizrautību iesaistījās picu tapšanā un atzina, ka ar savām rokām gatavotā pica garšo ļoti labi.

Skolēni dienas noslēgumā ļoti pozitīvi izteicās par redzēto. Arī skolu skolotāji atzinīgi novērtēja dienas laikā redzēto un priecājās, ka skolēni tiek motivēti izvēlēties profesijas, kas laukos ir nepieciešamas, un viņiem tiek dota iespēja tikties ar lauku uzņēmējiem un redzēt, ka arī laukos viss ir iespējams, ja vien paši vēlas un dara.

 

Līga Zaķe,

 

LLKC Cēsu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru