Salacgrīvā aizvadīts ceturtais Reņģēdāju festivāls

GalerijaPrint

Salacgrīvā 25. maijā notika ceturtais Reņģēdāju festivāls, un tā šī gada tēma jeb vadmotīvs bija: Reņģēdāji – Prātvēderi. Jeb, kā saka festivāla idejas autors un īstenotājs Dzintris Kolāts: “Dažādi laiki ir gājuši pāri mūsu krasta reņģēdājiem. Sveši ļaudis nāca ar spēku, ar savu kārtību un gribēšanu. Vajadzēja prasmes izdzīvot, aizsargāt savu māju, savu turpināšanos... Nepietika zināt tikai tīklus mest, laivu būvēt, zivis kūpināt. Gudrojot, kā izkļūt sveikā, reņģēdāji pamazām kļuva par prātvēderiem...”

Lai arī tirgošanās gāja “uz urrā” un svaigās reņģes gribētāji jau bija sastājušies garum garā rindā agrā rītā, festivāla atklāšana notika pāris minūtes pirms desmitiem, kad, skanot pūtēju orķestra “Enkurs” mūzikai, svinīgā uznācienā savu dalību festivāla pasākumos pieteica lieli un mazi novada dejotāji un dziedātāji, pavāru maču dalībnieki un  viesi.

Festivāla atklāšanas vārdus sacīja Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs: “Sveicu visus ceturtajā Reņģēdāju festivālā un esmu pārliecināts, šis nav lietus, tās ir reņģu saceltās šļakatas un  vairāk to nebūs, jo nu jau reņģes ir zvejnieku laivās. Īsti reņģēdāji, neskatoties uz reņģu astu saceltajām šļakatām, ir šodien šeit, Salacgrīvā uz svētkiem, kas ir jauki ar to, ka te katrs var teikt, ko domā, iesmiet par to, ko domā. Šodien mēs esam tādi, kādi esam – patiesi un īsti reņģēdāji.”

Reņģēdāju festivālu atklāja pūtēju orķestris “Enkurs” un Liepupes tautas nama jauktais koris “Pernigele”.  

Kamēr uz skatuves priekšnesumi sekoja cits citam, Jahtu piestātnē piestāja piekrastes zvejnieka Jāņa Krūmiņa zvejas laiva ar reņģēm, un katrs rindā stāvošais saņēma svaigu reņģu spainīti par brīvu. Tūlīt pēc tam, kā tika dots stars pavāru maču sākumam, pārtikas dakteris Andis Brēmanis runāja par reņģēm un zivīm vispār – vai var dzīvot no mīlestības un zivīm vien...

Jau vienpadsmitos skrējienā uz bodi – līdz Kuivižiem un atpakaļ – devās sportiskākie festivāla dalībnieki, bet ne tik sportiskie garšoja un testēja aldara Kalvja Kalniņa jaunradīto Reņģēdāju alu, izgaršoja Lienes Kalniņas jaunradīto maizes šķirni un provēja gulbenieša Viļa Kļaviņa brūvēto dziru. Kopā ar Valdi Ozoliņu ikviens varēja izprast mezglu siešanas noslēpumus, bet bērni izpaudās Rakaru murdiņa radošajās darbnīcās.

Divpadsmitos dienā svētku lielo skatuvi piepildīja bērnu dziesmas un dejas, jo šajā dienā savus svētkus svinēja Salacgrīvas novada jaunā paaudze. Svētku koncertā piedalījās Ainažu, Liepupes un Salacgrīvas bērnu un jauniešu pašdarbības kolektīvi.

Dienas vidū svētku laukumā zirgu pajūgā iebrauca reņģu vezums, un tie, kuri nevēlējās stāvēt garajā rindā, par simbolisku samaksu varēja nopirkt svaigu reņģi, tāpat kā pirms simts gadiem.

Svētkus kuplināja Valentīnas Kalniņas vadītā senioru kopa, Salacgrīvas vidējās paaudzes deju kolektīvs “Tingeltangels”,  dāmu vokālais ansamblis “Dziedātprieks”,  folkloras muzikantu kopa “Cielavas spēlmaņi”,  jauniešu deju kolektīvs “Randa”, senioru koris “Salaca” un vīru ansamblis no Limbažiem.

Lai arī plostu šogad Salacgrīvā nesagaidījām, plosta vīri bija klāt un galvenais korņiks Juris Smalkais pastāstīja, kā tad veicās plosta siešana un kā plostošana Salacā. Izrādās, upē ūdens līmenis ir tik zems, ka no Staiceles līdz Salacgrīvai ar plostu nokļūt nevar.

Kad kompetenta žūrija bija nobaudījusi pavāru maču dalībnieku gatavotos ēdienus, notika uzvarētāju apbalvošana. Šogad pavāru mačos piedalījās trīs komandas, un pirmajā vietā  komanda “Mazzaru Sparģeļi”:  Māra, Sandra, Jānis  un Simona Kropi, kuri gatavoja pildītās reņģes, receptē integrējot savā saimniecībā audzētos sparģeļus. Otrajā vietā un skatītāju simpātiju balvas saņēmēja komanda “Vilnīši”. Komandas kapteine Dace Gulbe īpaši uzsvēra – viņu ģimenē valda uzskats, ka vienkārši olā apcepta fileja ir labākais veids, kā pagatavot reņģi. Filejas tika rūpīgi kārtotas virs kartupeļu pankūkām un pārlietas ar viegli marinētu sīpolu un saldā krējuma mērci. Šogad trešie – komanda “Ekstrēmie pavāri”: Aldis Gusarovs, Līga Treija un Demetra gatavoja dārzeņu zupu, kurā sēdināja ceptu, filētu reņģi, tomātus, mīksto sieru un redīsu dīgstus. Pie zupas tika pasniegta pašu raudzēta, uz grila cepta maizīte.

Visam pa vidu – tirgošanās Reņģēdāju festivāla tirdziņā, tikko ceptu reņģu baudīšana, pēcpusdienas laivas ar svaigām reņģēm sagaidīšana un sporta spēles. Būt klāt visos svētku notikumos nebija iespējams, bet uz mirkli piestāju svaru bumbu celšanas sektorā un ar apbrīnu vēroju Agnijas Bērziņas spēku un izturību – viņa 12 kilogramu smagās svaru bumbas pacēla 55 reizes. Redz, ko var pacelt, reņģes ēdot! Rāpšanās Umurkumurā veicās ne tik labi, jo viena balva tajā šūpojās vēl ilgi, savukārt virves vilkšanas sacensībās azartiski piedalījās jauniešu deju kolektīvs “Randa”. Šajās sacensībās uzvarēja komanda “Viņas melo labāk”, aiz sevis atstājot “Kuivižniekus” un komandu “Daļa Randas”.

Reņģēdāju festivāla dienas daļa paskrēja vienā elpas vilcienā, nedaudz atvelkot elpu, svētki turpinājās ar šosezon pirmo zaļumballi Salacgrīvā, kurā spēlēja grupas “Zeļļi” un “2PRO”.

Ilga Tiesnese,

Salacgrīvas novada domes Informācijas nodaļas vadītāja

Foto: Ilga Tiesnese

Foto galerija: 

Pievienot komentāru