Zemgales pieredze saimniekošanas dažādošanā
Ķerot pēdējos saules starus, Latgales saimnieki vēl paspēja aizbraukt uz Zemgali, lai savām acīm redzētu, kā ar saimniekošanu veicas Latvijas otrā pusē. LLKC Rēzeknes biroja organizētajā braucienā tika apmeklētas trīs saimniecības Zemgalē, kas ne tikai veiksmīgi darbojas savā jomā, bet to dara no visas sirds. Saimniecību apmeklējuma laikā tika apgūtas jaunas zināšanas par produkcijas realizēšanas iespējām, mārketingu, kā arī par to, kā attīstīt lauku vides tūrismu.
Ilmāra Zirņa Hortenziju dārzs atrodas Jelgavā, dažu minūšu brauciena attālumā no pilsētas centra. Grupu no Latgales saimnieks pieņēma atplestām rokām, skaidrojot ka pašam uz Latgali ar stādiem aizbraukt līdz šim neesot sanācis, tāpēc ar prieku izrādīšot savu lepnumu – hortenzijas. Saimniecības apmeklējumu sākām ar saimnieka daiļdārza apskati, kur redzējām gan pašu pirmo saimnieka iestādīto hortenziju, gan tādas hortenzijas, kuras saimnieks audzē pirmo gadu. Ilmārs Zirnis mums sniedza vērtīgu informāciju gan par dažādām šķirnēm un to īpašībām, gan par hortenziju audzēšanu un kopšanu. Tāpat saimnieks neskopojās ar informāciju, kad brauciena dalībnieki uzdeva sev interesējošos jautājumus.
“Vīnogu dārzā” Tērvetes novadā saimnieko Edgars Zihmanis, kurš ar vīnogu audzēšanu nodarbojas jau vairāk nekā 10 gadu. Saimniecības apmeklējumu iesākām ar lauka vīnogu apskati, kas jau pavisam drīz būs gatavas. Saimnieks uzsvēra, cik svarīgi, Latvijas apstākļos audzējot vīnogas, ir izvēlēties pareizās šķirnes – tā, lai līdz rudenim tās spēj nogatavoties. Edgars Zihmanis mums pastāstīja ne tikai par savu pieredzi, bet arī par vīnogu audzēšanas vēsturi un citu valstu pieredzi vīnogu audzēšanā. Saimniecības apskati turpinājām ar vīnogu tuneļu apskati – tajos saimnieks audzē galda vīnogas, kas tiek realizētas saimniecībā uz vietas un Kalnciema tirdziņā. Apmeklējuma dalībnieki izmantoja izdevību, lai noskaidrotu dažādas vīnogu audzēšanas nianses. Noslēgumā saimnieks cienāja mūs ar pašdarināto vīnu un dažādu šķirņu vīnogām.
Zemnieku saimniecības “Trubenieki” saimnieks Jānis Volksons mūs sagaidīja ar azartisku stāstu par to, kā radusies ideja par šitaki sēņu audzēšanu un kā līdz šim veicies – šobrīd “Trubenieki” ir lielākie šitaki sēņu audzētājī Latvijā, taču ceļš līdz šādiem panākumiem nav bijis viegls. Pievienojot stāstiem lielu humora devu, saimnieks mums stāstīja par kļūdām un šķēršļiem, kas stājušies ceļā. Dalībniekus pārsteidza saimnieka gribasspēks un spēja nepadoties. “Trubenieku” saimnieks mums parādīja, kā izskatās baļķi, uz kuriem aug šitaki sēnes, pastāstīja, cik vērtīgas šīs sēnes ir cilvēka organismam un aicināja nogaršot svaigas sēnes, ko paši varējām lauzt no baļķa. Saimniecības apmeklējuma beigās saimnieks mūs cienāja ar šitaki sēņu zupu, sēņu maizi un sēņu sviestu – vienaldzīgs nepalika neviens no brauciena dalībniekiem.
Saimniecību apmeklējuma laikā Rēzeknes novada saimnieki ieguva praktiskās zināšanas gan par mārketingu, gan par tūrisma produktu prezentēšanas iespējām, kā arī smēlās iedvesmu un ticību tam, ka saimniekošana un lauku vides tūrisma attīstība var būt ļoti dažāda – galvenais ir atrast savu nišu.
Pasākumu Rēzeknes konsultāciju birojs organizēja ES līdzfinansētajā projektā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana” par tēmu “Saimniekošanas dažādošana: lauku vides tūrisma saimniecību attīstība – vietējās produkcijas noieta veicināšana, mārketinga projektu veidošana, tūrisma produkta prezentāciju organizēšana”.
Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests
Kristiāna Latkovska,
LLKC Rēzeknes biroja projektu vadītāja
Foto: Santa Kļaviņa
Pievienot komentāru