Ainavas veidošana tavā dārzā

GalerijaPrint

Ir dārzi, daiļdārzi, parki... Un ir tavs dārzs, kas ir visskaistākais no tiem visiem, tomēr ar nosacījumu, ka esi pastrādājis, lai tajā veidotu ainavu. Kāds ir tavs dārzs – vai tam ir tikai funkcionāla nozīme vai tomēr ir jauki uz to vienkārši paskatīties, sēžot ar kafijas krūzi rokā?

Viena cilvēka fenomens

Vēl tikai plānojot organizēt semināru par aktualitātēm un labo praksi dārza veidošanā un kopšanā, uzzināju par Aiju Kaškuri – pieredzējušo dendroloģi un, kā viņai pašai patīk sevi dēvēt, brīvdārznieci. Uzaicinot viņu pasākumu vadīt, nekļūdījos, jo Aijai patiešām starp darbu un vaļasprieku ir liekama vienādības zīme jau daudzu gadu garumā. Pēc 30 gadu darba Kalsnavas arborētumā viņa tagad var pilnībā nodoties sava dārza kopšanai, kā arī labprāt dalās ar savām zināšanām un, kas svarīgi, māk to darīt tā, ka klausītājam nekad nepaliek garlaicīgi. Uzzinājām gan ainavu veidošanas ģeometriskos parametrus, gan stādīšanas attālumu un dziļumu, gan klasisko zālienu iespējamās pārvērtības, gan arī dažādu augu piemērotību tādai vai citādai vietai, gan par daudziem traucējošajiem invazīvajiem augiem un kailgliemežiem un vēl, un vēl. Seminārs nepavisam nevarēja beigties paredzētajā laikā, jo tas paskrēja nemanot, un katram bija kāds jautājums zinošajai dendroloģei. Bija dalībnieki, kuri  uz semināru Ciemupē brauca pat no Cēsu un Limbažu puses. Tāpat arī novērtējuma anketās bija sirsnīgi pateicības vārdi lektorei un lūgumi rīkot vēl citus pasākumus ar Aijas Kaškures dalību.

Teorijas nostiprināšana praksē

Pēc septembra nogalē veiksmīgi aizvadīta informatīvā semināra saulainā dzestrā oktobra rītā ar daļu semināra dalībnieku un vēl jauniem interesentiem devāmies apskatīt, kā dažādot savu saimniekošanu, veidojot ainavu savā dārzā lauku vides tūrisma attīstībai, vērojām tūrisma produktu prezentācijas piemērus. Pabijām dārzā ar svešzemju koku stādījumiem un Eiropas mēroga retumiem, kas veidots 19. gadsimtā un šobrīd ir ar minimālu aprūpi, tāpat arī arborētumā, kas pārsteidz ar koku un ziedu šķirņu dažādību, eksperimentiem, profesionāli koptu ainavu un regulāriem mārketinga projektiem apmeklētāju piesaistei. Protams, nevarējām liegt brauciena dalībniekiem iespēju paviesoties pašas Aijas Kaškures izlolotajā eksperimentālajā dendroloģiskajā dārzā “Igaijas”. Iepazinām augu dažādību un spēju pielāgoties skarbākiem apstākļiem par spīti teorijas grāmatās rakstītajam par konkrēto sugu. Uzzinājām, ka nav noteikti jābūt sava dārza kalpam, lai tas zeltu un plauktu, jo Aija piekopj “slinko” dārzniecību, ļaujot saviem augiem lielākoties, tā teikt, pašiem par sevi parūpēties – nelaistot, neapgriežot, neravējot.

Noslēgumā iegriežamies Kalsnavas kokaudzētavā, kur, Aijas Kaškures padomu un ieteikumu vadīti, autobusa krēslu rindās un bagāžas nodalījumā gulst mazāki un lielāki stādi savu dārzu papildināšanai, iedvesmojoties no divās izglītojošās dienās iegūtā. Lai nākamajā pavasarī katram no dalībniekiem, sēžot ar kafijas krūzi pie dārza, vēl lielāks prieks un gandarījums par veiktajiem uzlabojumiem! 

Informatīvais seminārs notika saskaņā ar Latvijas Republikas Zemkopības ministrijas un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra noslēgto līgumu Nr. 2020/12, 07.01.2020. Aktivitāte „Informatīvi izglītojošu semināru organizēšana visā Latvijā”. Saimniecību un mežu apmeklējumi tiek nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākumā “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem”, LAD līguma Nr. LAD011018/P43. Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

Elīna Masteiko,
LLKC Ogres biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru