Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda līdzekļu apgūšana Ventspilī
Augusta beigās Limbažu novada jūras piekrastes ūdeņu zvejnieki, to lomu apstrādātāji un atbalstītāji posās pieredzes apmaiņas braucienā, lai skatītu un vērtētu Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) līdzekļu piesaistīšanas veidus Ventspilī. Daži no brauciena dalībniekiem bija kādreiz dzīvojuši vai strādājuši šajā ostas pilsētā, tāpēc ilgojās skatīt pārmaiņas, daļa ar interesi vēlējās redzēt jaunas lietas un gūt vērtīgas atziņas.
Pirmajā apskates vietā uzzinājām par vairāku projektu īstenošanu ar EJZF un Ventspils pašvaldības atbalstu. Tagad redzamais rezultāts panākts sekojošu projektu ietvaros: “Vēsturisko zvejas laivu, kutera un seno burinieku priekšmetu atjaunošana un ekspozīcijas izveide Piejūras brīvdabas muzejā“ (2018); “Laivu nojumes būvniecība Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā” (2021) un “Baltijas jūras zvejniecības kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana: Piejūras brīvdabas muzeja zvejas laivu kolekcijas restaurācija” (2021). Muzeja teritorijā uzbūvēta brīvdabas muzejiem unikāla ekspozīcijas daļa – laivu māja, kurā izvietota 21 zvejas laiva un ar zvejniecību saistītie priekšmeti. Vēsturnieks Artūrs Tukišs, kurš no 1. marta apstiprināts Piejūras brīvdabas vadītāja amatā, ar savu interesanto stāstījumu piesaistīja zvejnieku uzmanību. Daži no dalībniekiem pat meklēja eksponātos līdzību ar kādu no savām laivām, mērot un salīdzinot. Apskatei atvēlētais laiks pagāja ātri, klausoties pieredzējušā un reizē jaunā vadītāja azartiskajā stāstā. Atvadoties secinājām, ka Artūrs ir labs guvums ne tikai muzejnieku saimei, bet arī esošajiem un topošajiem projektiem.
Pārbrauciens mūs aizveda pie nākamā EJZF projekta “Zivju delikatešu tirdzniecības vietas izveide Ventspilī, Tirgus ielā 9” un saimnieces Lauras Indriksones stāstījuma par šo interesanto pasākumu. Projekta iesniegumu Ziemeļkurzemes biznesa asociācijā viņi iesniedza 2017. gadā un Lauku atbalsta dienests projektu apstiprināja. Projektā bija paredzēts dažādot Ventspils alus darītavas darbību, blakus pamata nozarei – kraft alus ražošanai, izveidot krogu, kurā tiks piedāvāts plašs zivju ēdienu, uzkodu un zivju delikatešu sortiments. Projekta mērķi: iegādāties virtuves un bāra aprīkojumu zivju produktu uzglabāšanai, realizācijai un pagatavošanai; izstrādāt un iegādāties oriģinālas mēbeles krogam/tirgotavai un uzsākt darbību krogus/tirgotavas segmentā, nodrošinot seno zvejnieku tradīciju saglabāšanu un popularizēšanu. Grupas dalībnieki skatīja interjerā izvietotos, ar zvejniecību saistītos vēsturiskos priekšmetus un aksesuārus, kā arī degustēja uzkodas un ēdienus no zivīm. Vidzemes puses zivsaimnieki aicināja saimnieci padalīties ar pavārmākslas noslēpumiem, jo brīnījās par īpaši garšīgo panējumu ceptajai zivij. Atbildot, ka galvenais iemesls esot viņu pašu alus darītavas brūvējuma pievienošana receptei, pilnībā viss tomēr netika atklāts, intriga tika saglabāta. Bet daži grupas pārstāvji klusībā jau plānoja eksperimentus savā virtuvē, sakot paldies jaukajai vietai!
Brauciena darba kārtība vedināja doties tālāk, skatīt un iepazīties ar EJZF līdzfinansētajiem projektiem: “Zvejas kuģa "Grots" atjaunošana un eksponēšana pilsētvidē”; “Ventspils pilsētas administratīvajā teritorijā esošo iekšējo un jūras piekrastes ūdens akvatorijas uzraudzības, aizsardzības un maluzvejniecības apkarošanas veicināšana”. Evita Roģe, Ziemeļkurzemes biznesa asociācijas projektu konsultante, laipni sagaidīja mūs un izrādīja pilsētā realizēto, pierādot, ka par to var stāstīt gan aizraujoši, gan arī izglītojoši. Mūsu lektore lepojas ar savā pašvaldībā veiktajiem darbiem, ar to, ka izdevies tiem piesaistīt EJZF līdzekļus un rezultātā panākt vairāk. Mēs ieienteresēti klausījāmies stāstījumā un iemūžinājām kadrus no pilsētvidē realizētajiem projektiem.Taču galvenais ieguvums bija pozitīvās sajūtas, ko guvām no brauciena, tās ļāva arī pasapņot kopā ar Evitu par nākamā gada iespējamo turpinājumu, jau izbraucot pie novada zvejniekiem ārpus pilsētas. Aicinājumu saņēmām un uzsākām braucienu uz Vidzemi, apsolot kādreiz atgriezties šajā pusē.
Mājupceļā pārrunājām iespaidus, izdarot kopīgus secinājumus par redzēto un dzirdēto, protams, arī par neizdarīto. Pirmsākumos grupas vēlmēs ietilpa slavenā Ventspils uzņēmuma SIA “Verģi”, nozares konkursa “Lielais loms 2020” laureāta, apciemojums. Uzņēmuma izpilddirektors Jānis Lagūns, kurš arī ieguva balvu “Lielais loms 2020” nominācijā “Jauns un daudzsološs nozarē“, telefona sarunā pirms brauciena solīja noskaidrot no īpašnieka uzņemšanas iespējas, tomēr beigās atbilde bija negatīva. Līdzīga situācija izveidojās ar otru lielo uzņēmumu SIA “BraDava”, konkursa “Lielais loms 2017” laureātu nominācijā “Gada zvejas uzņēmums“. Diāna Motoligina, atbildīgā darbiniece par zivju pārstrādi, atteica grupas apmeklējumu uzņēmumam piederošajā kompleksā “Muiža”, kur vēlējāmies apskatīt realizēto EJZF projektu Nr.15-00-F05404-000002. Protams, ņemot vērā situāciju ar pandēmiju, attaisnojošu iemeslu pie vēlēšanās var atrast, taču uzņēmēji ir tādi ļaudis, kas panākumus gūst riskējot, kaut arī saprātīgi, bet tomēr riskējot. Un atradās Ventspilī viesmīlīgi ļaudis, kas parādīja mums savu pieredzi, nebaidījās, jo gribēja dalīties ar labo. Kopīgi pārspriežot apmeklējumu gaitu, konstatējām, ka nemaz tik liels risks nebija, jo, pirmkārt, visi mūsu grupas dalībnieki un lektori bija sertificēti, otrkārt, vizītes notika ārpus telpām, svaigā gaisā, lieliskie laika apstākļi to atļāva!
Noslēgumā, aizpildot anketas par braucienu, tika iegūts augstākais vērtējums no dalībniekiem gan moderatoram, gan arī pieaicināto lektoru sniegumam.
Pieredzes brauciens notika Valsts Zivsaimniecības tīkla pasākumu ietvaros.
Jānis Kravalis,
LLKC Zivsaimniecības nodaļas projektu vadītājs
Pievienot komentāru