Zviedrijas pieredze antimikrobiālās rezistences ierobežošanā
Lopkopības konsultantu grupa augusta nogalē devas pieredzes braucienā uz Kalmāru, kas atrodas Zviedrijas dienvidaustrumu daļā. Komandējuma mērķis bija pieredzes iegūšana lauksaimnieciskās prakses ieviešanā, kas novērš antimikrobiālās rezistences veidošanos.
Pieredzes apgūšana sākās ar VAXA apmeklējumu, kas ir Zviedrijas lielākā mājdzīvnieku asociācija. Noklausījāmies konsultantes Julisas Osterbergas prezentāciju par valsts iestāžu, veterināro organizāciju un zemnieku sadarbību infekcijas slimību profilaksē, kontrolē un konsultāciju programmām par biodrošību un slimību kontroli Zviedrijā.
Lektores Marija Ākerlinde un Lena Stengārde pastāstīja par antibiotiku lietošanas nosacījumiem piena un gaļas liellopu nozarē. Pēc tam devāmies uz praktiskajām nodarbībām saimniecībā Sibbetorps Skog & Lantbruk AB, kas ir iesaitīta biodrošības programmā “Smittsäkrad besättning” – kurā antibiotiku lietošanu saimniecībā veic pats saimnieks īpašā kontrolē, un ievērojot programmā paredzētos nosacījumus. Saimniecības pamatnozare ir piena lopkopība, nepiesietajā turēšanā tiek turētas 200 slaucamās govis. Vidējais izslaukums ir 11,7 tūkstoši kg no govs gadā. Slaukšanai ir uzstādīti 3 Delaval firmas slaukšanas roboti. Saimniecībā 30% tiek izmantota šķirotā sperma. Telītes tiek ataudzētas pamatganāmpulka atjaunošanai saimniecībā, pārējie jaunlopi tiek nobaroti saimniecībā un nodoti gaļai.
Lai saimniecībā varētu ieviest deleģēto ārstniecību, tiek veikta saimniecības darbinieku apmācība un sastādīts darbības un ieteikumu plāns. Veterinārārsts saimniecībā ierodas vienreiz mēnesī, tad tiek veikta pārbaude, vai rekomendācijas ir ņemtas vērā, vai veikts lietoto medikamentu un profilakses/ārstēšanas pasākumu reģistrs.
Otrā dienā tika apgūtas tēmas: vitamīnu un minerālvielu vajadzība salucamajām govīm un jaunlopiem, lai mazinātu oksidatīvo stresu; kas ir veiksmīga konsultācija, kvalitatīva saimniecības novērtēšana un sadarbība.
Praktiskās nodarbības par pieredzei konsultēšanā, dzīvnieku labturības un produktivitātes uzlabošanas novērtēšanas rīku testēšanā notika divās piena lopkopības saimniecībās, kurās ir 150–200 slaucamas govis, nepiesietā turēšana un slaukšana tiek veikta robotos. Sēklošanai izmanto šķiroto spermu, telītes tiek ataudzētas saimniecības vajadzībām, bullīši – gaļai.
Komandējuma laikā gūtās atziņas un pārņemamā pieredze – Zviedrijā liela uzmanība tiek pievērsta infekcijas slimību profilaksei, ir izstrādātas speciālas programmas, kā salmonelozes apkarošanas programma, lai izsargātos no inficētu dzīvnieku produkcijas nonākšanas cilvēku pārtikā; sadarbībā ar konsultantiem tiek nodrošināta antimikrobiālās rezistences veidošanās ierobežošana piena un gaļas liellopu saimniecībās; zemnieku apmācība antibiotiku lietošanā.
Konsultantu apmācība tika nodrošināta Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.–2020. gadam “Konsultāciju pakalpojumi, lauku saimniecību pārvaldības un lauku saimniecību atbalsta pakalpojumi” apakšpasākuma “Atbalsts konsultantu apmācībai” ietvaros, LAD līguma Nr. 10 2.1-20/P16.
Sarmīte Svilāne,
LLKC Alūksnes biroja uzņēmējdarbības konsultante
Foto: no mācību dalībniekiem
Pievienot komentāru