Talsinieki dodas uz Lauku dienām Lietuvā

GalerijaPrint

LLKC Talsu konsultāciju biroja klienti un speciālisti devās uz Lietuvu, lai gūtu pieredzi par kviešu, rapša un lauka pupu audzēšanas tehnoloģijām divās kaimiņvalsts saimniecībās, kā arī, lai analizētu un diskutētu ar zemniekiem par lauku attīstību, platību maksājumiem un nodokļiem

Par tradīciju LLKC Talsu konsultāciju birojam jau kļuvis izglītojošo semināru ietvaros organizēt praktiskās nodarbības – „Lauku dienas” – kādā no novadu pagastu pārvaldēm. Ik gadu zemnieki ar lielu atsaucību izrāda savas saimniecības un, piedaloties nozares ekspertiem – agronomiem un nozarē strādājošiem, tiek apsekoti graudaugu un rapšu lauki. Šādas lauku dienas jau notikuša Abavas, Vandzenes, Laucienes, Laidzes, Ģibuļu, Valdemārpils un Valdgales pagastu pārvaldēs. Tiek analizētas pieļautās kļūdas, dota iespēja ieklausīties ekspertu viedoklī, tiek apspriesti varianti par labāko problēmas risinājumu un gūta laba paraugstunda nezināmā apgūšanā.

Iepriekšējā gadā, pateicoties Tukuma atsaucīgām saimniecībām, šādas lauku dienas varēja notikt Tukuma un Kandavas novados. Savukārt šī gada jūnija sākumā Talsu konsultāciju birojs rīkoja izglītojošu semināru „Efektivitātes paaugstināšana lauku saimniecībās”, kura dalībnieki devās praktisko nodarbību braucienā uz Lietuvu. Brauciena mērķis bija apskatīt un gūt pieredzi par kviešu, rapša un lauka pupu audzēšanas tehnoloģijām divās kaimiņvalsts saimniecībās, kā arī analizēt un diskutēt ar Latvijas un Lietuvas zemniekiem par lauku attīstību, platību maksājumiem un nodokļiem.

Pirmo apskatījām saimniecību „Vikaičiai” Kedaiņu rajonā. Tā apsaimnieko 255 ha zemes, nodarbojas ar vasaras un ziemas rapša un ziemas kviešu audzēšanu. Saimniecībā ir arī lopi, tai skaitā slaucamas govis. Kviešu sējumos tiek izmantoti kūtsmēsli, to deva – ap 60 t uz ha. Visi lauki, ko saimnieks laipni izrādīja, bija labi kopti un mēsloti, – viss redzētais liecināja par augstu agrotehnoloģisko procesu ievērošanu. Saimniecība plaši izmanto arī bioloģiskos produktus. Tie palielina sakņu adsorbcijas spēju, veicina ūdens uzņemšanu, barības vielu uzņemšanas laukumu. Šie produkti arī izdala patogēnas toksiskas vielas un ražo fermentus, kas atbrīvo barības vielas no augsnes organiskās vielas. Lauki liecināja par stabilu un augstu ražu. Uz jautājumu – kāda raža tiek prognozēta – saimnieks atbildēja ļoti pieticīgi. Taču pēc mūsu domām, ziemas kviešu raža no 1 ha noteikti būs 7–8 tonnas, un ziemas rapsis – ap 4 tonnām. Ne velti ir teiciens: cāļus skaita rudenī.

Tālāk devāmies uz otru saimniecību Paņevežas rajonā, Krekenavā, kur tikāmies ar UAB „Krekenava” holdinga, „Vikonda” direktoru Remigiusu Hilosu. Saimniecība apsaimnieko 3200 ha. Audzē ziemas un vasaras kviešus, ziemas un vasaras rapsi, kukurūzu un lauka pupas. Pupas tiek audzētas ap 10% no sējplatības. Šajā saimniecībā mums pievienojās zemnieku saimniecību vadītāji no Igaunijas, Vīlandes rajona. Nu jau valodas raisījās vēl plašāk, jo bija jānoskaidro, kā klājas kaimiņiem otrā pusē. Diskusijās tika salīdzināti platību maksājumi visās trīs valstīs, akcīzes nodokļu nosacījumi un, protams, notika pieredzes apmaiņa. Tika salīdzināta  šķirņu izvēle un pielietotie augu aizsardzības līdzekļi. Nonācām pie viena secinājuma, – nav sliktu augu aizsardzības līdzekļu, bet ir slikti to pielietotāji. Secinājām arī, ka ir daudz jāmācās un jāseko līdzi visam jaunajam. Kaimiņi gan smej, ka lauksaimniekiem četras problēmas – tie ir četri gadalaiki.

Turpinot iepazīt saimniecību, uzzinājām, ka tajā strādā ar progresīvām tehnoloģijām. Kombainu hederu platums ir 9 metri, smidzinātāja darba platums – 32 metri. Lauki lieli un plaši, sakoptas lauku malas – viss liecināja par augstu darba kultūru.

Noslēgumā apskatījām lauka pupu laukus, kur vienkopus aug 330 ha. Pagājušā gada vasarā saimniecība pupas audzēja nelielās platībās, līdz ar to bija izveidojusies neliela pieredze. Savukārt šajā sezonā nodarbina tikai viens jautājums – kur liks izaugušo produkciju un cik par to maksās ražas iepircēji. Šāds jautājums izskanēja no visu triju valstu zemniekiem.

Lauku apskate un diskusijas pupu laukā izvērtās ļoti plašas – tika salīdzinātas šķirnes, priekšaugi, augu aizsardzības līdzekļu lietošana un mēslojuma devas. Tika salīdzināta arī dažādu kombainu hederu izmantošana, lai nopļautā masa vieglāk un bez aizķeršanās tiktu padota uz kūlēju.

Praktisko nodarbību brauciena dalībnieki savās aptaujas anketās izteica pateicību par iespēju piedalīties šāda veida pasākumā un pauda vēlmi un cerību iesaistīties arī turpmāk.

Liels paldies lietuviešu kolēģiem par sagādāto iespēju ar viņiem tikties un diskutēt. Vēlam, lai šoruden raža iepriecina visus audzētājus Latvijā, Lietuvā un Igaunijā!

 

Artūrs Paeglis,

LLKC Talsu nodaļas lauku attīstības konsultants

Ilze Ventiņa,

LLKC Talsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Alfons Spēks,

LLKC Talsu konsultāciju biroja vadītājs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru