Lauku parlaments lūko LEADER pieredzi Cēsu pusē
Šī vasara Cēsu pusē ir sabiedriskiem notikumiem bagāta. Jūnija pirmajā nedēļā vairāk nekā 350 viesu no Latvijas, gan tuvām un tālām valstīm pulcējās Līgatnē. Lauku kopienu 2. parlaments bija viens no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē pasākumiem. Šī bija lieliska iespēja visiem parlamenta dalībniekiem dažas dienas un vēlas vakara stundas satikties un uzklausīt dažādu pieredzi ārpus sava novada un savas valsts.
Pasākuma trešajā dienā dalībnieki devās pieredzes michael kors stockists australia braucienā, iepazīstot biedrības „Cēsu rajona lauku partnerība” teritorijā īstenotos projektus. Šoreiz ieinteresēto dalībnieku skaits pārsniedza simtu, pārstāvji bija no dažādām Latvijas malām un arī ārvalstīm – Lietuvas, Igaunijas, Maķedonijas, Melnkalnes, Čehijas, Slovākijas, Ukrainas un citām zemēm.
Līgatnes pilsētiņa nav parasta, tā ir viena no pievilcīgākajām Gaujas nacionālā parka vietām. Šeit iepazīstamas ne tikai GNP dabas takas. Līgatnes pilsētas kultūrvēsturiskais centrs izceļas ar īpašu apbūvi, sarežģītu reljefu, veidojot gleznainu ainavu. Līgatne ir zināma ar divsimt gadus seno papīra ražotni, kas nesen pārtraukusi darbību, taču apmeklētājiem tiek dota iespēja uzzināt papīra tapšanas vēsturi. Mazā pilsētiņa izvietojusies pakalnos un ielejās, ko vietējie atpazīst kā Remdēnkalnu, Plučkalnu, Skolas kalnu, Sprinģu kalnu, Zaķusalu, Rīgas kalnu. Koka apbūve – strādnieku rindu mājas – labi saglabājusies no 19. gadsimta vidus. Tas veido mazliet Šveicei līdzīgu un tūristiem pievilcīgu vidi. Visam arī ir vajadzīga atbilstoša infrastruktūra. Vietējās sabiedriskās organizācijas sadarbībā ar novada pašvaldību ir aktīvi darbojušās, īstenojot Vietējās stratēģijas ietvaros dažādus LEADER projektus. Dalībnieki divu lielisku vietējo gidu – pilsētas mēra Aināra Šteina un Gunāra Šķēles – vadībā Līgatnē iepazina un izstaigāja biedrības „Līgatnes upes saimnieki” īstenotos EZF projektus: „Zivju nārsta vērošanas taka” un „Zivju ceļš uz Anfabrikas slūžām Līgatnes upē ”. Visi pabija biedrības „Līgatnes krasti” EZF projekta „ Tautas zvejniecības aroda muzejs” vietā pie Līgatnes pārceltuves, kuru vietējie dēvē vienkārši par „maliķu muzeju”. Līgatnes novada dome ar ELFLA projekta atbalstu arī ierīkojusi vietējo „Līgatnes zaļo tirgu”. Vasaras sezonā nedēļas nogalēs sadarbībā ar Līgatnes Amatnieku centru tur notiek vietējo rosīgo amatnieku tirdziņi.
Netālu no Melturiem, Rīgas –Veclaicenes lielceļa malā, michael kors bags australia atrodams Amatas Partizānu bunkurs. Šeit nodibinājums „Brunis” Agra Šulta vadībā kopā ar vēstures pētnieku grupu veidojis atraktīvu vietu tiem, kam interesē aktīvas vēsturiskās norises. Īstenots ELFLA projekts „Nacionālo partizānu bunkura iekārtošana”. Bunkurs izveidots, izmantojot bijušo mežabrāļu stāstus un atmiņas par dzīvi mežos, slēpjoties un cīnoties par neatkarīgu Latvijas valsti. Bunkurā iekārtota bruņojuma un sadzīves priekšmetu ekspozīcija. Gida Agra stāstījumu papildina video ar mežabrāļu intervijām. Latvijas nacionālie partizāni jeb mežabrāļi bija mazas, bruņotas vietējo iedzīvotāju grupas, kas patstāvīgi cīnījās pret PSRS okupācijas režīmu Latvijas teritorijā no 1944. līdz 1956. gadam. Tie bija cilvēki, kuri nevarēja vai nevēlējās dzīvot Padomju Savienībā un bija spiesti slēpties mežos. Kopā Latvijā darbojās apmēram 20 193 mežabrāļi. Bunkura ārpusē ir iekārtota piknika vieta ar ugunskuru, taču apmeklētājiem vienmēr iepriekš jāpiesakās.
Amatas novada Amatu māja iekārtota Drabešu muižā, 19. gs. sākumā būvētajā muižas kompleksā. Senāk ēkā bijusi skola, te savulaik par skolotāju strādājis un savus neaizmirstamos dzejoļus „Liepas satumst”, „Miglā asaro logs” radījis Aleksandrs Čaks. Amatu mājā var apgūt senos amatus, rokdarbus, tradīcijas, dziesmas, dejas un rotaļas. Nodarbības notiek vakaros un nedēļas nogalēs, tās vada gan Amatas novada, gan kaimiņu novadu meistari. Kopš atklāšanas Amatu mājā darbojas aušanas darbnīca, kur var apgūt aušanu stellēs, kā arī jostu un celaiņu gatavošanu. Amatu mājā darbojas arī mūzikas instrumentu darbnīca. Te meistara Andra Rozes vadībā top kokles, ģīgas, bases utt. Regulāri tiek organizētas kokļu būves meistarklases, kurās, iepriekš piesakoties, ikviens interesents var meistara vadībā izgatavot sev etnogrāfisko kokli. Pirmskolas un sākumskolas vecuma bērniem, kā arī ģimenēm ar bērniem Amatu māja piedāvā programmu – rotaļnodarbību „Aitu gana stāsti”, kurā var iepazīties ar aitām, to dzīvi, izsekot vilnas ceļam no aitas līdz zeķēm, cimdiem, cepurēm un citiem izstrādājumiem. Nodarbībā var izmēģināt dažādus vilnas darbus – vilnas kāršanu, aušanu, celošanu un uzzināt daudz ko citu. Amatu mājā notiek dažādi ar tradicionālo kultūru, amatiem, latvisko dzīvesziņu, saimniecības prasmēm un kulināro mantojumu saistīti pasākumi. Šeit piedāvā arī apgūt gadskārtu svinēšanu, piedāvā ģimenes godu programmas – kāzas, krustabas, kā arī dodas izbraukumos ar lekcijām un demonstrējumiem. Inese Roze, biedrības Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs ”KasTe” vadītāja, īstenojusi vairākus ELFLA projektus: „Senais latgaļu tērps Amatas novadā”, „ Amatu māja Amatas novadā”, savukārt Amatas novada pašvaldības īstenotais projekts „Aprīkojuma iegāde Amatas Amatu mājai” darījis bagātāku ar iekārtojumu.
Amatas novada Drabešu pagasta Āraišu vējdzirnavās saimniece Vineta Cipe viesus cienā ar biezputru, maizes zupu un aicina uz ikgadējām Maizes dienām, kas notiek nedēļas nogalē ap Jēkabiem.
Pa ceļam uz Veselavu autobusi piestāj Priekuļos jaunizveidotajā Saules parkā. Arī šeit ieguldīts LEADER projekta atbalsta finansējums. Priekuļu novads tapšanas brīdī apvienoja četrus pagastus – katru bagātu ar savām tradīcijām, objektiem un dižiem cilvēkiem. Priekuļu novada spilgtākās Laika grāmatas lappuses glabā arī Eduarda Veidenbauma vārdu, te ierakstītas rūpes par Veselavas un Liepas muižas kompleksu, prieks par unikālo smilšakmens veidojumu – Lielo Ellīti, lepnums par zinātnieku viedajiem prātiem Priekuļu laukaugu selekcijas institūtā, apbrīns par izcilajiem dabas veidojumiem gravās un upju krastos, tādēļ atrast vienojošos simbolus novada ģerbonim un logo bija ļoti grūti. Tika izlolota viena pagastus vienojoša ideja, un ar visu novada iedzīvotāju līdzdarbošanos radās jaunais Saules parks – vieta, kur gūt spēkus, attīrīt domas un dvēseli. Lielās talkas laikā un Meža dienu ietvaros 2010. gadā idejai bija lemts kļūt par īstenību, jo jaunā parka veidošana bija pirmā kopīgā novada iedzīvotāju sanākšana, kur visus vienoja jaunu kociņu stādīšana. Talkā piedalījās lieli un mazi dalībnieki – no novada skolām, bērnudārziem, iestādēm, kolektīviem, uzņēmumiem, ģimenēm un dažādām interesentu grupām. Iedzīvotājiem patika ideja par parku, un viņi bija ļoti atsaucīgi idejas īstenošanā. Ikviens kociņš jaunajā parkā pēc talkas ieguva savus krustvecākus. Parka labiekārtošana turpinājās. Tapa ideja bija par saules pulksteni. Novada ainavu tehniķim J. Sirlakam izdevās atrast astronomu Mārtiņu Gillu, kuram saules pulksteņi ir gan darbs, gan hobijs un sirdslieta. Iepazīstinot M. Gillu ar ideju, viņš atzina, ka šis parks ir ideāla vieta saules pulkstenim. M. Gills uzzīmēja, kādiem elementiem jābūt pulkstenī, bet nebija skaidrs, kāds vizuāli saules pulkstenis izskatīsies. Tika uzzīmētas skices ar galvenajiem elementiem (ciparnīcu un skalu), kuriem jābūt saules pulkstenī. Tās tika iedotas deputātiem, bērnudārzu audzēkņiem, skolēniem, lai viņi uzzīmē veidolu, kādam pulkstenim jāizskatās. Idejas bija dažnedažādas, taču visvairāk saistīja Liepas pirmsskolas izglītības iestādes skolotājas Birutas Treijeres Kreizbergas ideja – smaidoša saule. Tā kā Priekuļu novada vārda saknē ir „prieks” – tas sasaucās ar šo smaidīgo sauli, tādēļ tika izlemts saules pulksteni veidot šķelmīgi smaidošas saules formā. Pulksteņa izstrādē piedalījās ne tikai Latvijas, bet arī Pēterburgas un Igaunijas astronomi. Jau sākumā bija skaidrs, ka šis pulkstenis būs nopietns un unikāls. Tas ir Latvijā lielākais dalības jeb analemmatiskais saules pulkstenis, kas nozīmē to, ka cilvēks pats piedalās laika noteikšanā. Parkā ļoti veiksmīgi tika realizēti vēl citi projekti, ierīkota baskāju Veselības taka. Izveidojot Saules parku un saules pulksteni, simboliski tika pausta Priekuļu novada iedzīvotāju tiekšanās pēc gaismas, siltuma, izaugsmes un labklājības.
Priekuļu novada Veselavas pagastā biedrība „Sieviešu atbalsta izglītības un kultūras centrs IEVA” sadarbībā ar zemnieku saimniecību „Brīvnieki” īstenojusi projektu „Brīvkalnu takas labiekārtošana”. Šajā vietā sākumā uz „Brīvnieku” māju zemes 2008. gada 3. maijā tika atklāts Cēsu tēlnieka Voldemāra Koltova veidotais „Zemnieku spēka akmens”. Akmens celts savas zemes svētuma un stipras tautas gara cildinājumam, arī atcerei par senseno latviešu zemnieku brīvības un patstāvības gribu. Šī vieta aizvien tiek pilnveidota dažādu sabiedrisko aktivitāšu norisei.
„Brīvkalnu” taka (~1,5 km) ejama kājāmgājējiem, māmiņām ar mazuļiem ratiņos, arī citiem ratiņbraucējiem, tāpat aktīviem nūjotājiem. Takas malās izvietoti 26 kokā grebtu pūču tēli, 18 dažādas latvju zīmes, 11 dīķi, kalni un lejas, meži un pļavas. Ejot klusu, uzmanīgi skatoties un ieklausoties, var vērot putnu rosīgo dzīvi, zivis un citas radības ūdenī, arī pamanīt kādu zaķi, lapsu, stirnu vai citu dzīvnieku, vai priecāties par plaukstošiem, ziedošiem augiem, zaļojošiem kokiem takas malās. Šoreiz brauciena dalībnieki piedzīvoja Annas Luteres vadīto „ pēršanos zaļajā pirtī”. Ik gadu taku teritorijā pirms Jāņiem risinās latvisko Saulgriežu svinības, kurās ierodas tuvi un tāli līgotāji. Šo iespēju var izmēģināt ikviens.
Bagātinājušies iespaidiem, jaunām idejām par lauku attīstības iespējām, pieredzes brauciena dalībnieki devās mājupceļā, lai pēc pāris gadiem tiktos citviet, nākošajā Latvijas Lauku parlamentā.
Dace Kalniņa,
LLKC Cēsu nodaļas Priekuļu novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru