Skolēniem stāsta par zivju ceļu no zivju mazuļa līdz makšķerei
Lejasciema vidusskolas 9. līdz 12. klašu skolēni devās braucienā, kas bija veltīts zivsaimniecības iepazīšanai Vidzemes novadā. Pirmā saimniecība bija Liepas pagasta “Sillakas”, kura nodarbojas gan ar storu un foreļu audzēšanu, gan ar tūrismu. Saimnieks jauniešiem parādīja foreļu dīķus, kuri paredzēti komercmakšķerēšanai, un dalījās pieredzē par dīķu apsaimniekošanu – galvenajām problēmām, ar kurām sastopas dīķu saimnieki – putnu postījumi un zivju zādzību risks. Jauniešiem bija iespēja gan pašiem pabarot foreles, gan redzēt, kā tas saimniecībā notiek ar iekārtu palīdzību. Tomēr vislielāko uzmanību piesaistīja storu baseini, kuros dzīvo vaislas stores. Baseinos tiek uzturēta vienmērīga temperatūra un skābekļa padeve, kas ļauj zivīm augt un ātrāk sasniegt vaislas vecumu. Lielākajām baseinos dzīvojošajām storēm saimnieki ir devuši pat vārdus, un dažas zivis ir sasniegušas ievērojamu svaru – vairāk nekā 30 kg.
Nākamā bija Veselavas pagasta saimniecība “Brīvnieki”, kur dīķi ir vairāku hektāru platībā. Šajā saimniecībā dīķu apsaimniekošana notiek ar bioloģiskām metodēm. Jauniešiem bija iespēja redzēt, kā tiek nolaists ūdens dīķī, lai to varētu iztīrīt un dezinficēt. Ūdens tiek laists pakāpeniski, lai nepārpludinātu kaskādē savienoto dīķu sistēmu. “Brīvnieku” dīķos dzīvo karūsas, līņi, līdakas un karpas. Zivsaimniecība šajā saimniecībā ir papildu nozare tūrismam un gaļas lopkopībai.
Pēc privāto dīķsaimniecību apskates devāmies uz “BIOR” zivjaudzētavu Kārļos, kas ir viena no vecākajām zivju audzētavām Latvijā. Šeit tiek inkubēti un audzēti lašveidīgo zivju mazuļi – foreles un taimiņi. Zivjaudzētavas galvenais darbības virziens ir pildīt Valsts programmas par zivju resursu atjaunošanu Latvijas upēs plānu un katru gadu Latvijas upēs palaist vairākus tūkstošus zivju mazuļu. Jauniešiem bija iespēja salīdzināt, kā strādā valsts zivjaudzētava un kā – privātās zivsaimniecības.
Aija Supe,
LLKC Gulbenes birojs
Pievienot komentāru