Ražošana nav iespējama bez ganāmpulka atražošanas
Turpinās tikšanās piena interešu grupas ietvaros Daugavpils konsultāciju birojā. Tā grupas dalībnieki 20. septembrī tikās Ilūkstes novada Dvietes pagasta zemnieku saimniecībā ,,Kalnāji”, lai iepazītu tās pieredzi. Saimniecībā ir 76 slaucamas govis ar vidējo izslaukumu 8476 kg no govs gadā un 62 dažāda vecuma teles.
Zināms ir fakts, ka, lai govi varētu veiksmīgi apsēklot, ir jānosaka meklēšanās un tā jāapsēklo optimālajā laikā.
Optimālais starpatnešanās intervāls (SI) ir 12 līdz 13,5 mēneši atkarībā no govju ganāmpulka ražības. Respektīvi, vienai atnešanās reizei jābūt ik pēc 12 līdz 13,5 mēnešiem. Grūsnība turpretim vidēji ilgst 285 dienas. Tātad, lai panāktu 12 mēnešu SI, no 365 jāatņem 285, iegūstam 80 dienas. Bet, lai panāktu 13,5 mēnešu SI, no 408 dienām (13,5 mēnešiem) jāatņem 285 dienas (grūsnība), iegūstot 123 dienas. Tātad govij atkal jākļūst grūsnai 80 līdz 123 dienu laikā pēc atnešanās, pretējā gadījumā sākas ekonomiskie zaudējumi. Šie ir ganāmpulka vidējie rādītāji, individuāli kāda govs paliks grūsna agrāk nekā 80 dienas pēc atnešanās, līdz ar to neiedos tik daudz piena laktācijā, kā to ļautu ģenētiskais potenciāls. Turpretim kāda kļūs grūsna vēlāk nekā 123 dienas pēc atnešanās un radīs zaudējumus.
Svarīgi ir katrā ganāmpulkā noteikt tā saukto brīvprātīgo gaidīšanas periodu (BGP). Tā ilgums var būt atkarīgs no govju apaugļošanās rādītājiem un ganāmpulka ražības. Ja govis apaugļojas labāk, tas var būt nedaudz garāks. Mērķis – lai tas notiktu īdz 120. Dienai pēc atnešanās lielākā daļa govju būtu grūsnas.
Piemēram, ganāmpulkos, kur katra govs jāsēklo trīs reizes, BGP vēlams ap 60 līdz 70 dienām. Ja rēķina, ka govs cikls ir 20 līdz 23 dienas, sākot sēklot 60. dienā, līdz 120. dienai katra būs sēklota trīs reizes, un lielākā daļa būs grūsnas. Kā redzam, katram ganāmpulkam šīs pieejas būs atšķirīgas.
Ja runājam par govīm, kuras neizrāda meklēšanos vai arī cilvēks to nemana, šādas govis ir jāizmeklē un jāpielieto vajadzīgā sinhronizācijas metode. Ar sinhronizācijas metodēm iespējams izraisīt govij meklēšanos noteiktā laikā un to apsēklot arī bez ārējām meklēšanās pazīmēm.
Tika pārspriesti arī mikro abortu cēloņi un iespējamie risinājumi.
Anita Miltiņa,
LLKC Daugavpils konsultāciju biroja lopkopības speciāliste
Pievienot komentāru