Jaunieši gūst pieredzi Kuldīgas novada saimniecībās un uzņēmumos
LLKC Kuldīgas nodaļas rīkotās mācības jaunieši pabeidza jau 25. augustā, bet 11. novembrī mācību dalībnieki tika aicināti piedalīties pieredzes apmaiņas braucienā pa Kuldīgas novada saimniecībām un uzņēmumiem. Kopā braucienā piedalījās deviņi dalībnieki.
Pirmo apmeklējām zemnieku saimniecību „Smilškalni”. Mūs sagaidīja saimnieks Alvils Elksnis savā ražotnē, kur no pārstrādātām ogām tiek gatavots vīns, kas ir papildu produkts ogu audzēšanai. Pirmais aveņu lauks tika iestādīts pirms divdesmit gadiem 6,5 ha platībā. Saimniecībā tiek audzētas arī upenes un smiltsērkšķi. Sākot saimniekot, ogas tika realizētas Kuldīgas, Liepājas un Ventspils tirgos. Kopš 2011. gada ogas tiek arī pārstrādātas. Daļa no savas ražas tiek pārdota svaigā veidā, bet daļa tiek pārstrādāta vīnā. A. Elksnis dalījās pieredzē par stādījumu ierīkošanu, kopšanu un produkcijas realizāciju.
Tālāk devāmies uz piemājas saimniecību „Mazķīši”, kur saimnieko Aivars un Aina Sļisarenko. Saimniece pastāstīja, kā uzsākuši saimniekot un nonākuši līdz vistkopībai. Vistas tiek turētas brīvā turēšanā olu ieguvei. Olas realizē “Rimi klēts” stendos. Katru gadu vistu ganāmpulks tiek atjaunots. Saimnieki piesaistījuši ES līdzekļus aktivitātē „Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”, veicot ēku rekonstrukciju, sakārtotas telpas olu uzglabāšanai.
Pēc tam viesojāmies uzņēmumā “MGS Factory”, kas plašāk pazīstams ar zīmolu “DIP DAP”. “MGS Factory” ir ģimenes uzņēmums, kas dibināts 2010. gadā. „DIP DAP” rotaļlietas ražo Kuldīgā. Līdzsvara riteni ieraudzījuši, uz ielas Rīgā, kas izraisīja interesi par šo produktu un tad mēģināja veidot paši prototipu un attīstīt savu biznesa ideju. Savu darbību uzsākuši ar Kurzemes inkubatora atbalstu. Produkcija tiek arī eksportēta ārpus Latvijas uz Skandināviju un Eiropu. Uzņēmuma mājaslapā teikts: „Visas mūsu radītās lietas ir gala iznākums mūsu kaislei uz koku, vēlamies ar to padalīties ar jums – lai arī jūsu ikdienā ienāk Latvijas daba bagātība – koks. Izbaudiet to”.
Pie mājražotājas Maijas Simanovičas iepazināmies ar sulu, sulu sīrupu pastilu un smiltsērkšķu eļļas ražošanu. Jaunākais produkts ir smiltsērkšķu sinepes. Saimniecībā lielāko daļu no ogulājiem aizņem smiltsērkšķi, un visvairāk produkcijas tiek ražota no tiem. Iestādītas arī vasaras un rudens avenes. Mājražotāja kooperējas ar z/s „Smilškalni” ogu pārstrādē un realizācijā. Abas saimniecības iesaistījušās LPKS „Kuldīgas labumi”.
Noslēguma diskusijā dalībnieki atzinīgi novērtēja redzēto, salīdzināja ar iepriekš redzētajām saimniecībām un dalījās pieredzē. Noslēgumā pārrunājām iespēju piedalīties konkursā „Laukiem būt!”.
Pasākums notika VLT aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.
Linda Dūdiņa-Hoiere,
LLKC Kuldīgas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru