Kurzemniekiem sadarboties tomēr patīk

GalerijaPrint

Novembrī LLKC Tukuma birojā aizvadītas LAP mācības kooperācijas jomā par to, kā attīstīt un dažādot kooperatīvu darbību. Dalībnieki pavadīja trīs dienas, apgūstot gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas.

Par kooperācijas jomas attīstību un praktisko nozīmi lauksaimniecībā, zināšanās un pieredzē dalījās lektore Dace Drošprāte. Mācību dalībnieki aktīvi iesaistījās diskusijās, dalījās ar viedokļiem par savu pieredzi kooperācijas jomā. Interesenti bija dažādu lauksaimniecības nozaru pārstāvji – gan bitenieki, gan dārzeņu, dēstu audzētāji, gan augļu un ogu audzētāji, kā arī pārstrādātāji. Mācībās tika apskatīta kooperācijas situācija lauksaimniecībā Latvijā, esošo vai jaunu kooperatīvu attīstīšana, darbības efektivitātes paaugstināšana, darbības jomas dažādošana. Diskutējot mācību dalībnieki izteica savu viedokli par sadarbības lietderību katra pārstāvētajā darbības virzienā. Savukārt lektore dalījās pieredzē, būtiski uzsverot ieguvumus, saimniecībai iekļaujoties kooperatīvā. Apvienojoties mazākām lauku saimniecībām, iespējama daudzpusīgāka attīstība, piesaistot ES projektu līdzekļus lielākos apmēros. Piemēram, augļkopji atrisinājuši uzglabāšanas iespējas, uzbūvējot produkcijas glabāšanas noliktavas, kas pagarina gatavās produkcijas realizācijas termiņu un dod iespēju realizēt produkciju tad, kad izdevīgāk lauksaimniekam. Piemēram, – ābolu gadījumā ziemā – janvārī, kā arī, piesaistot augstas raudzes speciālistus un zinātniekus, iespējami inovatīvi risinājumi, izmantojot jaunās tehnoloģijas, kā rezultātā tiek paaugstināta produkta kvalitāte un efektīvāk izmantoti esošie resursi. Realizējot produkciju veikalos, tirgos, piedaloties un apmeklējot izstādes, ir iespēja piedāvāt plašāku produkcijas klāstu un gūt pieredzi.

Praktiskajā mācību daļā dalībnieki apmeklēja smiltsērkšķu audzētāju un pārstrādātāju uzņēmumu SIA ”Satori Alfa”, kura ražotie produkti atpazīstami ar “Goldberry” logo. Uzņēmumam izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Latvijas lielveikaliem, kur var iegādāties saražoto smiltsērkšķu produkciju. Īpašnieks Māris Selga bijis praktizējošs ārsts, bet nu jau krietnu laiku velta sevi tikai smiltsērkšķu audzēšanai, pārstrādei un pētniecībai. Katram produktam pievienoti informatīvi izsmeļoši apraksti par sastāvu un pozitīvo ietekmi uz veselību. Degustācijā apmācību dalībniekiem bija iespējams nobaudīt gatavo produkciju un no Māra Selgas saņemt plašu informāciju par veselībai augstvērtīgās smiltsērkšķu ogas vērtīgajām īpašībām.

Nākamā tikšanās norisinājās pie smiltsērkšķu audzēšanas eksperta Andreja Brūveļa, kurš nodarbojas ar stādu audzēšanu un realizāciju vairumtirdzniecībā gan Latvijā, gan eksportējot uz ārvalstīm. Mācību dalībnieki apskatīja smiltsērkšķu un cidoniju stādījumus, uzklausīja Brūveļa sniegto informāciju par audzēšanas īpatnībām un jaunākajām šķirnēm. Klausītājiem ar pieredzi šajā jomā bija dažādi specifiski jautājumi nozares speciālistam. Interesants bija saimnieka stāstījums par sadarbību ar citiem stādu audzētājiem, – nedrīkst pārkāpt solīto, tad arī kopdarbība būs sekmīga.

Trešajā mācību dienā dalībnieki devās aplūkot kaimiņu novada pieredzi kooperācijas jomā. Ciemojāmies Talsu pusē pie LPKS ”Talsu novada garša” valdes priekšsēdētāja un SIA ”Lubeco” īpašnieka Dzintara Silgala ražotnē Lubezerē. Dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar SIA “Lubeco” produkciju, darbības nozarēm – zemeņu audzēšanu, realizāciju un pārstrādi – ogu un augļu sukāžu, sulu, sīrupu ražošanu. Nogaršojot uzņēmuma plašo izstrādājumu sortimentu, dalībnieki uzdeva jautājumus par jauno tehnoloģiju izmantošanu ražošanā un kopdarbību. Lai īstenotu kopīgu mērķi un atrisinātu produkcijas uzglabāšanas problēmu, talsinieki šogad nonākuši līdz lēmumam dibināt kooperatīvu. Iedvesmojošs bijis kooperācijas mācību brauciens oktobrī uz Austriju, apskatīti dažādi labās prakses piemēri un gūts daudz un dažādu atziņu. Austrijā redzētā iedvesmoti, LPKS ”Talsu novada garša” biedri savas produkcijas realizācijai nolēmuši atvērt veikalu. Jau nedēļu darbojas kooperatīva veikals “Jāņa centrā” Talsos, kuru, braucot uz Kuldīgu, mācību dalībnieki devās aplūkot.

Kuldīgā LPKS “Kuldīgas labumi” veikaliņā mācību dalībniekus ar cienastu un aromātisku kafiju sagaidīja LLKC Kuldīgas biroja kolēģes. Biroja vadītāja un kooperatīva biedre Daiga Mellere iepazīstināja grupas dalībniekus ar kuldīdznieku uzkrāto pieredzi sadarbības jomā. Kuldīgas novada mājražotāji un amatnieki kooperatīvu dibinājuši 2014. gadā ar mērķi ražot un radīt preci ne tikai savam priekam, bet arī pārdošanai, tā popularizējot savu novadu. LPKS ”Kuldīgas labumi” pieredze veidojusies, piedaloties dažādos tirgos, izstādēs, tā kļūstot par atpazīstamu zīmolu Latvijā. Veikala preču sortiments veidots daudzveidīgs, tā, lai tiktu pārstāvēta katra pārtikas produktu grupa – gaļas, piena, graudu, dārzeņu, augļu, saldumu, dzērienu un citi izstrādājumi, un pircējs, apmeklējot veikaliņu, var iegādāties visu nepieciešamo. Veikaliņam pamazām izveidojies savs pastāvīgs klientu loks, regulāri pircēji. Kooperatīvā apvienojušies 29 biedri, kas atvērti sadarbībai un laipni uzņem pie sevis viesus un dalās pieredzē.

Dodoties mājupceļā, brauciena dalībnieki vienojās kopīgam foto pie Ventas rumbas un, noslēdzot mācības, saņēma apliecinājumus par apgūtajām zināšanām. Dalībnieki mācību laikā guva daudzpusīgu informāciju, praktiski iepazīstot dažādas kooperācijas piedāvātās iespējas. Raisījās sarunas, idejas par iespējamiem sadarbības modeļiem. Liels paldies gan mācību dalībniekiem, gan lektoriem un kaimiņu novadu kooperatīvu pārstāvjiem par atsaucību un sniegto interesanto pieredzi!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Līga Frīdemane,

LLKC Tukuma biroja lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru