Arī Aizkrauklē kartupeļiem trūkst mitruma

Aizkraukles tirgū jūnija beigās  jau bija bagātīgs jauno kartupeļu piedāvājums, bet jūlija sākumā lauku saimniecībās turpinās intensīva jaunās kartupeļu ražas novākšana.

Māras un Gunāra Heidingeru zemnieku saimniecībā “Rožkalni” izaudzēto lielākoties realizē Aizkraukles tirgū. Saimniece Māra stāsta, ka, līdzīgi kā zemeņu audzētājiem, arī kartupeļu biznesā lielu konkurenci michael kors bags uk selfridges veido lētie, no Polijas ievestie dārzeņi. Krievijas un Eiropas Savienības savstarpējo sankciju ietekmi redzot arī “Rožkalnu” pagrabā. Citus gadus pērnā raža ap šo laiku bija pārdota, tagad jūlija sākumā apcirkņos aizķērusies aptuveni tonna.

Negodīgo konkurenci veicinot arī vienādie noteikumi importētās un pašmāju produkcijas realizētājiem – kases aparāts nav nepieciešams kā vieniem, tā otriem. Ja vieni ir tikai pircēji, otriem kartupelis nācis ar sūru darbu un pamatīgiem izdevumiem. Īpaši šogad sausā un vēsā laika dēļ pirmā agrās šķirnes „Solist” raža bija maza, ar daudz sīkiem kartupeļiem. Cerams, ka labāka raža būs vēlāk gatavību sasniedzošajām šķirnēm „Vineta”, „Laura” un „Toluca”.

Ilgākos sausuma periodos vagās likta laistīšanas iekārta, līdz dabas spēki apžēlojās un mitrumu saņēma bez maksas. Sākoties lietus periodam, iespējama arī lakstu puve, bet vēsais laiks pasargājis no kaitēkļu uzbrukuma. Salīdzinot ar labākas ražas gadiem, kad izaudzētā pietika arī Rīgas tirgum, šogad visu var realizēt tuvākajā apkārtnē. Pašlaik ar raženību nevar lepoties arī pārējie dārzeņi – galda bietes, burkāni, gurķi un citi.

Māra prognozē, ka viņa un vīrs, iespējams, ir pēdējā paaudze, kas saimniecībā michael kors outlet online nodarbojas ar dārzeņu audzēšanu, jo bērniem šādu ikdienu nenovēl. Dēls šobrīd gan palīdz, bet ilgāk par sešiem mēnešiem palīgu neturēšot.

Par iespējamiem kartupeļu stādījumu apdraudējumiem informē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra  vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils un secina, ka gads kartupeļu stādījumu attīstībai ir labvēlīgs, taču topošajai ražai var kaitēt slimības, kuras dārzkopības eksperti stādījumos jau fiksējuši – sausplankumainība un vietām arī lakstu puve. Lai arī sausplankumainība nav postoša, jāatceras, ka veselas lapas ir viens no priekšnosacījumiem labas ražas ieguvei. Slimība progresē plašā gaisa temperatūras amplitūdā – no plus 10 līdz 35 grādiem. Izplatība atšķirīga dažādām šķirnēm, piemēram, Jelgavas pusē visintensīvāk novērota šķirnei „Laura”. Apmēram 10% augu sākusies lakstu sakļaušanās vagās, vairāk nekā 80% no pārbaudītajiem augiem atrasts vismaz pāris slimības plankumu, bet visvairāk inficētajiem to vairāk par desmit. Ievērojami mazāka slimības izplatība konstatēta šķirnei „Solist”, savukārt citām šķirnēm tā vispār nav novērota. Slimību var apkarot ar fungicīdu „Signum”(0,25kg/ha).

Lakstu puve konstatēta tikai laistāmajās platībās. Stublāju forma michael kors tonne hobo sale atrasta šķirnei „Verdi” diviem augiem. Māris Narvils teic, ka slimības ierosinātāji gaida labvēlīgus apstākļus – mitrumu un mērenu siltumu, lai parādītu savu agresīvo dabu. Stublāju formas parādīšanās izskaidrojama ar lapu ātro nožūšanu, kas nenotiek ar stublājiem.

Novērotās saslimšanas pazīmes – uz stublāja redzami gareni plankumi, kas ātri saplūst un melnē. Krāsa var variēt no tumši pelēkas, brūnas līdz melnai. Inficētajā posmā audi sabrūk, un laksts ar atlikušo veselo daļu nokrīt. Mitros apstākļos uz tā augs micēlijs.

Lai slimības veiksmīgi apkarotu, var lietot sistēmas fungicīdus, kas satur divas darbīgās vielas. Tie ir „Acrobat Plus”(2,0kg/ha), „Gloria”(2,0l/ha), „Ridomils Gold MZ 68”un „WG” (2,5kg/ha). Situācija laukā ir jāvērtē individuāli, un viena recepte visai Latvijai nebūs piemērota. Saistībā ar to, ka šobrīd ir daudz dažādu fungicīdu, kas domāti tikai lakstu puves  apkarošanai, to lietošana var radīt lavīnveidīgu sauspalnkumainības attīstības efektu, jo galvenais ienaidnieks lakstu puve būs pilnībā nomākta. Tādus izmantot šobrīd nedrīkst. Izmantojams arī Bordo maisījums –  0,5 līdz 1,0% darba šķīdums, līdzeklis „Čempions” (2,5kg/ha). Šķīdumiem ir kontakta iedarbība, tāpēc efektīvi tie būs gadījumos, kad slimības pazīmes vēl nav redzamas. Profilaktiski smidzinājumi ir iespējami vairs tikai vēlākos kartupeļu stādījumos. 

 

Imanta Kaziļuna teksts un foto

Pievienot komentāru