Atbalsts problēmas risinājumam

GalerijaPrint

Kopš 2023. gada sākuma piena ražotāji strādā zem pašizmaksas. Piena iepirkuma cena nesedz tā ražošanas pašizmaksu, saimniecību attīstībai, modernizācijai ņemto kredītu dzēšanu.

Situāciju vēl dramatiskāku darīja lopbarības trūkums, jo ilgstošā sausā laika dēļ pagājušajā vasarā neizdevās sagatavot pietiekamus lopbarības krājumus. Ar retiem izņēmumiem kādam bija lopbarības krājumi no iepriekšējiem gadiem. Kā atzīst saimnieki, kvalitātes šādiem krājumiem nebūs, bet vismaz vēderi būs pilni. 

Vairākas piena lopkopības saimniecības krīzes dēļ likvidētas, daļa samazināja lopu skaitu, ganāmpulku aizvedot uz kautuvi, vai pārdodot uz ārvalstīm. Joprojām nākas uzklausīt saimniekus, kuri vēlas ko mainīt ierastajā darbībā, atzīstot, ka vairs neredz saimniekošanai perspektīvu. Tendence, ka piena lopkopības saimniecību skaits un govju ganāmpulki samazinās, vērojama  jau vairākus gadus – piena govis nomaina gaļas liellopi.

Aizkraukles novadā vien 2023. gadā piena nozarē likvidējās saimniecības ar slaucamo govju skaitu no 30 līdz 60 dzīvniekiem, protams, arī mazās piemājas saimniecības ar vismaz piecām slaucamām govīm. Kāds saka, vajadzēja veidot “spilvenu”, kad piena iepirkuma cena bija augstāka (ap 50 centiem/kg). Bet arī tiem, kas bija izveidojuši šo “spilvenu”, nu jau “spilvendrānā” ir izdeldēts caurums, jo krājumi beigušies.

Dramatiskāk ir, ja ir veiktas investīcijas uzņēmuma attīstībai, un šodien viss stāv mierā – rekonstruēta novietne, uzstādīta automatizētā slaukšanas iekārta – robots, piena uzglabāšanas telpa ar aprīkojumu.

Lai palīdzētu rast izeju no krīzes situācijas, kurā nonākuši dažādu nozaru lauksaimnieki, no 2023. gada 22. janvāra Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) visā valstī  īsteno pasākumu “Risinājumi dabas apstākļu vai cenu svārstību dēļ cietušām saimniecībām”.

Sadarbībā ar LLKC komandu saimnieki īstermiņā iegūst neatkarīgu saimnieciskās darbības ekonomisko un finanšu analīzi, kā arī atbalstu sarunās ar kredītiestādēm, restrukturizējot kredītsaistības un piesaistot papildus finansējumu finanšu plūsmas stabilizēšanai. Savukārt ilgtermiņa ieguvums būs ražošanas optimizēšanas iespēju noteikšana, konsultantu komandas izstrādāts ilgtermiņa ražošanas plāns, mentorings un atbalsts ražošanas plāna realizācijā.

Pieteikties pasākumam var, aizpildot pieteikumu, kā arī klātienē sev tuvākajā LLKC birojā: http://new.llkc.lv/lv/biroji.

Pasākums tiek īstenots Valsts Kopējās lauksaimniecības politikas tīkla (VKLPT) aktivitātes “Risinājumi dabas apstākļu vai cenu svārstību dēļ cietušām saimniecībām” ietvaros.

Plašāka informācija par pasākumu: https://saite.lv/IWGK.

Valentīna Beča,
LLKC Aizkraukles biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Valentīna Beča

Foto galerija: 

Pievienot komentāru