Dārzkopības interesenti piedalās mācībās
Marta vidū Saldus LLKC birojs pulcēja dārzkopības interesentus no dažādām Latvijas vietām uz divu dienu mācībām par augsnes ielabošanu un kaitīgo organismu ierobežošanas pasākumiem bioloģiskajā lauksaimniecībā.
Mācību pirmajā dienā dalībnieki iepazina dažādus augsnes ielabošanas pasākumus: tika diskutēts par komposta veidiem, kūtsmēslu izmantošanu, mulčas priekšrocībām (izmantojot tādus dabiskus materiālus kā siens, salmi, zaļa zāle, skaidas, mizas, lapas), kā arī tika uzsvērta zaļmēslojuma ietekme.
Dalībnieki izzināja veselīgas augsnes pamatprincipus, mikroorganismu daudzveidību, kā arī augsnes mehāniskā sastāva noteikšanu. Interesants šķita fakts par augsnē sastopamās baktērijas Mycobacterium vaccae ietekmi – tā veicina laimes hormona seratonīna izdalīšanos. Tātad veselīga augsne ne vien nodrošina labāku ražu, bet var arī paaugstināt mūsu labbūtības līmeni.
Lektors stāstīja par augsnes blīvumu un to, kā sablīvētas augsnes slānis ietekmē daudzus procesus – nenotiek normāla ūdens un gaisa apmaiņa, kā rezultātā augiem veidojas slikta sakņu sistēma.
Labi sagatavota un veselīga augsne ir viens no stūrakmeņiem, lai izdotos izaudzēt kvalitatīvus dārzeņus un ievākt labu ražu, vēl viens būtisks faktors ir kaitīgo organismu profilakse un ierobežošana.
Lai gan bioloģiskajā lauksaimniecībā pastāv ierobežojumi kaitēkļu apkarošanā, tomēr ir pietiekami daudz metožu, kuras iespējams pielietot – līmes vairogu izmantošana, derīgo kukaiņu piesaistīšana, mākslīgi audzētu dabisko ienaidnieku izmantošana, atļautie insekticīdi u. c.)
Diena tika noslēgta ar atziņu, ka pacietība un sadarbība ir panākumu atslēgas, lai bioloģiskā saimniekošana izdotos.
Mācību otrajā dienā devāmies uz divām ģimenes saimniecībām, lai liktu lietā gūtās zināšanas. Viesojāmies dārzniecībā “Sīpoli”, kur dalībniekiem bija iespēja ne vien iepazīties ar saimniecības darbību, bet arī praktiski darboties – iepazīties ar dažādiem substrātu veidiem, to īpašībām, kā arī noteikt augsnes pH līmeni, izmantojot lakmusa papīriņus. Kopā ar lektori tika analizēti iegūtie rezultāti, kā arī diskutēts par nepieciešamajiem augsnes uzlabošanas pasākumiem. Dalībnieki apguva pareizu stādāmo podiņu sagatavošanu piķēšanai, kā arī stādu piķēšanas tehnikas.
Tālāk ceļš mūs veda uz vēl vienu ģimenes saimniecību “Jaunbitītes”. Saimniecībā tiek audzēti gan dārzeņi, gan puķes, un nemitīgi tiek domāts par sortimenta papildināšanu un attīstību. Saimnieks dalījās pieredzē par izaicinājumiem, produkcijas realizēšanas iespējām, kā arī, protams, neizpalika diskusijas par kaitēkļu apkarošanas iespējām – tika apspriestas dažādu metožu izmantošanas un to efektivitāte.
Liels paldies lektoriem par sniegtajām zināšanām, saimniecībām par viesmīlīgo uzņemšanu un dalīšanos pieredzē, kā arī dalībniekiem par aktīvu līdzdalību mācībās.
Mācības tiek nodrošinātas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma LAP 2014.-2020. gadam “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi”, LAD Līguma nr. 10.2.1-2.36/23/P21 ietvaros. Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.
Eva Behmane,
LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru