Ielūkošanās Polijas lauksaimniecībā

GalerijaPrint

Augusta sākumā LLKC Talsu konsultāciju birojs organizēja saimniecību apmeklējumu Polijā par tēmu “Slāpekļa emisijas samazināšanas iespējas augkopības produkcijas ražošanā – mēslošanas efektivitātes paaugstināšana, precīzo tehnoloģiju izmantošana, augsnes apstrāde”.

Apmeklējām dažādas saimniecības Bialistokas reģionā. Ikviens, kurš piedalījās braucienā, secināja, ka vienmēr mēs traucamies cauri Polijai, nekur nepiestājot, tikai uzpildot degvielu saviem dzelzs rumakiem, bet šī bija tā reize, kad varējām ielūkoties un iedziļināties Polijas lauksaimnieku aizkulisēs.

Saimniecību apmeklējums iesākās ar ļoti mazas saimniecības apmeklējumu, kura apsaimnieko tikai 2 ha lauksaimniecībā izmantojamo zemi. Saimniecība “Jagoda Kamczacka Plantacja”, kurā saimnieko Pāvela Szezjikovska ģimene, visā platībā audzē Kanādas sausseržus. Audzē divas šķirnes ‘Voitex’ un ‘Zoika’, kuras ir poļu šķirnes. Dārzs iestādīts pirms pieciem gadiem un patlaban tas ir ražojošs dārzs. Šajā  gadā nepiemēroto laika apstākļu dēļ raža bija salīdzinoši zema, tikai 1 tonna no ha. Ierīkota mākslīgās laistīšanas sistēma, ar kuras palīdzību tiek veikta augu laistīšana un piebarošana. Saimnieku satrauc iepirkuma cenas, jo tās ir ļoti zemas, tāpēc tiek domāts par izaudzēto ogu pārstrādi savā saimniecībā. Viesošanās laikā varējām izbaudīt šīs ģimenes saliedētību, sirsnību un iespēju dalīties it visā, kas saimniecībā pieejams. Ar šādu ražošanas apjomu ģimeni uzturēt nevar, tāpēc visi ģimenes locekļi strādā algotu darbu. Saimniecība izmantojusi ES finanšu līdzekļus,  iegādājoties stādus un daļu ražas novākšanas tehnikas. Projekta nosacījumi līdzīgi kā pie mums MLS, tikai ar nedaudz mazāku finansējuma apjomu.

Apmeklējām lavandu un dažādu ārstniecisko augu audzēšanas saimniecību “Lawendowy Raj”, kur saimnieko Vieslava Bruzgo ģimene. Saimnieks daudzus gadus dzīvojis un strādājis Holandē, bet patriotisma vadīts atgriezies savā dzimtajā vietā. Saimniecība audzē lavandu 3 ha platībā un dažādus ārstniecības augus, piemēram – Kanādas zeltslotiņu, asinszāli, nātreni, rudzupuķi, melno plūškoku, ievas, rīkšu dievkrēsliņu un kumelītes. Augi saimniecībā dzīvo saskaņā ar dabu, šeit neizmanto augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļus. Visi augi tiek izmantoti ēterisko eļļu ieguvei, saimniecībai ir sadarbība ar Polijas zinātniskajām iestādēm, kuras strādā pie jaunu produkcijas veidu izstrādes. Saimniecības vadmotīvs – ja tu kaut ko zini, dalies ar citiem. Izārstēts pacients ir zaudēts pacients.

Pašā pierobežā ar Baltkrieviju viesojāmies Martina un Agneses  Beleru piena lopkopības saimniecībā “Sery Bielec Korycinskie”.  Tā apsaimnieko ap 46 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Ganāmpulkā ir 36 slaucamās Poļu sarkanās šķirnes govis, nedaudz teles un nobarojamie jaunlopi. Visu saimniecībā saražoto pienu paši pārstrādā dažādos sieros. Pavisam tiek ražoti 36 dažāda veida sieri ar dažādām piedevām. Šajā saimniecībā sieru gatavo no senseniem laikiem, un receptes tiek nodotas no paaudzes uz paaudzi. Ap 25 ha saimniecība zemi nomā un nodrošina darbu 3 algotiem darbiniekiem, tai skaitā viena darbiniece ir no Ukrainas. Sieru realizācijas termiņš ir trīs mēneši. Uz saimniecības ēkām uzstādīti saules paneļi, tas bijis  pirms vairākiem gadiem pašvaldības organizētā projekta  ietvaros, šobrīd paneļi pieder pašvaldībai, bet ir cerība tos iegūt savā īpašumā. Līdzfinansējums saimniecībai bijis 25% apmērā. Patlaban, ja pats visu organizētu, līdzfinansējums būtu 50% apmērā.

Apmeklējām ogu-dārzeņu audzēšanas  saimniecību ”BWB Podlasie”, kur elpa aizrāvās mums visiem. Saimniecība ir ģimenes uzņēmums, kurā ir 6 vienas ģimenes locekļi, bet katrs no viņiem šajā apvienībā iestājies kā atsevišķs uzņēmums.

Uzņēmumā audzē 280 ha upenes, 140 ha aronijas, 140 ha kartupeļus, 150 ha burkānus, brokoļus un puķu kāpostus 80 ha, selerijas 40 ha, galda bietes 40 ha, sīpolus, papriku, cukini.

Algoti darbinieki saimniecībā ap 30, bet sezonas laikā nodarbina ap 80 darbiniekiem. 40 darbinieki ir ukraiņi. Saimniecība tuvāko septiņu gadu laikā plāno pāriet uz bioloģiskās saimniekošanas metodēm. Patlaban bioloģiski strādā nelielā daļā platību.

Saimniecībā projekta ietvaros uzbūvēta augļu, dārzeņu  šķirošanas līnija  un produkcijas  uzglabāšanas noliktavas ar 7 tūkstošu tonnu lielu ietilpību.

Mūsu uzmanību piesaistīja fakts, ka šeit tiek audzētas 15 dažādas kartupeļu šķirnes, tas tāpēc, ka tiek apmierinātas kartupeļu pircēju vēlmes, lai derētu cepelīniem, čipsiem, zupām, vārīšanai un pārstrādei.

Tirgus situācija aizvadītajos gados ir krietni mainījusies, ja iepriekš 90% no saražotā daudzuma pārdeva Krievijai, tad tagad nemaz. Tiek meklēti vietējie tirgi, kā arī Ukrainā, Rumānijā un pat Grieķijā.

Audzē upeņu stādus, kurus piegādā Baltijas valstīm, labs stāds maksā ap 80 eiro centiem gabalā. Produkcijas pārdošana notiek ražotāja grupas vārdā. Darba diena ilgst 10 stundu garumā. Pirms 10 gadiem uzņēmums varēja izmantot ES līdzekļus dažādos projektos ar savu līdzfinansējumu 30% apmērā, tad šobrīd to nevar darīt, jo saimniecība ir par lielu visos veidos, gan apgrozījuma, gan platību ziņā.

Gaļas un piena lopkopības saimniecībā “Dazynka” ir 40 slaucamās govis un liellopi. No 2008. gada saimniecība nodarbojas ar piena un gaļas pārstrādi. Patlaban gatavo produkciju realizē uz vietas saimniecībā, kur iekārtots neliels veikaliņš, un tuvējā pilsētā 2 veikalos. Interesants fakts, ka sierus gatavo uzreiz no silta piena. Uzņēmumā strādā visi ģimenes locekļi un tiek algoti 2 darbinieki. Garšvielas, kuras izmanto siera un gaļas gatavošanas procesā, izaudzē uz vietas saimniecībā. ES projektus izmantoja 2011. gadā.

Leona Januševiča biškopības saimniecība iekārtojusies pašā pagasta centrā, kurā izvietoti ap 90  bišu stropi, pārējie 310 stropi – 11 dažādās vietās, kur arī tie paliek ziemošanas periodā. Saimniekam stropi jāapskata katru nedēļu, lai sekotu līdzi, kas notiek ar saimēm. Varējām vērot interesantu jauninājumu, kur stropa kājas var izmantot kā rokturi, ar kura palīdzību var pārvietot stropu uz citu vietu.  Bišu barībai  tiek audzēta facēlija. Bišu saimju iegādei ir izmantotas valsts subsīdijas.

“Kiszenie z Tradycja” ir ģimenes uzņēmums, kas nodarbojas ar dārzeņu audzēšanu un pārstrādi. Dārzeņi tiek audzēti 2 ha platībā – gurķi, paprika, redīsi, kāposti, bietes, burkāni, pupiņas un dažādi garšaugi. Dārzeņu audzēšanā neizmanto ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus, jo saimniecība paredzējusi ar laiku pārriet uz bioloģiskās saimniekošanas metodēm. Ar produkcijas pārstrādi jau nodarbojas 28 gadus, pirms 8 gadiem sāka organizēt skābēšanas un sālīšanas meistarklases, kuras ļoti plaši tiek apmeklētas. Saimniecība iekļauta Podlasjes mājražotāju tūrisma trasē. Gatavo produkciju realizē savas saimniecības veikaliņā un tuvējās apkaimes veselīga dzīves veida veikalos.

Atpakaļceļā uz auto maģistrāles bija notikusi auto avārija, tāpēc nācās mērot ceļu pa apkaimes mazajiem ciematiņiem, kur varējām vērot īsto Polijas lauksaimnieku dzīvi. Nelieli lauki, ļoti vecs tehnikas parks, pamestas ēkas, pa daļai sagruvušas, bet bijām pārsteigti, ka visi mazākie celiņi un ceļi asfaltēti, kas tomēr pie mums Latvijā nav.

Saimniecību apmeklējuma laikā gūtās atziņas:

Nebaidies ne no kā, vai ir maza vai liela saimniecība – ir tikai jāstrādā.

Ar savām zināšanām dalies ar kaimiņu, tad abas saimniecības attīstīsies.

Ražojot produkciju, domā par pārstrādi savā saimniecībā un tirgošanu uz vietas, jo uzpircējs vienmēr vēlēsies uz tava rēķina ļoti labi nopelnīt.

Grūtā brīdī palīdzi otram, tas atmaksāsies.

Saimniecību apmeklējums notika LAP 2014.–2020. apakšpasākumā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana“, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

Alfons Spēks,
LLKC Talsu konsultāciju biroja vadītājs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru