Kuldīgas novada iedzīvotāji dodas pieredzes apmaiņas braucienā
Saulainajā un siltajā 22. jūlija rītā 26 dažādu nozaru cilvēki devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Cīravu un Durbi, lai iepazītu dažādas saimniekošanas nozares.
Pirmā apskates vieta bija Cīravas pagasta mācību drava „Strops”, kur ikvienam bija iespēja nodegustēt dažāda veida medu, radīt pašu rokām bišu vaska sveces, izsviest medu un paša sviedumu arī iegādāties. Drosmīgākie devās pie bišu saimēm, lai izņemtu bišu sanesumu. Ikviens bija izbrīnīts par bišu mierīgumu, un pat pašiem bailīgākajiem radās interese ielūkoties bišu mājiņās. B. Tikumas bišu drava ir atvērta visiem zinātkārajiem, gan tiem kam medus negaršo, gan tiem, kas paši mājās darbojas ar savām bišu saimēm.
„Viss nāk ar ilgu gadu pieredzi,” tā atzina vīnogu selekcionārs Gunvaldis Vēsmiņš, kurš Cīravas pagastā jau vairāk nekā 50 gadu nodarbojas ar vīnogu, valriekstu un kizilu selekciju. Iepriekšējā gadā saimnieks ir selekcionējis un likumīgi reģistrējis piecas vīnogu šķirnes – „Liepājas dzintars”, „Liepājas agrā”, „Cīravas agrā”, „Dovga” un „Silva Vēsmiņa”. Saimnieks ik dienu darbojas savā saimniecībā un, par spīti gadiem, nākotnē tiek plānots vēl daudz darbu, lai radītu mūsu klimatiskajiem apstākļiem piemērotas šķirnes. Lai gan tiek uzskatīts, ka vīnogām vispiemērotākie audzēšanas apstākļi ir Eiropas dienvidos, diemžēl šajās valstīt ogas ienākas salīdzinoši vēlu, un saimnieks ir radījis šķirnes, kas Latvijā ienākas jau daudz ātrāk – jūlija vidū. G. Vēsmiņš atzīst, ka vīnogām ir vajadzīgas piecas īpašības: agrīnums, lai var nogatavoties vismaz augustā, bet ne vēlāk kā 10. septembrī, šķirnēm ir jābūt augstai kvalitātei, izturībai pret slimībām, īpaši miltrasu, labai sala izturībai un stādu nobriešanai. Ekskursijas dalībnieki nogaršoja pirmās ogas, kā arī iegādājās vīnogu stādus.
Sadarbojoties ar Cīravas pagasta tūrisma centra un senlietu krātuves vadītāju, tika organizētas pusdienas, pie kurām tikt ekskursijas dalībniekiem nebija tik viegli. Cīravas pagasta aktīvākās meitenes iesaistīja ikvienu aktivitātēs pils parka apburtajā dārzā.
Pēc aktīvās atpūtas un ar pilniem vēderiem devāmies uz augļu un dārzeņu pārstrādes cehu „Ābolīts”. Uzņēmums ir gājis cauri dažādiem laikiem, bet receptūra nav mainījusies gadu gadiem. Padomju laika tomātu sulu, ābolu „povidlu” un citus labumus var iegādāties gan paša ceha veikaliņā, gan citās vietās. Pārstrādes cehs sadarbojas ar jaunizveidoto LPKS „Curland agro”, kurš piegādā savu produkciju.
Mazliet dvēselei un acu priekam pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki dienas noslēgumā devās uz Durbes dārzniecību, kur darbojas jaunais saimnieks Jānis Putra, kurš pastāstīja par dārzniecības darbību un stādu tirdzniecību. Pēc Bulduru dārzkopības vidusskolas beigšanas jaunais saimnieks atgriezies dzimtajā pusē Durbē. Lai gan pamatnozare saimniecībā ir graudkopība, jaunieti jau studiju laikā aizrāva puķes. Sākotnēji sēklas tika diedzētas pašu mājā, bet ar Eiropas Savienības atbalstu tika uzcelta siltumnīca. Stādus iegādāties ir iespējams ne tikai pašā dārzniecībā, bet arī Liepājas un Ventspils tirgū.
Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki atzina, ka šādus braucienus nepieciešams organizēt ik gadu, jo šādā veidā tiek iegūtas gan jaunas idejas, gan sadarbības partneri. Lai gan diena bija karsta un paredzētais laiks saimniecībās bija ierobežots, ekskursanti bija prieka pilni.
Aiva Rūdule,
LLKC Kuldīgas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru