Lauku dienā Padurē pēta fungicīdu ietekmes efektivitāti

GalerijaPrint

Viens no svarīgiem nosacījumiem augstu ražu iegūšanā ir savlaicīga slimību un kaitēkļu apkarošana. Augu kaitēkļi ir kā nelūgti viesi, kas apciemo sējumus, tikko saimnieks zaudē modrību. Pētot fungicīdu ietekmes efektivitāti ziemas kviešu sējumos, Padurē notika lauku diena, kurā piedalījās interesenti no Kurzemes puses saimniecībām, augu aizsardzības speciālisti un zinātnieki. 

Lai salīdzinātu dažādu fungicīdu ietekmes efektivitāti ziemas kviešu sējumos, SIA “Upeskalni AB “ piekrita ierīkot izmēģinājuma lauku. Demonstrējums tika ierīkots Valsts Lauku tīkla pasākuma “Ilgtspējīgu lauksaimniecības ražošanas pilotprojektu īstenošana laukkopībā un dārzkopībā” sadarbībā ar LLKC augkopības nodaļas speciālistiem.

SIA “Upeskalni AB” ir sertificēta sēklaudzēšanas saimniecība, kas apsaimnieko vairāk nekā tūkstoti hektāru zemes. Uzņēmuma pamatdarbības jomas ir graudkopība un kartupeļu audzēšana. Ar saimniecības izaugsmi no dibināšanas līdz šodienas uzņēmumiem iepazīstināja Baiba Mikāla. Uzņēmējdarbību sākuši kā zemnieku saimniecība, vēlāk izveidojuši saistīto uzņēmumu SIA “Amazone”, kas tirgo Vācijas un Kanādas zīmolu tehniku. Uzņēmums regulāri rīko seminārus, lai informētu zemniekus par jaunākajiem produktiem un pielietošanas tehnoloģijām, un ir izaudzis par vienu no lielākiem uzņēmumiem novadā.  Saimnieces iedvesmojošais stāstījums par dzimtas vēsturi un uzdrīkstēšanos sapņot un īstenot  pārdrošos sapņus nevienu neatstāja vienaldzīgu.

Semināra dalībnieki dabā apskatīja demonstrējuma lauku. Par tā ierīkošanu un pielietotajiem augu aizsardzības līdzekļiem stāstīja LLKC Kuldīgas nodaļas augkopības konsultante Daiga Mellere un agronoms Kārlis Rumbergs. Atpazīt graudaugu slimības un kaitēkļus palīdzēja augu aizsardzības inspektore Māra Bērziņā.

Par gūtajām atziņām kviešu audzēšanā dalījās Agroresursu un ekonomikas institūta pētniece agronome Vija Strazdiņa. Dažas no viņas atziņām. Raža ir kā ēka, kas sastāv no daudziem ķieģelīšiem, kuros dzīvo kāds to ietekmējošs faktors. Daļu no tiem varam mainīt, daļu nē. Gudri saimniekojot, varam mazināt laika apstākļu ietekmi, izvēloties šķirnes ar lielāku ziemcietību, labu sēklu kvalitāti, piemērotu augsni un audzēšanas tehnoloģiju. Zinātniece iepazīstināja ar izmēģinājumu rezultātiem Stendē. Visos pētījumos tika vērtēta ieguldīto līdzekļu atmaksāšanās.

Populārais agronoms Aigars Šutka sniedza klausītājiem lielu apjomu profesionāli specifiskas informācijas par fungicīdu lietošanas optimāliem termiņiem un iespējām pasargāt ražu, kombinējot dažādus augu aizsardzības līdzekļus. Katrai slimībai ir atšķirīga tās ierobežošana, tās arī konkurē savā starpā. Zemnieki nevar zināt visas smalkās nianses, tādēļ ieteicams pieaicināt speciālistus. Fungicīdi jālieto mērķtiecīgi, ar saprātīgām devām, pareizā laikā. Nav liela ekonomiska efekta miglot lauku, ja kaitēkļi to jau noēduši, vai arī tikai profilaksei, ja to tur nav. Ķimikāliju izmaksas ir augstas, lai atmaksātos aicināt speciālistu. Klausītājus iepazīstināja ar pētījumiem par apstrādājamo reižu salīdzinājumu un ekonomisko ieguvumu no fungicīdu apstrādes.  Minimālā apstrāde ieteicama ne tikai ekonomisku apsvērumu dēļ, bet arī vides saudzēšanas nolūkā. Ja slimības izplatība nepārsniedz piecus procentus, bez fungicīda lietošanas var iztikt.

Informācija tika pasniegta saprotamā formā. Klausītāji saņēma profesionālas atbildes uz visiem jautājumiem Visi dalībnieki tika uzaicināti apskatīt sējumus un vērtēt fungicīdu iedarbību visā kviešu veģetācijas laikā. Lauksaimniecības speciālisti un zinātnieki atzinīgi vērtēja demonstrējuma lietderību.

Inese Blūma,

Kuldīgas novada lauku attīstības konsultante

Foto: Ilze Skudra

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru