LLKC palīdzēs lauksaimniekiem saņemt zaļināšanas maksājumu

PielikumiPrint

LLKC visā Latvijā jau no oktobra uzsāks lauksaimnieku konsultēšanu, lai palīdzētu sagatavoties jaunajai 2015. gada platību maksājumu sezonai, kurā ieviestas būtiskas izmaiņas.

No nākamā gada tiks ieviests jauns zaļināšanas maksājums, kas saistīts ar vienoto platību maksājumu. Lai saņemtu zaļināšanas maksājumu, lauksaimniekiem jau šobrīd, plānojot sējumu struktūru nākamajam gadam, jāņem vērā kultūraugu dažādošanas un ekoloģiskas nozīmes platību uzturēšanas nosacījumi. Ja saimniecībā aramzeme ir 10–30 hektāru, tad tajā jābūt vismaz divu kultūraugu sējumiem, no kuriem viens nevar aizņemt vairāk par 75%. Ja aramzemes ir vairāk nekā 30 hektāri, tad tajos jāaudzē vismaz trīs kultūraugi, no kuriem divi galvenie nedrīkst aizņemt vairāk par 95% vai viens galvenais – vairāk par 75%. Ja saimniecībā ir vairāk nekā 15 hektāru aramzemes, jānodrošina, lai vismaz 5% no lauksaimniecībā izmantojamās zemes tiktu atzītas kā ekoloģiski nozīmīgas platības.

Mārtiņš Cimermanis, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) valdes priekšsēdētājs: „Jauno prasību īstenošana, plānojot lauku struktūru, jāsāk jau šoruden ar ziemāju sēju. Tādēļ lauksaimnieki droši var doties pie konsultantiem visā Latvijā, lai pareizi aprēķinātu apsējamās platības.”

Lai lauksaimniekiem palīdzētu labāk izprast izmaiņas platību maksājumu saņemšanā un nodrošinātu kvalitatīvas konsultācijas, LLKC sadarbībā ar Zemkopības ministriju un Lauku atbalsta dienestu (LAD) veicis konsultantu sertifikāciju. Visā Latvijā sertificēti 52 konsultanti platību maksājumu saņemšanas nosacījumu nodrošināšanai saimniecībās.  Lai noteiktu vai saimniecībā tiek ievēroti nosacījumi saistībā ar zaļināšanas maksājumu, Lauku atbalsta dienests aicina izmantot „zaļināšanas kalkulatoru” (https://eps.lad.gov.lv/greenery_calculator).

Lai izpildītu prasības, konsultanti palīdzēs atrast optimālus risinājumus gan kultūraugu dažādošanā, gan ekoloģiskas nozīmes platību izveidošanā, kā arī iepazīstinās ar Agrovides pasākumu atbalsta veidiem un to saņemšanas nosacījumiem Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020. gadam ietvaros.

            Lai saimnieki nākošgad varētu precīzi noteikt gan ekoloģiskas nozīmes platības savā saimniecībā, gan nodrošinātu precīzu lauku bloku karšu aizpildīšanu, tie, kuri līdz šim pieteikumus iesniedza papīra formātā, aicināti reģistrēties LAD elektroniskā pieteikšanās sistēmā (EPS).

Mārtiņš Cimermanis: „Jaunā sistēma mums visiem būs izaicinājums, jo elektroniskā pieteikšanās attieksies uz vairāk nekā 10 000 saimniecībām. Kopīgi ar zemkopības ministru jau esam tikušies arī ar Latvijas Mobilā telefona pārstāvjiem, lai panāktu pretimnākšanu zemniekiem, nodrošinot pēc iespējas labāku interneta pārklājumu visā Latvijā.”

Atgādinām, ka zaļināšanas prasību neizpilde draud ar bargām sankcijām - maksājumu samazinājumu līdz pat 125% apmērā no zaļināšanas maksājuma, kā arī  administratīvo sodu.

 

Informāciju sagatavoja:

Iveta Tomsone,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja, 

Pievienot komentāru