Saimnieki no Ogres apkārtnes apguvuši zināšanas un prasmes saimniekot bioloģiski

GalerijaPrint

Jūnija pirmajās dienās noslēdzās Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Ogres biroja rīkotās 160 stundu mācības "Bioloģiskā lauksaimniecība – lopkopība un augkopība (iesācējiem)". Mācību mērķis bija sniegt vispusīgas zināšanas un praktiskās iemaņas topošajiem bioloģiskajiem lauksaimniekiem, lai veicinātu ilgtspējīgu saimniekošanu un Latvijas lauksaimniecības nozares attīstību.

Vairāk kā divu mēnešu garumā mācībās piedalījās topošie bioloģiskie lauksaimnieki ar dažādām interesēm un plānotajām darbības jomām. Interesanti bija vērot, ka viņu vidū bija gan pieredzējuši lauksaimnieki, kuri vēlas pāriet uz ilgtspējīgāku saimniekošanas modeli, gan pavisam jauni censoņi, kurus saista bioloģiskās saimniekošanas piedāvātās iespējas. Mācību dalībnieku esošās vai plānotās darbības jomas ir ļoti dažādas, aptverot gan lopkopību (piena un gaļas liellopi, aitas un kazas, truši, mājputni, bits), gan augkopību (sparģeļi, kāpostaugi un citi dārzeņi, ogulāji –  smiltsērkšķi, upenes, plūškoki, cidonijas), zivsaimniecību, zālāju apsaimniekošanu un pat pārtikas pārstrādi. Šī plašā nozaru dažādība atspoguļo bioloģiskās lauksaimniecības un lauku vides attīstības potenciālu Latvijā.

Divdesmit dalībnieki apguva teorētiskās zināšanas par bioloģiskās lauksaimniecības principiem, augkopību, lopkopību, kaitēkļu apkarošanu un biznesa vadību šajā nozarē. Mācību procesā tika izmantotas dažādas metodes, lai nodrošinātu maksimālu informācijas apguvi un iemaņu nostiprināšanu. Lekcijas tiešsaistē mijās ar praktiskām nodarbībām gan LLKC Ogres birojā, gan dažādās saimniecībās (piemeklētas saistībā ar dalībnieku darbības jomām), kuras saimnieko ar bioloģiskām metodēm, Ogres novadā un apkārtējos reģionos. Šāda pieeja ļāva dalībniekiem ne vien apgūt teorētiskos principus, bet arī gūt ieskatu reālajā pieredzē un apgūt praktiskās prasmes no pieredzējušiem lauksaimniekiem.

Noslēgumā katrs dalībnieks prezentēja savu izstrādāto bioloģiskās saimniecības ražošanas plānu. Pēc veiksmīgas kursa apgūšanas visi absolventi saņēma apliecības, kas apliecina zināšanas un prasmes bioloģiskajā lauksaimniecībā un kalpos kā vērtīgs dokuments, reģistrējot saimniecību kā bioloģisku un pretendējot uz Eiropas Savienības fondu projektu finansējumu.

"Mēs esam gandarīti par lielo interesi, ko šīs mācības izraisīja vietējo lauksaimnieku vidū, tāpēc, iespējams. rudenī plānosim vēl vienu bioloģiskās lauksaimniecības pamatu mācību grupu" saka LLKC Ogres biroja vadītāja Aija Luse. "Dalībnieku aktivitāte un ieinteresētība pierāda, ka bioloģiskā lauksaimniecība kļūst arvien pievilcīgāka lauksaimniekiem kā ilgtspējīga un atbildīga saimniekošanas forma."

LLKC Ogres birojs turpinās piedāvāt izglītības iespējas lauksaimniekiem, tostarp mācības par dažādām bioloģiskās lauksaimniecības tēmām. Plašāka informācija par plānotajām mācību programmām ir pieejama LLKC Ogres biroja Facebook lapā, vai sazinoties ar biroja speciālistiem.

Mācību dalībnieku atsauksmes:

  • "Lieliski noorganizēti kursi – gan lektoru izvēle tiešsaistēm, gan saimniecību apmeklējumi. Viss bija izcili, paldies!" –

Māris, cidoniju audzētājs.

  • "Ja sākumā šis šķita ķeksītim, tad laika gaitā tas kļuva pa īstam – patiešām varēja iedvesmoties un mācīties no visiem grupas dalībniekiem. Mēs kā iesācēji arī daudz guvām no lektoriem, gan arī apceļojot dzimto zemi un viesojoties pie citiem saimniekotājiem" – Toms, smiltsērkšķu audzētājs.
  • "Lieliski organizētas, interesantas, vērtīgas un iedvesmojošas mācības" – Dzintra, bišu, trušu un mājputnu saimniece.
  • “Man mācības bija pozitīva pieredze, kas mainīja domāšanas veidu! Ja sākotnēji šķita, ka vajadzība pāriet uz BIO saimniecību ir vairāk tirgus tendenču vadīta, tad mācību laikā nostiprinājās gan izpratne par bioloģiskās saimniekošanas ietekmi uz ilgtspēju, gan arī mana iekšējā pārliecība, ka šis ir pareizais attīstības virziens, lai dotu savu ieguldījumu planētas saglabāšanā. Starp citu, tagad vēl vairāk pievēršu uzmanību produktu etiķetēm, un tirgū uzdodu gudrus jautājumus pārdevējiem. Papildus tam visam neatsverams guvums ir iegūtie domubiedri no mūsu grupas!” – Ilze, smiltsērkšķu audzētāja.
  • “Sākumā nedaudz šaubījos, jo šķita, ka tas apjoms tik liels, tomēr gan lekcijas, gan praktiskās nodarbības bija ļoti vērtīgas, interesantas un daudzveidīgas. Zinoši lektori, reāli noderīga saimniecību apmeklējumos iegūtā pieredze. Atzinība arī organizatoriem, - ļoti pārdomāts plāns, tā kā arī saimniecību apmeklējumos bija līdzi LLKC pārstāvis-speciālists atbilstošajā jomā, bija laba iespēja uzreiz saņemt arī papildus konsultāciju,” – Niāra, dārzeņu audzētāja.
  • “Izrādās, ka mācīties var jebkurā vecumā un vajag. Klausoties lekcijas un piedaloties praktiskajos semināros, ieguvu labas zināšanas, pirmkārt, noderīgas tieši pašas piemājas dārza darbos. Tagad saprotu, kāpēc ir tā, ka nekas neaug. Šogad, pielietojot bioloģisko mēslojumu, esmu izaudzējusi skaistas zemenes un mazbērni priecīgi, ka var katru dienu ar tām mieloties,” – Aija, biškope.
  • “Šis mācību kurss ir ļoti būtisks un nozīmīgs ikvienam, kurš vēlas attīstīt ilgtspējīgu saimniekošanu saskaņā ar dabas likumiem. Tika iegūta ļoti starpdisciplināra informācija par tautsaimniecībā svarīgiem virzieniem un to iespējām izvēlēties ikvienam saimniekošanas praksi atbilstoši vietas un vides apstākļiem. Ļoti būtiski, ka nodarbības notika ne tikai teorētiski – lekciju formātā, bet arī praktiski un lietišķi –

sagatavojot ražošanas plānu (līdz ar to tika iegūts novērtējums par reālo situāciju) un apmeklējot un iepazīstoties ar saimniecībām un iegūstot pieredzi no reāli praktizējošiem bioloģiskajiem lauksaimniekiem,” – Raimonds, zālāju apsaimniekotājs un aitkopis.

 

Lai zinošāka un veiksmīgāka saimniekošana ar jauniegūtajām zināšanām!

Elīna Masteiko,

LLKC Ogres biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru