LLKC Ludzas birojs izglīto – pieredze, kas iedvesmo gudrākai un zaļākai saimniekošanai

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Ludzas birojs 2025. gada īstenoja divas vērtīgas aktivitātes, kas norisinājās LAP 2014.–2020. apakšpasākuma “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana” ietvaros.
22. maijā notika izglītojošs pieredzes apmaiņas brauciens, kura tēma bija lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana, savukārt 29.–30. maijā tika īstenotas oficiālas divu dienu mācības par zālāju biotopu atjaunošanu, kur dalībnieki ieguva gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas dabas daudzveidības saglabāšanā.
Vērtība vietējam – saimniecību pieredzes brauciens
Pirmajā aktivitātē – izglītojošajā braucienā – neliels, bet zinātkārs dalībnieku pulks devās iepazīt vietējās saimniecības un to pieredzi, kā radīt papildu vērtību saviem produktiem un idejām. Pirmā pietura – SIA “Organic Products” Ludzā – iedvesmoja ar savu izaugsmes stāstu. Uzņēmums ar apņēmību meklēja veidu, kā izmantot vietējos resursus, radot augstas kvalitātes bioloģiskus produktus, kas apvieno zināšanas par augu īpašībām ar modernām pārstrādes metodēm. Mūsdienās “Organic Products” ražo daudzveidīgas garšvielas, tējas, sukādes un eļļas. Daļu izejvielu uzņēmums audzē savā saimniecībā, bet papildus iegādājas arī izejvielas no citiem bioloģiskajiem audzētājiem – gan vietējiem, gan no tālākiem Latvijas reģioniem.
Turpinājumā Vita Seņkāne ar savu “Lapsas muižas maizi” apliecināja, ka vienkāršākais reizēm ir visspēcīgākais. Katra maizes klaipa pamatā – tradīcijas, stāsts un sirds darbs. “Ticība savam produktam – tā ir puse no veiksmes,” viņa smaidot teica.
Brauciena noslēgumā dalībnieki viesojās z/s “Inga Zeile”, kur saimniece izrādīja saimniecības daudzpusību. Galvenie virzieni – stādu un kāpostu audzēšana, kā arī skābēšana pēc tradicionālām metodēm. Ziemas sezonā saimniece, būdama pēc izglītības konditore, nodarbojas ar piparkūku cepšanu, kas kļuvusi par iecienītu produktu un papildu ienākumu avotu gada aukstajā laikā. “Svarīgi izmantot to, kas ir pie rokas, un darīt ar prieku,” viņa uzsvēra. Dalībnieki atzina – redzētais iedvesmo turpināt, eksperimentēt un saredzēt vērtību savā darbā. Daudzi atzina, ka visvairāk motivēja tieši uzņēmēju atklātība un vēlme dalīties pieredzē.
Daba ir mūsu atbildība – mācības par zālāju biotopu atjaunošanu
Ludzas Jauniešu centrā un dabā Mežvidu pagasta “Ošūmajās” notika oficiālas mācības “Zālāju biotopu atjaunošana bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai (t. sk. ar nodarbību dabā, atjaunotajos zālājos)” (lietpratējiem). Mācības vadīja LLKC eksperte Renāte Kaupuža, un tās sniedza dalībniekiem gan teorētiskas zināšanas, gan praktiskas iemaņas. Kāds no dalībniekiem norādīja: “Nekad iepriekš nebiju domājis, ka zālājs var būt tik bagāts ar dzīvību un nozīmīgs dabas līdzsvaram.” Mācībās tika apskatīti dažādi biotopu apsaimniekošanas veidi, to ietekme uz sugu sastāvu, zālāju kvalitātes novērtēšana un monitorings. Dalībnieki uzzināja, kā izvēlēties piemērotākās atjaunošanas metodes un plānot ilgtermiņa apsaimniekošanu. Praktiskajā daļā dalībnieki devās uz “Ošūmajām”, kur vēroja un analizēja atjaunotu pļavu, tās sugu sastāvu un atjaunošanas gaitu. Gaisotne bija darbīga un jautājumiem bagāta – zināšanas tika papildinātas ar pieredzi no reālās vides.
Mācības “Zālāju biotopu atjaunošana bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai (t. sk. ar nodarbību dabā, atjaunotajos zālājos)” (lietpratējiem) LAP 2014.–2020. apakšpasākuma “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana” ietvaros (LAD līguma Nr. 10.2.1-2.36/23/P23) norisināsies atkārtoti arī 15.–16. jūlijā!
Aicinām interesentus pieteikties dalībai jau tagad, rakstot uz e-pastu diana.kiselova@llkc.lv, vai sazinoties ar LLKC Ludzas biroju telefoniski +37125577632.
Iedvesmai un rīcībai
Abas aktivitātes uzskatāmi parādīja – vietējā uzņēmība un dabas līdzsvara saglabāšana iet roku rokā. Ar nelieliem, bet pārdomātiem soļiem iespējams radīt ietekmi – gan savā saimniecībā, gan apkārtējā vidē. LLKC Ludzas birojs ir gandarīts par dalībnieku aktīvu līdzdalību, atsaucību un vēlmi mācīties. “Mācības un pieredze iedeva ļoti daudz. Gribas pašam darīt vairāk un domāt ilgtermiņā – gan par savu saimniecību, gan par dabu,” sacīja kāds no dalībniekiem. Aicinām visus interesentus sekot līdzi LLKC piedāvātajām iespējām un būt aktīviem savā izaugsmē – zināšanas un kopiena ir spēcīgs atbalsts ceļā uz ilgtspējīgiem laukiem.
Diāna Kiseļova,
LLKC Ludzas biroja ekonomikas konsultante
Pievienot komentāru