Druvienā notiek Apjumības jeb auglības svētki

GalerijaPrint

Pie Jāņa Poruka memoriālā muzeja „Vecā skola” Druvienas aktīvie iedzīvotāji jeb „Druvienas cilts”, kā viņi paši sevi sauc, 26. septembrī svinēja Apjumības jeb auglības svētkus kopā ar Vītolu ģimeni.

„Svinēt – dziļi un mūsdienīgi! Rokot, izprotot un pielietojot senču atstāto mantojumu – tautasdziesmas, dejas un rotaļas, un piešķirot svētkiem šodienas ritmam atbilstošu formu!”  – tāda bija svētku devīze.

Pasākums sākās ar mājražotāju un amatnieku tirgu. Aktīvi  tirgotāji un pircēji bija paši druvēnieši, kas piedāvāja maizi, kūciņas, sieru, dārzeņus, medu, gaļas izstrādājumus, rotas, koka karotes, pinumus. Druvienas skolēnu kafejnīcā  varēja iedzert tēju, kafiju un arī paēst! Netrūka arī tirgotgribētāju no tuvākas un  tālākas apkārtnes – no tuvējā Rankas pagasta SIA „Vecpāpani” piedāvāja pircēju iecīenītos ābolu čipšus un mājas vīnus, „Pļaviņu Delikateses”  – gaļas izstrādājumus, z/s „Spainīši”  – puķu sīpolus, stādus, SIA „Burkānciems” no Ļaudonas – kazas sieru, „3×9 zālītes” no Vecpiebalgas – zālīšu uzlējumus un sīrupus, no Lejasciema pagasta – „Ozolu maize” u.c.

Apmeklētāju netrūka arī amatnieku darbnīcās – pie pinējas Ineses Zvejnieces varēja izpīt nemizotu klūgu grozus, pie koka karošu meistara Viestura Kļaviņa – iemēģināt roku abras grebšanā, kopā ar rotkali izkalt stiepļu gredzentiņus. Mazie bērni rokdarbu klasē darināja figūriņas no zīlēm, kastaņiem, dārzeņiem un ogām.

Apjumībās bija iespēja stiprināties ar Buņģa zupu (gan veģetāro, gan speķīgo versiju), apmeklēt „sulu bāru”, kur uz vietas tika spiestas sulas no āboliem, ķirbjiem, tomātiem, cidonijām,burkāniem un citiem labumiem, kas izauguši Druvēniešu dārzos.

Kad pierima tirgus kņada, druvēniete Ausma Smala, kura ir rudzu maizes cepšanas meistare, stāstīja un rādīja, kā savā jaunībā darinājusi labības kūlīšus un veidojusi labības status – darbs bijis grūts un atbildīgs.

Druvienas folkloras kopas „Pērlis” vadītāja Dace Vītola klātesošos iepazīstināja ar senlatviešu auglības dieva Jumja atrašanas un godināšanas rituāliem. Jumis labības laukā  bijis tur, kur lielākās un ražīgākās vārpas. Tās saimnieks savācis un ielicis nākamā gada labības laukā, lai Jumis auglību un svētību pārnestu uz nākamo gadu. Ar dziesmām un dejām, rotaļam klātesošie kopā ar folkloras kopu „Pērlis” godināja un slavināja Jumi.

Vecajā skolā – muzejā tika ieskandēta dzejas stunda „Restartējam Poruku”.

Pasākuma izskaņā notika apdziedāšanās „Kauja pie Knipskas”. Vakarā sākās danči postfolkgrupas “Dārdi” pavadījumā. Paldies Druvienas aktīvajiem iedzīvotājiem par šo interesanto un saturīgo dienu!

Venta Vanaga,

Gubenes novada  lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru