Iedvesmojošas idejas: efektīva un ilgtspējīga ūdens izmantošana saimniecībā

GalerijaPrint

Slovēnijas EIP-AGRI darba grupa “Pro-Ražošana” (“Pro-Production”) izstrādā  lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmu par apūdeņošanu, lai saimniecībās palielinātu ūdens patēriņa produktivitāti.

„Lai panāktu vislabākos rezultātus apūdeņošanā, jāizvērtē:

  1. augsnes īpašības,
  2. augu attīstības stadija,
  3. augsnes ūdens sastāvs,
  4. laika prognoze,
  5. izmantotā ūdens daudzums.

Efektīva apūdeņošana palielina ūdens izmantošanu un līdz ar to arī samazina barības vielu izskalošanos, vides ietekmi uz ūdens ekosistēmām,” saka Matjažs Glavans (Matjaž, Ļublanas universitātes Biotehnikas fakultātes vides plānošanas profesora asistents un darba grupas koordinators.

Matjažs Glavans skaidro:  “Slovēnijā bieži vien zema lauksaimniecības produktivitāte ir saistīta ar zemu apūdeņošanas sistēmas izmantošanas efektivitāti.” Citiem vārdiem sakot, ūdens daudzums, kas tiek izmantots noteiktas ražas iegūšanai, ir lielāks, salīdzinot ar citām valstīm, kurām ir lielāka pieredze apūdeņošanas sistēmu izstrādē. Viņš turpina: „Lauksaimniekiem pašlaik trūkst profesionālu tehnoloģiju, un, kad lauki tiek apūdeņoti, viņiem pašiem jāizvērtē radusies situācija. Tas bieži vien noved pie tā, ka lauksaimnieki izmanto pārāk daudz ūdens vai arī sāk novadīt ūdeni pārāk vēlu. Tas negatīvi ietekmē produktivitāti (daudzumu un kvalitāti) kopumā,  samazinot ražojamo produktu daudzumu un arī  ražas tirgus vērtību (jo izejvielu izmaksas ir augstas). Līdz ar to pašlaik Slovēnijas lauksaimnieki nav pietiekami konkurētspējīgi pārtikas tirgū.”

Projektā vadošais partneris ir Ļubļanas universitāte, un tajā piedalās vairāki sadarbības partneri, tajā skaitā lauksaimniecības uzņēmumi, pētniecības iestādes, ģimeņu lauku saimniecības u.c. Projekts sadarbojas arī ar Slovēnijas Vides aģentūru.

Projekts: Lauksaimnieciskās ražošanas produktivitātes palielināšana, palielinot ūdens izmantošanas efektivitāti un ilgtspēju

Vadošais partneris: Ļubļanas universitāte, Biotehnikas fakultāte

Īstenošanas laiks: 14.12.2018.-13.12.2021.

Kontaktpersona: Matjaž Glavans matjaz.glavan@bf.uni-lj.si

Plašāka informācija par projektu pieejama šeit: http://ejuz.lv/q6o

Smelies iedvesmu arī no citiem Eiropas inovāciju projektu piemēriem http://www.laukutikls.lv/nozares/lauku-telpa/lap-pasakums-16-sadarbiba/inovaciju-projektu-piemeri-eiropa

Sagatavoja

Kristīne Cinglere,

VLT Sekretariāta projektu vadītāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru