Preiļu rajona partnerība – teritorijas attīstībai

GalerijaPrint

Teritorijas aktivizēšana, informatīvi semināri, konsultācijas, projektu iespējas – tie ir atslēgas vārdi, kas raksturo biedrības “Preiļu rajona partnerība” ikdienu.

Ļoti darbīgi un dinamiski ir sācies jaunais plānošanas periods: izsludinātas trīs projektu konkursu kārtas, saņemti un izvērtēti 111 projektu pieteikumi, no kuriem 55 iesnieguši tieši uzņēmēji.

VRG teritorijā ir pieci novadi: Preiļu novads, Līvānu, Aglonas, Vārkavas un Riebiņu. Daudz strādājam, lai informāciju par projektu iespējām zinātu visu novadu cilvēki un visiem būtu vienādas iespējas piedalīties pasākumā. Lepojamies, ka iepriekšējā nebija neviena pagasta (kopā 24), kurā nebūtu īstenots kāds LEADER projekts. Kopā iepriekšējā periodā tika īstenoti 190 projekti par summu 1 313 041 eiro.

Jaunās stratēģijas īstenošanai un darbības nodrošināšanai līdz 2019. gadam ir piešķirts 631 502 eiro, 55% no publiski pieejamā finansējuma nolemts novirzīt uzņēmējdarbībai. 2016. gadā tika izsludināta 1. projektu konkursa kārta, saņēmām 70 projektus, no tiem uzņēmēji iesniedza 26 projektu pieteikumus, finansējumu piešķīra 12 projektiem, tagad 6 uzņēmējdarbības projekti ir īstenoti.

Irēna Koleda, kura savā z/s “Kalni” nodarbojas ar mājas vīnu ražošanu, īstenojot LEADER projektu “Mājražošanas attīstība”, iegādājās jaunas gāzes plītis ar paliktni, konvekcijas krāsni, mikseri, aukstuma vitrīnas, paplāšu ratiņu, 2 gaisa kondicionierus, ūdens sulu spiedes, augļu smalcināšanas iekārtas un pasterizatoru. Minētās tehnikas iegāde atvieglo un modernizē ražošanas procesu saimniecībā. Iegādājoties šos pamatlīdzekļus, saimniecība spēj attīstīt jaunu ražošanas nozari piparkūku un  prjaņiku ražošanu. Tādējādi tiek dažādots saimniecības piedāvātās produkcijas klāsts, kas ļauj uzturēt tūristu interesi par saimniecību un tās piedāvāto produkciju. Tiek veicināts gardēžu tūrisms Latgales reģionā.

Projektā “Stikla kausēšanas darbnīcas attīstība Līvānos” iegādātas jaunas iekārtas – stikla kausēšanas krāsns un stikla griešanas iekārta, kas palīdzēs attīstīt stikla kausēšanas darbnīcu „Stikls no Līvāniem”, projekta īstenotāja ir uzņēmēja un stikla māksliniece Inga Salmiņa no Līvāniem. Abi projekti tika pieteikti konkursam “Sējējs – 2017”.

VRG savas darbības desmit gados paveikusi daudz labu darbu un aizsākusi jaunas iniciatīvas. Pēc biedrības nodibināšanas 2006. gadā uzsākām sadarbību ar Nīderlandes fondu KNHM un trīs gadu garumā īstenojām mazo grantu programmu “Iedzīvotāji veido savu vidi”. Šī programma bija kā starta pozīcija LEADER projektiem, jo tā mēs iepazinām teritoriju, kopienas un pašvaldības. Tā bija kā mācību stunda gan mums VRG darbiniekiem, gan biedrībām un kopienām, kā jāraksta un jāīsteno projekti. Uzsākot stratēģijas īstenošanu 2009. gadā, Preiļu rajona partnerība bija gatava atbildīgajam darbam. Mēs tikām novērtēti un izvirzīti konkursam “Sējējs-2012”, kurā starp 13 nominantiem bijām otrie un saņēmām veicināšanas balvu nominācijā “Gada LEADER grupa”. Arī labākos projektu īstenotājus cenšamies izcelt un tādējādi viņiem teikt „paldies” par paveikto. Tā “Sējējam-2015” pieteicām biedrības „Gūdu saimineiču bīdreiba”  projektu „Goda saimnieču tradīciju saglabāšana Aglonas novadā”, kas arī tika novērtēts un saņēma veicināšanas balvu nominācijā “Gada LEADER projekts vietējā rīcības grupā”.

Mums patīk izaicinājumi un nebaidāmies iet pirmie: Preiļos notika 1. iedzīvotāju forums, kurā piedalījās pārstāvji no visas VRG teritorijas, sadarbībā ar LLF noorganizējām 1. Latvijas lauku kopienu parlamentu Preiļos, pēc Preiļu rajona partnerības iniciatīvas tika nodibināta labdarības organizācija nodibinājums “Viduslatgales pārnovadu fonds”.

Aiz katra uzrakstītā un īstenotā projekta stāv cilvēks, un mums ir ļoti svarīgi, ka mūsu teritorijā ir šie aktīvie, uzņēmīgie ļaudis gan nevalstiskajā sektorā, pašvaldībā, gan uzņēmēju vidū. Ne katrs no mums spēj darīt lielas lietas. Taču ikviens no mums var darīt mazas lietas ar lielu mīlestību.

Valija Vaivode,

VRG administratīvā vadītāja

Preiļu rajona partnerība

* Teritorija: Līvānu, Preiļu, Riebiņu, Vārkavas novadi un Aglonas novada Aglonas pagasts.

* Dibināta: 2006. gada 30. maijs.

* Biedru skaits: 40 biedri – 5 pašvaldības, 11 uzņēmēji, 24 biedrības.

* Adrese: Tirgus laukums 1, Preiļu novads, Preiļi.

* E-pasts: preilupartnerina@inbox.lv, tālr. 22026684.

* Administratīvā vadītāja: Valija Vaivode.

* Mājaslapa: www.preilupartneriba.lv

Foto galerija: 

Pievienot komentāru