Pulcējas pie baltu vienības ugunskura

GalerijaPrint

Vienojoties ar ļaudīm citos Latvijas novados un Lietuvā, baltu uguņu sasaukšanās 22. septembra vakarā notika Vecumniekos, pieminot lietuviešu un zemgaļu uzvaru Saules kaujā.

 Ap 30 dažāda vecuma entuziastu pulcējās pie baltu vienības ugunskura augstienē, kas atrodas Zvirgzdes mežā netālu no Staņķa ezera. „Šī ir visaugstākā vieta Vecumnieku novadā – 70 metru virs jūras līmeņa. Pastāv leģenda, ka senos laikos te bijis ezers,” kāpas rašanās vēsturi skaidro Renārs Manuilovs, biedrības „Jaunatne smaidam” valdes loceklis.

 Nedrīkst zaudēt cīņu

Bārbeles folkloras kopas vadītāja Irita Vimba aicināja klātesošos izveidot apli un vienoties „Skauģa dziesmā”, tādējādi apliecinot vienotību un spēku pastāvēt par savu zemi. Dzejoli par baltiem no sava jaunākā lirikas krājuma „Ziedu pļavā” nolasīja Gina Viegliņa–Valliete.

Pieminot leģendāro Saules kauju pirms 778 gadiem, kad lietuvieši un zemgaļi sakāva Zobenbrāļu ordeni, par vēsturi un tautu likteņiem aizdomāties rosināja vēstures un sociālo zinību skolotājs, skaistkalnietis Arvo Karelsons. „Ja spējam vienoties kaujā, ja spējam vienoties cīņā par noteiktu mērķi, tad tā ir jāiztur līdz galam, nevis jāuzvar tikai viena kauja. Gūstot uzvaru kaujā, nedrīkst zaudēt cīņu!” viņš sacīja, velkot paralēles starp seno karotāju piedzīvoto un jaunāko laiku notikumiem, arī norisēm Ukrainā. Uzrunas noslēgumā A. Karelsons piebilda: „Karā ir jāuzvar, bet galvenais karš – tas ir karš sevī, kas jāizcīna!”

Bārbeles mazpulka dalībnieki bija parūpējušies par cienastu, jo, kā jokoja aktīvistu vadītājs Voldemārs Barens, „tie, kuri uzvar kaujā, iegūst arī trofejas”.

„Baltu vienības dienai veltīts pasākums tiek organizēts jau vairākus gadus. Šeit esam otro reizi, iepriekš pulcējāmies Pilveru pilskalnā Bārbelē,” atklāj V. Barens.

Dzied abās valodās

Lai veicinātu pašlaik pasaulē vienīgo baltu valodu runātāju – latviešu un lietuviešu – tuvināšanos un draudzību, Bārbeles folkloras kopas dalībnieki skandēja dziesmas abās valodās. Lāpu un ugunskura gaismā tika izspēlēta atrakcija ar lielīšanos, apliecinot, ka karot un spēkoties var arī ar vārdiem.

Baltu vienības uguņu sasaukšanos organizēja biedrības „Jaunatne smaidam” un „Zemgales mantojums”, piemiņas sarīkojumā piedalījās Bārbeles folkloras kopa, mazpulcēni un vairāki interesenti. „Zemgales mantojums” ir nesen dibināta nevalstiskā organizācija, kas izveidota, lai saglabātu un popularizētu tradicionālo kultūru, atbalstītu Bārbeles folkloras kopas centienus.

Mērojot stāvo atceļu lejup, dzima ideja ierīkot pakāpienus uz augsto kāpu, lai atvieglotu piekļūšanu vietai, kur 22. septembrī iecerēts pulcēties arī nākamgad.

Baltu vienības diena ar dažādiem piemiņas un kultūras pasākumiem Latvijā un Lietuvā tiek atzīmēta kopš 2000. gada.

 Žanna Zālīte,

www.vecumnieki.lv

 Foto: Žanna Zālīte

Foto galerija: 

Pievienot komentāru