Zemgale starptautiskajā izstādē „Rīga Food 2014”
Zemgale bija viens no visplašāk pārstāvētajiem Latvijas reģioniem, ar gandrīz 70 dalībniekiem piedaloties Ķīpsalas izstāžu kompleksā organizētajā gadskārtējā starptautiskajā izstādē „Rīga Food 2014”.
Izstāde notika no 4. līdz 7. septembrim, un jau otro gadu, pateicoties Zemkopības ministrijas, Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta, Zemgales plānošanas reģiona un pašvaldību atbalstam, mājražotājiem un mazajiem ražotājiem bija iespēja piedalīties un prezentēt savu produkciju. Šogad līdzās pārtikas ražotājiem, piedalījās arī amatnieki, kuru izstrādājumi saistīti ar virtuvi un galda kultūru.
Pagājušajā gadā „Rīga Food 2013” izstādē no Zemgales piedalījās 42 pārtikas mājražotāji. Atkārtoti piedalījās 25 mājražotāji, bet lielākā daļa izmantoja šo iespēju pirmo reizi. Visplašāk tika pārstāvēts Bauskas novads ar 13 dalībniekiem.
Zemgales stends aizņēma 240 kvadrātmetru lielu platību. Pirmo reizi izstādē prasmes ēdienu gatavošanā demonstrēja Dobeles Amatu mājas meistari. Dobeles novada z/s „Pērles” un z/s „Ceriņi” piedāvāja konservējumus, ievārījumus un avenes. Pirmo reizi piedalījās arī Dobeles bitenieki no z/s „Grantiņi” un z/s „Lapsas”. No Bauskas novada pirmo reizi savus produktus prezentēja Laima Stankevica, kas ražo sierus pēc franču receptēm no aitu piena, savukārt z/s „Virši” piedāvāja kaņepju sēklu eļļu un apceptas, maltas kaņepes. Šī bija pirmā izstāde arī Tērvetes novada tikko dibinātajam jaunajam mājražotājam SIA „Tērvetes maize” un mājražotājai ar trīs gadu pieredzi Kristīnei Liniņai, kura piedāvāja konditorejas izstrādājumus un smiltsērkšķu produktus. Auces novadu pārstāvēja un pirmo reizi piedalījās šogad reģistrējusies mājražotāja Marika Grīslīte no z/s „Krīgeri” ar pašcepto maizi un riekstu cepumiem. Marika prezentēja arī tikko mājražošanu uzsākušās jaunās uzņēmējas no Dobeles Olgas Jakštas cepumus ar latviskiem motīviem.
Izstādes laikā reģionu stendos tika rīkots mazo ražotāju pārtikas produktu konkurss „Tautas garša”. Ikvienam apmeklētājam bija iespēja pagaršot un nobalsot par savu iecienītāko produktu, kā rezultātā tika noteikta „Tautas garša” ar pirmajām trīs vietām katrā produktu grupā.
Konkursa uzvarētāji tika noteikti pēc apmeklētāju – degustētāju balsojuma simpātijām. Konkursā piedalījās visu četru reģionu stendu dalībnieki, kuri konkursam iesniedza pašu izvēlētu un viņuprāt pašu mīļāko vai iecienītāko vienu produktu.
Kurzemes reģionu pārstāvēja 13, Vidzemes - 9, Zemgales - 15 un Latgales - 10 ražotāji. Pārtikas konkurss notika sešās pārtikas produktu grupās ar vietu sadalījumu:
Maizes grupā
1. vieta „Svētes maize” – sēklu maize (Jelgavas novads);
2. vieta „Sēļu zeme” – rudzu maize (Jaunjelgavas novads);
3. vieta „IK Dzīles” – Latgales maize.
Sieru grupā
1. vieta „Blūdži” – marinēts siers (Jelgavas novads);
2. vieta z/s „Krišjāņi” – kūpināts ķiploku siers (Bauskas novads);
3. vieta z/s „Āres” – mājas siers (Aizkraukles novads).
Gaļas izstrādājumu grupā
1. vieta „Alias Products” – auksti kūpināta strausu gaļas desa;
2. vieta z/s „Kraujas” – žāvēta gaļa (Bauskas novads);
3. vieta z/s „Apogi” – žāvēta jēra gaļa.
Vīnu grupā
1. vieta z/s „Kalni” – upeņu vīns;
2. vieta „Vējkalnietis” – ērkšķogu vīns;
3. vieta „Cremon 6” – muižas vīns.
Konditorejas izstrādājumu grupā
1 .vieta „Kuldīgas labumi” – riekstu un dzērveņu cepumi;
2. vieta „Ineses tortes” – šokolādes torte;
3. vieta „Suitu maize” – sklandrauši;
Saldumu grupā
1. vieta „JU Liepa” – ābolu aveņu konfektes;
2. vieta „Garzeķe” – rabarberu sukādes (Pļaviņu novads);
3. vieta „Sortus” – dzērveņu konfektes.
Pēc rezultātiem redzams, ka zemgalieši turas pie tradicionālām vērtībām – maizes, siera un kūpinātas cūkgaļas. Aptaujājot izstādes jaunos dalībniekus, visi bija gandarīti par iespēju piedalīties un savus ražojumus parādīt. Tā bija jauna pieredze, tika nodibināti kontakti, saņemti komplimenti, kas cēla pašapziņu un lika noticēt, ka tas, ko ražo, patiešām ir labs produkts, jo garšo ne tikai pašam, bet arī vēl kādam. Pati biju par liecinieci tam, ka kāds turīgs krievu pāris īsi pirms izstādes beigām izmisīgi meklēja Zemgales stendā kaņepju sviestu, jo „vakar esot šeit bijis un labi garšojis!”. Apmierināti bija arī pagājušā gada dalībnieki, kādam veicās labāk ar preču noietu, kādam ar kontaktiem un labiem biznesa piedāvājumiem, kāds ir ticis pie sadarbības partnera, kas piedāvāja atbilstošu iepakojumu ražotajam produktam. Galvenais ieguvums ir kopā būšana ar līdzīgi domājošiem, ideju apmaiņa, savstarpēja sadarbība turpmāk!
Raimonda Ribikauska,
LLKC Dobeles nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru