Ar mīlestību pret savu zemi un tās vērtībām

GalerijaPrint

Skaistā un sakoptā lauku īpašumā Līvānu novada Sutru pagasta  “Latiņos” top brīnišķīgi dabas produkti – ziedes, krēmi, skrubji, tējas, sīrupi, pulveri u. c. To visu rada Gita Usāne, kura lieliski pārzin  ārstniecības augus. Gita saimnieko kopā ar savu vīru un trīs bērniem. Visi darbi tiek veikti kopīgiem spēkiem. Platība, kas tiek apsaimniekota, ir 15 ha, ārstniecības augus audzē piemājas dārzā un saimniecībai piegulošajā teritorijā.

Gita pati ievāc dažādus ārstniecības augus no tuvējām pļavām un mežiem. Parasti labākās ir tās vietas, kur dabu nav skārusi cilvēka saimnieciskā darbība – vietas meža ielokos, pavisam nelielas pļavas,  kur saimniekot nav ērti vai izdevīgi. Ir arī augi, kurus audzē pašu mājās, piemēram, kumelītes, kliņģerītes u. c. Augu mācību Gita apguvusi pie zāļu sievām, lasot grāmatas un izgājusi mācību kursu dabīgās kosmētikas pagatavošanā.

Saražotās produkcijas apjoms katru gadu ir mainīgs, un arī piedāvājums mainās, jo viss atkarīgs no tā, kāda ir sezona un kas izaug. Gadā tiek saražots aptuveni 500 dažādu tilpumu tējas iepakojumi, ap 400 dažādu tilpumu sīrupi un citi produkti atkarībā no pieprasījuma. Produkciju iespējams iegādāties vietējos tirdziņos, Preiļu veikalā “Dekora” vai turpat saimniecībā.

Saimniece pati vada dažādas meistarklases, kurās tiek sniegts ieskats par konkrētajiem augiem, to ietekmi uz cilvēka veselību. Pēc neliela ievada seko prakstiskās darbības un tiek vārītas ziedes, pagatavots krēms, skrubis vai lūpu balzams. Šāda meistarklase ir izglītojoša un lieliska aktivitāte pasākumos, dzimšanas dienā vai kādā ballītē. Tas ir veids, kā apgūt ko jaunu, interesantu un iegūt vai papildināt zināšanas ārstniecības augu lietošanā.

Augu izvēlē vienmēr ir svarīga katra auga ietekme uz ķermeni, lielakoties tās ir kombinācijas no 1–3 augiem, ne vairāk. Ziemā tie ir sildošie – skuju, vasarā ziedu – asinsszāle, kumelītes, kliņģerītes, jasmīni. Klasiskākais ir asinszāles izvilkums eļļā, un cilvēki to labi pazīst un ir iemīļojuši. Ziedēs kā konservants lielākoties  tiek izmantots bišu vasks, šad tad arī rožu vasks u. c. Ēteriskās eļļas papildu smaržai tiek izmantotas reti, jo katrs no augiem dod savu aromātu. Tiek gatavoti arī dažādi sīrupi – ceļmallapu, priežu čiekuru, kumelīšu un citi. Saimnieces iecienītākais sīrups ir ceļmallapu, kas ir lielisks palīgs pret saaukstēšanos un klepu. Lai to pagatavotu,  ceļmallapas tiek sagrieztas ar šķērēm, lai tās labāk varētu izkaltēt. Viss process ir roku darbs. Top arī dažādi pulveri, un viens no tiem ir pieneņu sakņu pulveris – patlaban gan vēl saknītes nav raktas, un parasti to dara vai nu agri pavasarī, vai tagad rudenī. Gita saka: “Ceru, ka atbrauks mana draudzene, un mēs abas iesim rakt”.

Ziedes sāka tapt pēc pašas pieredzes ar krēmiem, no kuriem radās alerģiska reakcija, tāpēc pamazām Gita sāka gatavot augu izvilkumus eļļā, no kuriem pēc tam gatavoja ziedes. Sākotnēji tā bija personīgā vajadzība, tad radi, daugi palūdza pamēģināt, viņiem iepatikās, un tā arī aiziet šī reklāma un veidojas atgiezeniskā saite: “Cilvēki paši pamudināja mani to visu darīt, dzerot daudz tēju un lietojot dabiskākus produktus”.

Lielākais prieks un gandarījums par paveikto ir redzēt, ka tas, ko tu dari, citiem noder un palīdz. “Tad, kad es esmu pļavā, mežā vai kaut kur citur – man laiks pazūd, un to, ko es daru, neuztveru kā darbu. Tajā brīdī tā ir aizraušanās, citreiz pat neprāts, jo, kad atvedu no pļavas vai meža to, ko esmu salasījusi, pēc tam mājās ir jātiek galā”. Saimniece sapratusi, ka ir jāplāno, cik vajag salasīt katru no konkrētajiem augiem, jo piedāvājumam ir jābūt dažādam. Gita vienmēr aplūko savu produkcijas plauktu saimniecībā un to papildina, lai klientiem vienmēr būtu pieejams pietiekoši plašs sortiments.

Visas idejas, ko Gita īsteno līdz gatavam produktam, rodas ar personīgo pieredzi – tās pašas atnāk ar pirts palīdzību, jo saimniece pati ir arī pirtniece. Viesi, ierodoties ciemos, vienmēr jāpacienā, tā radusies doma par tējām un to ievākšanu. Peroties pirtī, nepieciešamas labas slotiņas, kuras Gita pati gatavo. Tām jābūt pareizi sasietām, lai neizjūk, pareizi izkaltētām un labi jāsmaržo, kā arī jābūt pirtniekam ērtā garumā.

Veiksmīga sadarbība ar LLKC Preiļu biroju saimniecei ir izveidojusies “Laukiem būt!” apmācību programmā. Gita vadījusi meistarklases, kurās labprāt dalās savā uzņēmējdarbības pieredzē ar jauniešiem, kurus iedrošina nebaidīties iesākt ar mazumiņu un īstenot savus sapņus. Tāpēc, runājot par pirts slotiņām, tiek piebilsts, ka slotiņu izgatavošana realizācijai būtu lieliska niša jauniešiem, jo pirtniekiem bieži trūkst labu, kvalitatīvi sagatavotu slotiņu, un pieprasījums būtu liels, ja būtu atbilstoša kvalitāte. Ļoti labs  pieprasījums pirtnieku vidū būtu arī pēc ozola slotām. Gita saka: “Svarīgākie nosacījumi, kas jāievēro, lai labi sasietu slotiņu, ir skaisti un pareizi to sakārtot, lai varētu labi sasiet un slota neizjuku. Ļoti svarīgi ir pareizi izžāvēt, lai būtu skaista, zaļa, smaržīga. Svarīgi, lai tā būtu pareizajā garumā, jo kādam jau ar to slotu būs jāstrādā.”

Saimniece labprāt piedalās LLKC organizētajos semināros un mācību braucienos, jo tie sniedz jaunu skatījumu, idejas un uzdrīkstēšanos.

Viens no Gitas sapņiem, kas tagad tiek īstenots, ir vasaras virtuvīte –  

kā pati saimniece saka “vosorys kukneite”, kur vadīt meistarklases un darboties. Jāteic, ka darbi rit raiti, un palicis pavisam nedaudz, ko darīt. Saimnieki visu realizē pašu spēkiem, un viņiem tas lieliski izdodas.

Par patreizējo situāciju valstī Gita izsakās ļoti optimistiski, lai gan,  sākoties pandēmijai, domāja, ka viņas gatavotie produkti tā arī paliks plauktos un pieprasījums būs ļoti zems, bet reālā situācija bija pilnīgi pretēja. Pieprasījums pēc vietējiem un dabīgiem produktiem auga. Visas ievāktās tējas tika pārdotas, un pieprasījums pēc tām ir joprojām. Pašreizējā situācija ir mainījusi cilvēku paradumus un liek izvērtēt produktus, ko lietojam. Cilvēki vairāk pērk un arī paši gatavo uzlējumus un sīrupus savas imūnsistēmas uzlabošanai.

Lauku cilvēks nekad nav bezdarbībā, vienmēr ir, ko darīt – galvenais visu veikt ar prieku un sirdi, jo tad ir rezultāts. Dzīvojot laukos, var daudz ko izaudzēt, Gita priecātos, ja būtu salīdzinoši vairāk mazo audzētāju un darītāju, kuriem tas ir sirdsdarbs, un cilvēki būtu veselāki, ja lietotu to, kas mums pašiem izaug. Laukos ir arī daudz spējīgu un idejām bagātu jauniešu, kuri uzdrīkstas daudz vairāk. Vissvarīgākais it visā, ko Gita dara, ir mīlestība pret darbu. Svarīgi, lai pašam būtu prieks un patika pret to, ko dara, tad viss izdodas – tieši to varam vēlēt ikvienam!

Iveta Sondore, 
LLKC Preiļu biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Iveta Sondore un no Gitas Usānes personīgā arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru