Daudzveidīga pieredze Vācijas saimniecībās

GalerijaPrint

LLKC Aizkraukles konsultāciju birojs kopā ar saimniekiem maija sākumā devās uz  Dortmundes apgabalu Vācijā iepazīties ar turienes saimnieku pieredzi.  

Ierodoties Vācijā, jau pamanām, ka viss ir krietni zaļāks un saimnieki jau gatavojas pirmajam pļāvumam. Pirmā vieta, kuru  apmeklējām, bijaDietmar Steginkter Bahne Milchkuhbetrieb, kas atrodas Ostervaldē. Patlaban uzņēmumu vada viens  īpašnieks. Saimniecība saimnieko jau 430 gadus 17 paaudzēs. Piena lopkopības saimniecība – slaucamo govju skaits virs 400, ir 155 ataudzējamie dzīvnieki, vidējais izslaukums no govs gadā virs 12,4–12,5 t.  Saimniecības īpašniekam ir veterinārārsta izglītība, īpaša vērība tiek pievērta dzīvnieku veselībai, piena kvalitātei, ēdināšanai, atražošanai. Ganāmpulkā ir tikai HM šķirnes govis ar Amerikas ģenētiku. Tiek nodrošināta nepiesietā turēšana un slaukšanas procesu veic “skujiņas” tipa slaukšanas iekārtā. Slaukšana notiek divas reizes dienā. Ganāmpulks dalās divās grupās. Piena iepirkuma cena 0,47 EUR. Realizētā piena tauki 3,8%, olbaltuma saturs 3,4%, urīnviela pienā 18–19%. Miksēto barību izēdina vienu reizi dienā. Proteīna saturs zāles skābbarībā 19–20%. Apmeklējuma laikā barības deva govīm: zāles skābbarība 6 kg, kukurūzas skābbarība 8 kg, cukurbiešu graizījumi 1,2–1,5 kg, smalcināti kukurūzas graudi 4,5 kg, rapsis 4 kg, melase 2 kg. Barības zonā ir atsevišķa sekcija sienam, kas paredzēta kontrolei – redzot, ja govis pievēršas siena ēšanai, tad ar barības maisīju uz barības galda nav kaut kas kārtībā. Teles pirmo reizi sēklo 15–16 mēnešu vecumā, kad tās sasniedz 380 kg dzīvmasu. Sarpatnešanās periods 410–420 dienas. Saimnieks neuzskata, ka dzīvnieks jāsēklo maksimāli ātri pēc atnešanās, viņa pieņēmums – ja govs dod 60 litrus, sēklo 120 dienas un vēlāk. Bullīšus pārdod divu nedēļu vecumā par  120 EUR gabalā. Līdz divu nedēļu vecumam teļus ēdina ar govs pienu, pēc tam ar piena aizstājēju līdz 70 dienu vecumam. Katrs jaundzimušais teļš pēc dzimšanas tiek zondēts, vienā reizē izbarojot 4 litru jaunpiena. Saimniecības teritorija ir 130 m plata un 3 km gara. Teritorija senāk bija purvi, gadu laikā iekopta ļoti auglīga augsne, kas ir izcili piemērota piena lopkopības attīstībai. No zālāju platībām ik gadus iegūst 4–5 pļāvumus. Pamatā tiek audzēti zālāji, ziemas mieži, kukurūza. Saimniecībā nodarbināti 4 darbinieki un divi uz pusslodzi. Saimniecībā tiek izmantoti arī saules paneļi – 45% enerģijas izmanto paši, 55% pārdod.

Tālāk braucām mācīties uz Emsflower – Eiropas lielāko  stādaudzētavu. Šeit tiek ražoti vairāk nekā 300 miljoni dobju un balkona stādu, saimniecība kopā aizņem 64 ha un ir divas reizes lielāka nekā otrā lielāka stādaudzētava Eiropā. Atbalsta un apgādā savus klientus no kopumā trīs vietām Nīderlandē un Vācijā. Lielākā daļa produkcijas tiek izgatavota pēc pasūtījuma. Preces var iegādāties arī gala patērētāji no blakus esošā  Gartenwelt Emsbüren veikala. Mērķis ir piegādāt vislabākās kvalitātes augus. Emsland Gemüse ir daļa no Emsflower GmbH uzņēmumu grupas. Emsflower jau vairākus gadus nelielos apmēros audzē dažāda veida dārzeņus. Faktiski šis papildinājums kalpoja, lai padarītu ekskursiju interesantāku apmeklētājiem. Sekojot reģiona patērētāju vēlmēm, tagad izmanto savu pieredzi, lai plašā mērogā audzētu tomātus.  Kaitēkļu apkarošanai iespēju robežās izmanto labvēlīgos kukaiņus. Siltumnīcās ir līmes dēļi, pie kuriem var pieķerties kaitēkļi. Šie paneļi tiek regulāri pārbaudīti, un, pamatojoties uz to, tiek pieņemts lēmums, vai un kuri labvēlīgie kukaiņi ir jāatbrīvo. Apūdeņošanai izmanto tikai attīrītu lietus ūdeni. Lai tas būtu pietiekami pieejams arī sausos periodos, ūdens tiek uzglabāts vairākos sateces baseinos. Ar šo ūdeni pietiks visam gadam, jo ​​šeit Emslandē ir pietiekami daudz nokrišņu. Elektrību un siltumu ražo ar savu "bioelektrostaciju". Kā norāda nosaukums, šī iekārta ražo zaļo elektroenerģiju. Dedzinot ainavu kopšanā iegūto malku, izmanto tvaiku, lai darbinātu turbīnu, kas ražo elektrību. Tajā pašā laikā mēs izmanto uzsildīto ūdeni siltumnīcu apsildīšanai. Tātad enerģija netiek zaudēta. Gūstam  ieskatu pašreizējā podu un stādu ražošanā Eiropas lielākajā stādaudzētavā. Atkarībā no pasūtījuma un sezonas darbībām tiek izmantoti griešanas roboti un stādāmās mašīnas. Turklāt dažādi videomateriāli izskaidro visus svarīgos un interesantos ražošanas soļus.

Otro dienu iesākam, iepazīstoties ar kooperatīvu Raiffeisen Ems-Vechte, kuram ir 26 meitas uzņēmumi, kas ir vieni no modernākajiem lopbarības ražotājiem Eiropā. Izveidoti divi vēja parki ar astoņiem vēja ģeneratoriem, darbojas 6 veikli un 24 benzīntanki, 5 banku filiāles, bio graudu dzirnas un bioloģiskā pārstrāde – saražoto barību eksportē uz Nīderlandi, Zviedriju un Dāniju, pieder sava osta. Sāk attīstīt jaunu virzienu – būvēt dzīvojamās mājas. Pārdod sēklu, mēslojumus, augu aizsardzības līdzekļus, kombinēto lopbarību dažādu sugu dzīvniekiem. Uzņēmums piedāvā augkopības speciālista konsultācijas, veic sadarbību ar akadēmiju Agrak-akadameji MPT, lai izglītotu jaunos lauksaimniekus. Pavisam aptuveni 750 000 t dzīvnieku barības tiek ražotas četrās rūpnīcās Klein Berßen, Laar, Dörpen un Hoogstede, un lielākoties tiek piegādātas reģionālajām fermām Vācijā un kaimiņos esošajā Nīderlandē, notiek aktīva sadarbība ar lauksaimniekiem. Strādā ap 700 darbinieku. Pamatā ražo kombinēto spēkbarību – cūkām, zirgiem, liellopiem, mājputniem, kā arī pārslas. Gada apgrozījums 378 milj. EUR. Ņemot vērā situāciju pasaulē, tiek prognozēts apgrozījuma kāpums līdz 600 milj.

Vienā no filiālēm tiek veikta pārtikas preču pārstrāde (maize, šokolāde, kukurūza, jūras aļģes). Maizes savākšanai ir 10–12 mašīnas, kas brauc ap 400 km attālumā un savāc maizes konteinerus, par šo maizi uzņēmums maksā 150–200 EUR par t, rēķina pēc kviešu cenas, gadā iepērk 40–50 tūkstošu t. Pārstrādāto pārtikas produktu turpmāk izmanto kombinētās lopbarības ražošanai.

Iegūstam arī informāciju, ka šajā reģionā ir 80 000 piena govis, vidēji 90 govis saimniecībā. Kopš 2019. gada par 4% samazinās saimniecību skaits. Minētajās saimniecībās vidēji iegūst 10 t no govs gadā (tauki 4,1%, olbaltums 3,4%).

Ierodamies saimniecībā ar 150 slaucamajām govīm, kopā apstrādā 80 ha zemes (40 ha kukurūza, 20 ha zālāji, 20 ha graudaugi), jaunie saimnieki saimnieko no 2019. gada. Lopbarībā 60% sastāda zāles skābbarība, 40% kukurūzas skābbarība, viena litra piena ražošanai plāno 250 g skābbarības. Slikta augsne – smilšaina, viegla, tāpēc audzē arī rudzus, kurus neizmanto saimniecībā, bet pārdod. Saimniecībā ir pamattehnikas nodrošinājums, kukurūzas novākšanai tiek ņemts pakalpojums. Miksētas barības gatavošanu veic pašgājējs  mikseris. Barības devā paredz – kukurūzas skābbarību (75%), zāles skābbarību (20%) un salmus (5%). Pašgājējs mikseris ir aprīkots ar programmu, kas visus barības līdzekļus sajauc  atbilstoši plānotajai barības devai. Barības devu sastādīšanas  konsultācijas sniedz rūpnīcas Raiffeisen Ems-Vechte konsultants, kurš arī ierodas saimniecībā un pārliecinās, kā strādā barības deva. Slaukšanas process tiek veikts ar diviem Lely robotiem, ļoti liela vērība tiek pievērsta ģenētikai, izvēlās tikai robotam piemērotākās govis un vizuāli vērtē tesmeni. Pirmā atnešanās vidēji 24 mēnešu vecumā, sēklošanas reižu skaits telēm 1,4, govīm 2,1, trešo daļu govju sēklo ar gaļas šķirni – beļģu zilo. Govju kūts sadalīta trīs sekcijās, katrā sekcijā ir iespēja pielāgot guļvietu lielumu pēc tajā esošās dzīvnieku grupas auguma. Jaundzimušos teļus 7–10 dienas baro ar govs pienu, pēc tam līdz 6 mēnešu vecumam ar piena aizstājēju. Sēklošanu veic 15–80 dienas pēc atnešanās. Ik pēc 5 mēnešiem tiek veikta nagu apkope.

Dodamies uz B&K – tas ir ģimenes uzņēmums, kas dibināts 80.  gadu sākumā,bet jau no 1973. gada nodarbojas ar miltu malšanu, gatavo veselīgu barību veseliem dzīvniekiem. Ražo koncentrātus un minerālvielas, piedāvā izejvielas citiem ražotājiem lopbarības ražošanai, piedāvā veterinārārsta pakalpojumus (uzņēmumā ir 25 vetārsti). Ražo suņiem un kaķiem piemērotus našķus (piem., kaltētas cūku ausis). Tiek nodarbināti 60 darbinieki. Mērķis ir ražot mājdzīvnieku barību, kas ir ideāli pielāgota klienta un dzīvnieku vajadzībām. Vēlas palielināt sadarbības efektivitāti ar klientiem, lai produkts būtu piemērots klientam gan pēc iepakojuma, gan pēc sastāva. Ražo arī individuālus barības maisījumus. Ir speciāli produkti  teļu ēdināšanai. Pašlaik ir trīs filiāles un savs piegādes transports, plašāka specializācija ir liellopu un cūku ēdināšanai. Barības devu sastādīšanai izmanto Amerikas ēdināšanas programmu Amino co. Seko līdzi, lai sagatavotā barības deva tiku reāli uzņemta, lai to varētu apēst, nosaka saimnieku pieļautās kļūdas barības devu sagatavošanai mikserī. Eksportē uz Dāniju, Rumāniju, Holandi. Ražo premiksus govīm, cūkām utt.

Dodamies uz Timmering-Brandl KG Badbergen-Vehs – lauksaimniecības uzņēmumu Osnabrikas ziemeļu rajonā, kas darbojas trešajā paaudzē (dibināta 1947. gadā). Darbības virziens ir piena ražošana un lauksaimniecība. Notiek intensīvā jaunlopu audzēšana un kūtsmēslu izmantošana biogāzes iekārtā. Saimniece arī ir vetārste. Pamatganāmpulkā 600 slaucamas govis, 800 jaunlopi un 100 nobarojamie buļļi, kas tiek turēti septiņās novietnēs. Apsaimnieko 600 ha zemes, audzē kartupeļus, cukurbietes, zālājus, kukurūzu. Ir sava biogāzes stacija. Saimniecības mērķis nav palielināties, bet attīstīt alternatīvo enerģiju, būt efektīvākiem. Ņemot vērā lielo jaunlopu skaitu, saimniecība praktizē pārdot izsolē ap 200 pirmpienes. Slauc trīs reizes dienā, slaukšanu veic “skujiņā”, 24 vietas. Dzīvnieku novietne ik pa laikam tiek paplašināta, atjaunota, jo pieaug dzīvnieku skaits. Barība, kas paliek uz barības galda neapēsta, tiek izēdināta nobarojamiem buļļiem, pārējā palikusī barība tiek realizēta biogāzē.

Teļus ar dzeramo ūdeni un papildbarību nodrošina no 2 nedēļu vecuma. Divu nedēļu vecumā veic atragošanu, pielietojot arī anestēziju. Individuālā turēšana nodrošināta līdz 8 nedēļu vecumam, tad dzīvnieki tiek sadalīti lielākās grupās. Tura  individuāli, katram pieejams savs piena ēdināšanas spainis, pienam pievienoti vitamīni un minerālvielas, dzīvnieki ēd, kad vēlas, piena spaiņi tiek mazgāti un to saturs nomanīts 2 reizes dienā.

Saimniecība pārņemta 2017. gadā, kad tur bija 260 govis un 280 cūkas. Pie vecās dzīvnieku novietnes ir uzcelta jauna (60 x 40 m), kura ir aprīkota aizkariem, horizontiem ventilatoriem mikroklimata nodrošināšanai, aprīkota ar stacionāro meteo staciju (kas iedarbina ventilatorus pie 18 oC), trīs slaukšanas robotiem (pašlaik slaukšanu nodrošina 2, trešais ir rezerves), vidēji govs robotu apmeklē 7 reizes dienā, bet slaukšanas process notiek tikai 3 reizes, vidēji 36 l no govs. Robotā dienā viena govs papildus saņem spēkbarību 3,5–5 kg, pārējā paredzētā barības devas spēkbarība tiek iemaisīta barībā. Papildus darbojas arī piena saukšanas zāle, govis netiek šķirotas, visas atrodas vienā grupā un vienādi ēdinātas. Ir atsevišķa zona problēmu un slimajām govīm. Gadā no govs iegūst 12–12,5 t piena. Pirmo reizi sēklo teles 14–15 mēnešu vecumā ar dzīvmasu 330 kg. Kūtsmēslu tīrīšanu veic robotizēti, arī barības piestumšanu veic robots. Pirmo reizi barību piestumj pēc trīs stundām pēc barības izdalīšanas un tad ik pēc divām stundām. No izbarotās barības uz barības galda paliek 2–4%. Slaucamām govīm miksēto barību izdala divas reizes dienā. Tas ļauj izsekot plānotās barības devas apēdamībai un samazina barības izšķērdēšanu. Uz dzīvnieku paredz 26–27 kg sausnas barībā. Teļiem dienā paredz 15 litru brīvi pieejama govs piena, kam tiek pievienots paskābinātājs. Pirmās trīs dienas ēdina ar govs pienu, pēc tam ar aizstājējiem. Buļļus paši nobaro, realizē 22 mēnešu vecumā ar kautsvaru 450 kg. Dzīvnieku novietnēs kā kaisāmo materiālu lieto saperētus, izžāvētus kūtsmēslus  (35% sausnas  pakaišos), šķidro frakciju izmanto lauku mēslošanai. Saules paneļu saražoto enerģiju pārdod par 0,26 EUR kw/h, bet pērk par 0,18 EUR. Strādā tikai ģimene un viens nepilna laika strādnieks.

Pēdējā pieturas vieta mūsu braucienā bija BVL lauksaimniecības tehnikas rūpnīca, kas iekārtas visā pasaulē. Vieni no populārākajiem ir V-MIX barības maisītāji. Šie piekabināmie barības maisītāju vagoni spēj sajaukt pēc iespējas vairāk barības un transportēt to mazākā telpā. Katrs maisītāja vagons ir individuāli pielāgots zemnieka vai viņa uzņēmuma vajadzībām. V-MIX sērijas barības maisītāji ir pieejami izmēros no 3,5 m³ līdz 46 m³. Katrs maisītāja vagons ir individuāli aprīkots ar dažādiem izkraušanas variantiem vai piederumu elementiem. BVL paļaujas tikai uz vertikālajiem maisītājiem. Pieejami aptuveni 1000 produkcijas veidi dzīvnieku barošanas tehnoloģijām.

Vairākās saimniecībā novērojām, ka uz dzīvnieka apzīmēšanas krotālijām tiek norādīts tēva numurs un mātes vārds, kas atvieglo turpinām dzīvnieku izcelsmes izsekojamību.      

Viens no saimnieku secinājumiem – sekmīgai saimniekošanai ir darba kultūra.

Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

LLKC Aizkraukles birojs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru