Ērtāka ražas stādīšana un novākšana ar “Farmore” radīto iekārtu
Teju katram no mums ir atmiņas vai pavisam svaiga pieredze tādos nogurdinošos dārza darbos kā dobju ravēšana, zemeņu lasīšana karstā saulē vai nebeidzamu biešu vagu kaplēšana. Komandas “Farmore” dalībnieki – Kurts Kleinhofs-Prūsis, Andrejs Dzelme un Deniss Baranovs – izstrādā iekārtu, kas svarīgos, bet ne gluži izklaidējošos darbus ļauj paveikt ātrāk un ērtāk, izvairoties no lieka laika patēriņa un sāpēm, ilgstoši strādājot saspringtā pozā.
Jaunieši 2021. gadā pēc mācībām startēja konkursā pasākumā “Laukiem būt!”, bet uzvaru neizcīnīja. Puiši degunus nenokāra un aktīvi līdzdarbojās meikatonā “AgriTech2022”, ko organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs sadarbībā ar LLU un Valsts Lauku tīklu.
Pasākumā bioekonomikas nozarēm nozīmīgus izaicinājumus risināja desmit jauniešu komandas, kuras 48 stundu laikā radīja iekārtu un produktu prototipus. Meikatonā tika radīti vairāki prototipi – tiešsaistes platformas zemnieku un pircēju tikšanās funkcijas nodrošināšanai un produkcijas pārdošanai, dizaina griestu lampa ar iebūvētu dūmu detektoru, zivju audzēšanas dīķu aerācijas ierīce, kas darbināma ar vēja enerģiju. Prototipi 48 stundu laikā radīti LLU zinātniskajās laboratorijās ar dažādu mentoru atbalstu, tostarp LLU pētniekiem. Tāpat arī veikti pirmie eksperimenti to pārbaudei, par kuru rezultātiem interesenti varēja pārliecināties meikatona noslēgumā.
Uzvarētāju komanda Kurta Kleinhofa-Prūša vadībā ieguva 1000 eiro balvu par savu prototipu – ogu lasīšanas iekārtu.
Komanda “Farmore” zina, ka ne visiem lauksaimniekiem pieejamas dārgas, specializētas iekārtas ražas novākšanai, bet dažādi ilgstoši ar rokām veicami darbi ne vienmēr ir ērti, tāpēc komanda fokusējas uz ekonomiski izdevīga risinājuma izstrādi – tādu, kas palīdzētu lauksaimniekiem strādāt gudrāk, paveicot vairāk ar mazākiem izdevumiem, tajā pašā laikā saudzējot darbinieka veselību un labsajūtu.
“Farmore” radītā iekārta lieliski ir piemērota izmantošanai, piemēram, zemeņu laukā. Zemeņu lasītājiem ilgstoši jāliecas uz leju, noslogojot muguru un kaklu, kas var rezultēties nogurumā, sāpēs un lēnākā darba tempā nepatīkamo sajūtu dēļ. Tādēļ “Farmore” iekārta piedāvā ergonomisku risinājumu – darba veicējs pie zemes veicamos darbus dara guļot, atslogojot muguru.
Tā kā “Farmore” radītā iekārta neizmanto iekšdedzes dzinēju, bet gan līdzstrāvas elektromotorus, ko ar strāvu nodrošina akumulators, iekārta nerada troksni, izmešus un ir patīkamāka lietotājam. Noderīga ir arī viegla vadāmība – cilvēks, kurš izmanto šo iekārtu, manuāli var kontrolēt tās kustību uz priekšu, kā arī apstāšanos, pielāgojot to savam lasīšanas tempam. Ērtumam izveidota arī novietne kastēm un jumtiņš, lai pasargātu lietotāju no karstas saules vai pēkšņa lietus.
Lai arī iekārta radīta, vēloties radīt labākus apstākļus tieši zemeņu audzētājiem, tā būs noderīga arī, piemēram, lauka gurķu, sparģeļu un citu kultūru audzētājiem, stādītājiem, ravētājiem, ražas novācējiem un citu darbu darītājiem, pielāgojot iekārtu dobes vai vagas platumam un audzētās kultūras augstumam. Iekārtas izgatavotāji ir atvērti sadarbībai ar lauksaimniekiem un vēlas, lai radītā iekārta būtu vērtīgs pienesums lauksaimniekiem un nozarei kopumā.
Puiši iekārtu vasarā testēja LLKC Ventspils biroja klientu zemeņu laukos un abas puses bija apmierinātas – “Farmore” komanda varēja pārliecināties par savas iekārtas tehnisko veiktspēju, savukārt ogu lasītāji – atpūtināt muguras, ergonomiski darbojoties vagās.
Īrisa Roze-Posuma sadarbībā ar “Farmore” komandu
Pievienot komentāru