Ģimenēm draudzīgs ogu dārzs
Kas, jūsuprāt, ir ģimenēm draudzīgs ogu dārzs – vai tur var iegūt jaunus draugus, vai varbūt iepazīstināt ģimeni ar ogām un to, kā tās aug? Šo vīziju ir pieņēmuši par savu un nu jau ceturto gadu savu ogu dārzu ar pievienoto vērtību Salaspils novadā attīsta Anita Hanzena kopā ar dzīvesbiedru Kasparu Krušlinski.
Kā mēs te nokļuvām
Anita vienmēr ir bijusi un ir aizrautīga visā, ko dara, ieliekot darbā sevi visu, par ko runā sasniegtie rezultāti dažādās jomās. Sākusi darba gaitas kā nekustamo īpašumu mākleris, pēc bērniņa piedzimšanas strādāja bankā, paralēli attīstot ar bērniem saistītu privāto uzņēmējdarbību, jo vienmēr klusībā tomēr gribējies ko savu. Reiz karstā vasaras dienā ar Kasparu un abu četriem bērniem sēžot Ogres dzīvoklī, radās pirmās domas un plāni par savu lauksaimniecības uzņēmējdarbību vietā, kurā būtu slēgta teritorija un ūdens, kur peldēties. Jau nākamajā dienā, sākot meklēt šādu vietu internetā, burtiski uzreiz parādījās piedāvājums, ka saimniecība Salaspils pusē meklē pārvaldnieku. Sekoja zvans un...
Z/s “Jaunpelši” mantojums
Neliels dārzkopības uzņēmums Salaspils novada “Jaunpelšos” sākts veidot 1996. gadā. Tas 1999. gadā reģistrēts kā zemnieku saimniecība “Jaunpelši”. Dibinātāji – pieredzējuši puķkopības entuziasti un draugi no Salaspils Botāniskā dārza Valdis Dubovskis (1948-2011) un Mārtiņš Maltenieks. No 2001. gada saimniecībā izveidoti melleņu stādījumi, kuri tai brīdī bija vieni no pirmajiem Latvijā. Pēc Valda aiziešanas mūžībā darbu saimniecībā turpināja viņa sieva un dēls Didzis Dubovskis. 2015. gadā SIA “Salaspils mellenes” tiek atdalīts no z/s “Jaunpelši” kā atsevišķs uzņēmums, darbojoties tikai krūmmelleņu audzēšanas jomā un piedāvā ogas klientiem pašlasīšanai. Kad viņsaulē devās arī Didža mamma, viņš sāka meklēt kādu, kurš būtu ar mieru vecāku izloloto saimniecību nomāt un apsaimniekot, jo pārdot neļāva sentimentālas jūtas, bet pašam laika darboties saimniecībā nebija.
Sekoja tikšanās ar Anitu. Viņu abu vīzija par saimniecības turpmāko attīstību sakrita. Līdz pat šim brīdim abu sadarbība balstās uz savstarpēju uzticēšanos un cieņu melleņu tradīciju saglabāšanā.
Risinājumi rodas no problēmām
Anita un Kaspars saimniecībā sāka darboties 2018. gadā bez jebkādas pieredzes lauksaimniecībā un krūmmelleņu audzēšanā. Vasara bija sausa un liela daļa ražas nokalta, kā arī ar ogām pamatīgi pamielojās putni – saimniecība, izrādījās, atrodas gājputnu migrācijas ceļā. Rudenī pāris secināja, ka sākums nebūt nav viegls un bez kārtīga ieguldītā darba un finansējuma nekādu rezultātu nebūs. Tā kā te viņiem ļoti patika, bija jādomā, kā iegūt līdzekļus uzņēmējdarbības attīstībai, jo darba apjoms jauniešus nebūt nebiedēja. Ar LLKC Ogres biroja ekonomikas konsultantes Skaidrītes Padedzes palīdzību 2019. gadā tika iesniegts un arī apstiprināts ES fondu finansējuma projekts “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”, par kurā iegūtajiem līdzekļiem saimniecība tika pie mazlietota traktora pļaušanai ar zemes frēzi un piekabi, ūdens sūkņa, telts klientu uzņemšanai, kā arī ogulāju aizsargtīkliem pret putniem. Tīkla pārdevējiem nebija paraugu tā uzstādīšanai, tāpēc ieteica paskatīties, kā to liek Francijas vīnogu laukos. Tā radās interesants, efektīvs un, šķiet, Latvijā unikāls aizsargtīkla uzstādīšanas veids – segšana virs lauka uz metāla balstiem. Zem tīkla var iekļūt, lai apkoptu krūmus un arī lai lasītu ogas, papildus radot interesantas gaismu spēles. Putni ir pirmie, kuri ziņo par ogu gatavību, jo, kamēr mellenes ir zaļas, tās nevienu neinteresē. Putnu bari ātri atrod ogas, tiklīdz sezona ir pilnbriedā. Pietiek vien ar pāris stundām, lai daļēji vai pat pilnībā tiktu apēsta visa raža. Tā 2019. gadā agrā rīta stundā saimniecība zaudēja lielo ogu lauku aiz dīķa. Tagad ar tīkliem mellenes var sauļoties un nogatavoties drošībā.
Attīstība un degsme vienmēr turpinās
Ražas apjoms 2019. gadā kāpa. Tāpat tai pašā gadā “Salaspils mellenes” sāka attīstīt papildu uzņēmējdarbības virzienu – krūmmelleņu stādu tirdzniecību, pēc pieredzes sākotnēji dodoties pie lielākajiem Lietuvas melleņu audzētājiem.
2020. gada sezonā karstums un nesakoptie (neizgrieztie zari) krūmiem darīja savu – ogu bija daudz, tomēr vairums sīkas, pat savvaļas melleņu izmērā.
Šī gada pavasarī saimniecība pieteikta Valsts augu aizsardzības dienesta Lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas reģistrā, tāpat arī profesionālo stādaudzētāju reģistrā.
Pastāvīgi notiek virzība uz savu vīziju – ģimenēm draudzīgu ogu dārzu, koncentrējoties uz lauku burvības parādīšanu un sajūtu sniegšnu apmeklētājiem. Mellenes tiek pārdotas tikai pašlasītājiem. Tiek piedāvāta zemes gabaliņu un dārza instrumentu noma, uz sezonu iegūstot mazdārziņa īpašnieka pieredzi. Jau pāris gadu uzsākta teritorijas noma gan mazākiem, gan lielākiem pasākumiem, kā arī bērnu nometnēm. Tagad jau Anita ieguvusi nometņu vadītājas sertifikātu un dibināta sava biedrība, lai varētu rīkot izzinošas un aizraujošas nometnes bērniem ar iespēju iegūt lauku dzīves pieredzi. Iepriekšējā sezonā nometnēs piedalījās 120 bērni, šovasar tie jau būs vairāk nekā 200.
Vienmēr “jā” jaunām iespējām
Mūsu pašreizējās jaunās realitātes – pandēmijas – pirmo vilni Anita Hanzena izmantoja lietderīgi, 2020. gada pavasarī tālmācībā apgūstot LLKC piedāvātos Lauksaimniecības pamatu kursus. Savukārt oktobrī vienlaikus kopā ar vēl daudziem jauniešiem visā Latvijā uzsāka jauno “Laukiem būt!” sezonu – LLKC organizētas intensīvas uzņēmējdarbības mācības jauniešiem ar iespēju pēc tām startēt konkursā, lai parādītu kompetentai žūrijai, ka tieši tava ideja ir pelnījusi finansiālu atbalstu uzņēmuma izveidei vai attīstībai. Šogad martā Anita ar ideju par pasākumu rīkošanu “Salaspils mellenes” teritorijā iekļuva konkursa finālistu starpā un ieguva 3. vietu savā kategorijā, attiecīgi balvu 1200 eiro, par kuriem iegādāta grīda pasākumu rīkošanas teltij, jo bez tās slapjā laikā zeme zem tās pārvērtās dubļu jūrā.
Patlaban aizvien intensīvāka kļūst sadarbība ar Salaspils novada TIC, iesaistoties aizvien jaunos novada un plašāka mēroga pasākumos un aktivitātēs. Jūnijā saimniecība vēra durvis “Lauku ceļotāja” organizētajām Atvērtajām dienām laukos. Tāpat jau 4. septembrī “Salaspils mellenes” gatavojas jaunam izaicinājumam – Mājas kafejnīcu dienai, uz vienu dienu pārtopot par mājas kafejnīcu un dodot iespēju nogaršot vietējos ēdienus, dzērienus, baudīt ģimenēm draudzīgā ogu dārza atmosfēru.
“Salaspils mellenes” ir ļoti aktīvas un pamanāmas sociālajos tīklos, daloties gan ar saviem jaunumiem, gan neliedzot vērtīgus padomus. Meklējiet Facebook un Instagram, dodieties ciemos lasīt ogas, piedalīties nometnēs, izgaršojiet mājas kafejnīcas garšas un iegūstiet savu pavisam īpašo lauku pieredzi. Lai nav garlaicīgi!
Elīna Masteiko,
LLKC Ogres biroja uzņēmējdarbības konsultante
Foto: no “Salaspils mellenes” arhīva
Pievienot komentāru