Iepazīstam Kurzemes mājražotāju pieredzi saimniekošanas dažādošanā

GalerijaPrint

Mācību gada sākuma LLKC Alūksnes konsultāciju birojs organizēja divu dienu pieredzes braucienu uz Kurzemi, kurā bija iespēja iepazīt Tukuma un Talsu novadu mājražotāju idejas, uzzināt par mārketingu un saražotās produkcijas noieta tirgus veicināšanu.

Sākām ar Tukuma novada uzņēmuma SIA “ ZPN food” apmeklējumu, kurā 14 ha platībā tiek audzēti ķiploki. Tie gan nav vienīgais kultūraugs, ko audzē uzņēmumā, jo,  lai nodrošinātu augu maiņu, tiek audzēti arī graudaugi. Ķiploku audzēšana un pārstrāde aizņem lielāko daļu no darbinieku darba laika, lai gan stādīšana, rušināšana, laistīšana un novākšana ir mehanizēta. Tomēr, lai sagatavotu tirgus preci, ir daudz roku darba. Pārdodamā produkcija ir ķiploki un ķiploku pārslas. Pārstrādei nonāk mazie un nestandarta ķiploki.

Uzņēmums pārstrādes modernizācijai ir īstenojis LEADER projektu. Ir piedalījušies pasākumā “Novada Garša” un ieguvuši nomināciju – ķiploku pulveris tika godalgots ar sudraba medaļu.

Talsu novadā apmeklējām lauku tūrisma saimniecību “Dūmu namiņš Pūpoli”, kas atrodas Rīgas jūras līča krastā. Tajā ir kempingu vietas un iespējas novietot savu telti. Šobrīd lauku tūrisma atpūtas vieta ir pilnveidota, un tās piedāvājums ir dažādots. Tā ir ģimenēm draudzīga, jo padomāts par izklaides iespējām gan pieaugušajiem, gan arī bērniem – dažādas šūpoles, batuti, smilšu kastes. Piedāvājumā ir gan auksti, gan karsti kūpinātas zivis. Tiek sniegti arī ēdināšanas pakalpojumi, piedāvājumā zivju zupa un dažādu sugu zivju degustācija.

Otrās diena saimniecību apmeklējumu sākām ar z/s “ Kļavnieki”, kurā pamatnozare ir kazkopība un kazu siera ražošana. Patlaban piedāvājumā ir piecu šķirņu sieri – bezpiedevu, ar sāls, bazilika, ķiploku piedevu un kūpināts. Pirmā kaza saimniecībā tika ievesta pirms desmit gadiem, tad tika pieņemts lēmums, ka jāpalielina ganāmpulks, un tika uzsākta kazas siera ražošana. Siera tirdzniecība tika izmēģināta Āgenskalna tirgū, Rīgā, bet, ņemot vērā, ka attālums ir 300 km, vēl ceļā patērētais laiks, līdz ar to šobrīd saimniecības siers tiek piedāvāts tieši gala patērētājam saimniecībā un tirdziņos, kā arī divos Dundagas veikaliņos. Produkcijas prezentēšanai saimniecībā ir iekārtota degustāciju telpa un tiek pieņemtas apmeklētāju grupas.

Tālāk ceļš veda uz “ Mežstrautiem” pie saimnieces Olgas Blumbahas, kur tiek gatavoti apmēram 25 dažādi produkti – dabīgo sulu želejkonfektes, dažādas mērces un sāls ar dažādām piedevām ar zīmolu “SKIM gardumi” . Kā izejvielas tiek izmantotas saimniecībā saražotās ogas un augi, kā arī meža ogas. Čakli darbojoties, produkcijas klāsts regulāri tiek papildināts ar jaunām garšām. Saimniece nebaidās no eksperimentiem. Produkcija tiek tirgota vietējā tirdziņā, un ir iespēja saņemt sūtījumu arī pakomātā.

Pieredzes apmaiņas brauciena noslēgumā kaut kas salds un garšīgs – SIA  “Ceļojošais Fraņču makarūns” apmeklējums. Atraktīvās un jaukās uzņēmuma īpašnieces Signes pavadībā notika makarūnu gatavošanas meistarklase, kas ir viena no mārketinga darbībām, ko piekopj uzņēmumā. Darbs prasa pacietību un precizitāti.

Saimniecību apmeklējuma dalībnieki bija gandarīti par uzņēmumos redzēto un dzirdēto. Galvenā atziņa – pārvērst savu hobiju uzņēmējdarbībā un darīt darbu ar patiku, tas ļaus attīstīt peļņu nesošu uzņēmumu.

Sarmīte Svilāne,
LLKC Alūksnes KB uzņēmējdarbības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru