Lauku vides saimniecību attīstība – cik vienoti, bet reizē atšķirīgi un unikāli
Septembrī pieredzes apmaiņas braucienā devāmies uz Rēzeknes pusi, lai iepazītos ar trīs lieliskām saimniecībām. Redzējām, kā attīstās lauku vides saimniecības, kā tiek veicināts vietējo produktu noiets, notiek degustācijas, individuāla darbošanās darbnīcās. Katra no saimniecībām ir unikāla un ar savu stāstu.
Rēzeknes novadā Dricānu pagastā SIA “Cukurella” uzņēmēja Velga Sarmule dalījās savā pieredzē, kā vietējie āboli un ogas tiek pārvērsti garšīgos, pufīgos zefīros, pastilās, bezē cepumiņos, popkūciņās un dažnedažādos citos gardos saldumos. Turklāt, kas nav mazsvarīgi, produktu izgatavošanā netiek pievienotas mākslīgās vielas. Velga Sarmule ir konkursa “Laukiem būt!” dalībniece. Apmeklējuma laikā tika piedāvāta iespēja darboties pašiem un izgatavot katram savu saldumu. Aizraujošs stāsts par to, kāds sūrs un neatlaidīgs darbs ir paveicams, lai nonāktu tur, kur tagad. Velga darbojas savās vecāku mājās, kur viņa piedzima un izauga, nu jau tagad veiksmīgi vada savu biznesu.
Z/s “Liepkalns” atrodas gleznainā, kalnainā vietā, Ilzeskalna pagastā, Rēzeknes novadā. Tajā saimnieko Aleksejs un Jūlija Daņilovi. Saimniecība specializējas augkopības nozarē un attīsta bioloģisko lauksaimniecību – strādā bez sintētiskiem pesticīdiem. 150 ha platībā audzē kviešus, rudzus, auzas, zirņus un griķus. Saimniecība ražo BIO pārtikas produktus, daļu no savas izaudzētās produkcijas pārstrādājot līdz gala produktam.
Brauciena noslēgumā devāmies uz bišu muižu Kaunatas pagasta Batņos. Medus foļvarka “Upeslāči” ir bioloģiski sertificēts biškopības uzņēmums, kas atrodas Rāznas Nacionālajā dabas parkā. Apmeklētājiem bija iespēja apskatīt 1875. gadā celto muižkunga vasaras rezidenci, tā saukto foļvarku, kura, realizējot projektu, ir pārtapusi par mūsdienīgu bišu paviljonu. Latgales lauku vidē te mierpilna atpūta saskaras ar dravas enerģiju un Rāznas svaigo gaisu. Ēkas divos stāvos bija iespēja iepazīties ar bišu saimes bioloģiju, primāro biškopības produktu iegūšanas tehnoloģiju un degustēt produkciju.
Pieredzes braucienā redzētais iedvesmo un pierāda, kā var tikt pie laba rezultāta, ja vien ir gribasspēks un piemīt neatlaidības spars. Arī dzīves laikā uzkrātajām zināšanām ir liela loma veiksmīga biznesa uzsākšanai. Sākumā tev var nepiederēt un nebūt nekas. Bet atcerēsimies veco labo sakāmvārdu: “Gudrajam pieder pasaule”.
Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākumā “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem”, LAD līguma Nr. LAD011018/P43. Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.
Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests
Edīte Jermašonoka,
LLKC Daugavpils biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru