Limbažu puses jauniešu idejām daudz rozīnīšu
Jau desmito gadu Limbažu birojā jauniešiem bija iespēja piedalīties mācībās “Laukiem būt!”, lai gūtu jaunas zināšanas, pieredzi un iedrošinājumu savas idejas īstenošanā.
Uzsākot mācības, grupa devās pieredzes apmaiņas braucienā pie iepriekšējo gadu mācību dalībniekiem. Viņi viesojās piemājas saimniecībā “Arāji”, kur Inga Fricleja šogad pārņēmusi mammas saimniecību un nodarbojas ar bioloģisko dārzeņu un ogu audzēšanu un pārstrādi. Viņa gatavo vairāk nekā 70 dažādus produktus, un katru gadu rodas arvien jaunas receptes, lai pārsteigtu klientus ar jaunām garšām. Inga priecēja jauniešus ar savu pozitīvo skatu uz dzīvi laukos, ar savu entuziasmu un uzņēmību.
Zanes Magones tūrisma saimniecība “Priedītes” – atpūtas oāze ģimenēm ar bērniem! Zanes lielā mīlestība un saimniecības lepnums ir skaistie un mierīgie īru tinkera šķirnes zirgi. Viņi ir droši un nāk sasveicināties. Trušu dārzā jauniešus burtiski ieskauj kuplā garaušu saime un ēd no rokas. Saimniecības apskatē viesus pavada pundurkaziņu un aitu kompānija. Zane piedalījusies jauniešu mācībās, startējusi konkursā “Laukiem būt!” un ieguvusi pirmo vietu ar savu ideju “Īru tinkeru zirgu audzētava”. Viņa dalījās ar jauniešiem savā pieredzes stāstā, attīstot savu saimniecību. Ne vienmēr gājis gludi, bijušas pārdomas, vai turpināt iesākto. Saimniece secina, ja dara to, kas patīk, ar mīlestību, tad problēmas atrisinās, un viss notiek!
Pie Sarmītes Brūveres “Jaunozolos” mūs sagaida briežu saime. Dzīvnieki mielojas ar saimnieces tiko pasniegtajiem vitamīniem – ķirbjiem. Briežiem nav pretenziju, ka ciemiņi pienāk tuvāk. Viņi priecājas par jauniešu piedāvāto papildu ķirbju porciju. Interesants ir saimnieces stāsts par briežu ganāmpulka ikdienu, par to, kā piesaistīt tūristus, paplašinot piedāvātos pakalpojumus. Jauniešus iedvesmo sirds siltums un mīlestība, ar kādu Sarmīte stāsta par savu nodarbošanos. Atvadoties vēl katrs dalībnieks saņēma saimnieces sagatavoto dāvaniņu – kliņģerīšu ziedi.
Attālinātais mācību process šogad ļoti noderēja, jo grupā bija divas jaunās māmiņas un trīs jaunieši, kuriem Limbažu pusē pieder zeme, bet paši dzīvo citur – Pabažos, Rāmavā un Valmierā. Braukt uz nodarbībām klātienē viņiem būtu sarežģīti. Divas mācību dienas organizēja Limbažu birojs un trīs – LLKC. Un tam bija savi plusi. Jaunieši iepazinās, darbojās grupās un komunicēja ar projekta dalībniekiem no citām Latvijas vietām.
Mācībām pieteicās 13 jaunieši, bet intensīvo mācību procesu līdz galam izturēja 11 dalībnieki. Noslēguma dienā jaunieši prezentēja savas idejas, kur lieti noderēja iegūtās zināšanas. Ieceres bija dažādas – ķirbju, meloņu un garšaugu audzēšana, maizes cepšana, piena pārstrāde produktos, atttīstošo muzikālo rotaļlietu darināšana bērniem, ziepju ražošana. Katrā idejā bija kāda odziņa. Daži jaunieši atzina, ka mācības noderējušas, lai saprastu, ka sava biznesa ideja vēl jānospodrina. Prezentēšanas laikā viņi cits citu uzmundrināja un iedvesmoja ar labiem vārdiem. Attālinātajā procesā tomēr bija viens mīnuss, grupas dalībnieki nevarēja iepazīties tik labi, lai rastos sadarbība, tādēļ norunāja kopīgu tikšanos – pieredzes apmaiņu Skultes un Vidrižu pusē.
Prieks par aktīvajiem jauniešiem. Vēlu visiem apņēmību un veiksmi konkursā “Laukiem būt!”, ticību sev, sirds klātbūtni tam, ko dara, un tad viss izdosies!
Mācības notika Valsts Lauku tīkla pasākumā “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”.
Jautrīte Legzdiņa,
LLKC Limbažu biroja projektu vadītāja
Pievienot komentāru