Madonas jaunieši attīsta un prezentē savas biznesa idejas laukos

LLKC Madonas konsultāciju birojā, sākot ar 14. oktobri, jauniešiem bija iespēja piedalīties mācībās Valsts Lauku tīkla aktivitātē „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”. Mācības sāka 13 dalībnieki, bet apliecinājumus par piedalīšanos 2022. gada  mācību programmā “Laukiem būt!” saņēma 11.

LLKC Madonas konsultāciju birojs piedalās jauniešu mācību organizēšanā  jau no 2013. gada. Mācības piedalījušies vairāk nekā  00 Madonas puses jauniešu. Lielākā daļa no mācību dalībniekiem ir rakstījuši savus biznesa plānus un startējuši biznesa ideju konkursā.  Daļa jauniešu, kas piedalījās mācībās un  konkursā “Laukiem būt!” jau realizē savas biznesa idejas dzīvē.

Mācību info dienas ietvaros 14. oktobrī  jauniešiem bija iespēja klausīties kopējo LLKC Zoom tiešraidi visiem kopā, un dienas otrajā daļā bija iespēja piedalīties pieredzes apmaiņas braucienā – apmeklēt iepriekšējo gadu “Laukiem būt!” mācību dalībniekus, kuri savas biznesa idejas ir jau īstenojuši.

Pieredzes apmaiņas brauciens sākās ar Madonas novada Bērzaunes pagastu, kur jaunieši varēja uzklausīt un redzēt  2017. gada “Laukiem būt!” konkursa dalībnieka Reiņa Auziņa pieredzi vīnogu dārza izveidē saimniecībā “Rami”. Reinis audzē vīnogas. Šogad bija iespēja degustēt dažādu vīnogu šķirnes un  vīnogu sulu. Reinis Auziņš savā dārzā izaudzējis un izlolojis 52 dažādas vīnogu šķirnes, kas augušas kā ārā, tā siltumnīcā, lielas un mazas, saldas un mazāk saldas.

Todien  tika gūts ieskats arī  floristikas salona “Ievziedi un Ogas” izveidē. Programmas “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros 2019. gadā Ieva Vecvagare, gan apmeklēja Madonas  konsultāciju biroja rīkotās mācības, gan izstrādāja biznesa plānu savam uzņēmumam, to paveica. Ieva atzina, ka mācības bija noderīgas, jo tika radīts savs floristikas salons-veikaliņš. Jauniešiem pieredzes apmaiņas brauciena laikā bija ļoti noderīgi uzklausīt Ievas pieredzes stāstu, ne tikai par savas biznesa idejas realizēšanu dzīvē. Ieva Vecvagare stāstīja par floristikas salona darbības sākumu un tagadējo pieredzi, vadot savu uzņēmumu.

Jaunieši devās arī pie 2019. gada  konkursa “Laukiem būt!”   mācību dalībnieces Ilzes Čables Madonas novada Ērgļu pagastā. LLKC Madonas nodaļas rīkotajā pieredzes apmaiņas braucienā jauniešiem, paviesojoties Ērgļu pagasta "Bumbiermuižā", bija iespēja izbaudīt, ka patiesi esam nokļuvuši citā laika joslā. Kristaps un Ilze Čabļi, kuri ar baronu Bumbieru noslēguši sava veida vienošanos, jau 18 gadus radoši un darbīgi veido savdabīgu un mierpilnu vidi dziļos laukos Ērgļu pusē, īsteno oriģinālas idejas un lutina viesus neparastā brīvdienu mājā “Bumbiermuiža”,  piedāvājot atpūtu bez elektrības un mūsdienīga standarta.

Ilze Čable ir 2019. gada LLKC apmācību “Tu vari vairāk!” dalībniece, kura, piedaloties konkursā “Laukiem būt!” grupā “Lauksaimniecības  produkcijas pievienotās vērtības radīšana” par ieceri ražot dabas eliksīrus-hidrolātus ieguva otro vietu un naudas balvu. Īstenojot savu sapni, tika izveidota dabas eliksīru un smaržu darbnīca. “Paldies visai LLKC komandai, kas novērtēja manu ideju, kā rezultātā par konkursā iegūto naudas balvu tapa dabas eliksīru darītava,” tā saka Ilze.

Bumbiermuižā atrodas dabas eliksīru darītava, kurā top dažādu veidu eliksīri, hidrolāti un pat smaržas. Visus produktus ir iespējams apskatīt, degustēt un iegādāties.

Šogad, lai jaunieši varētu veiksmīgi un lietderīgi veikt mācības, tika piesaistīti zinoši lektori. Par biznesa idejas virzīšanu darbībā mācības jauniešiem pasniedza Iveta Vabule, Madonas biznesa inkubatora vadītāja (Biznesa inkubatoru departaments, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra). Idejas attīstīšanu biznesa plānā un individuālo biznesa plānu izstrādi jauniešiem vadīja LLKC Madonas biroja vadītāja – ekonomikas konsultante Aija Vīgnere. Jauniešiem tika izskaidroti atbalsta instrumenti un finansēšanas avotu pieeja ideju realizācijai. Par uzņēmējdarbības vidi Madonas novadā, pašvaldības atbalsta instrumentiem uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai, par iespējām, ko jauniešiem LEADER programmas ietvaros piedāvā Madonas novada fonds pastāstīja Jogita Baune – Madonas novada fonda vadītāja. Ilze Vogina, Madonas novada Centrālās administrācijas Attīstības nodaļas vadītāja, stāstīja par uzņēmējdarbības vidi Madonas novadā, par pašvaldības atbalsta instrumentiem uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai,   ALTUM aktuālo informāciju pastāstīja AS ”Attīstības finanšu institūcijas Altum” valsts atbalsta programmas uzņēmējdarbības attīstībai Iveta Dzērve – AS "Attīstības finanšu institūcijas Altum" Vidzemes reģiona vecākā klientu darījumu vadītāja.

Jauniešiem visiem kopā  Zoom tiešsaistē bija iespēja arī noklausīties mācības četru dienu garumā, ko vadīja LLKC pieaicināti lektori. Jauniešiem  otrajā mācību dienā bija iespēja noklausīties un gūt zināšanas par uzņēmējdarbības pamatiem – uzņēmuma dibināšana, nodokļu režīmi. Grāmatvedības pamati, ko jauniešiem pasniedza Linda Puriņa, LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas eksperte, sertificēta nodokļu konsultante, sertificēta grāmatvede. LLKC finansists Dzintars Vaivods stāstīja par uzņēmuma finanšu pārvaldību. Finansējuma veidi no uzņēmuma skatpunkta. Uzņēmums finansētāja acīm. Trešajā  mācību dienā tika izrunāta tēma par tirgus analīzi – mērķauditorijas noteikšana, konkurenti, sadarbības partneri, riski un pret riska pasākumi. Preces vai pakalpojuma cenu veidošanas principi – lekciju vadīja un tēmas skaidroja Iveta Leitlante – Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālās struktūrvienības vadītāja un uzņēmēja. Ceturtajā  mācību dienā Inita Krivašonoka, LLKC Lauku attīstības nodaļas projektu vadītāja, pieskārās jautājumam par dalībnieku prasmi sevi prezentēt. Jānis Lielmanis, digitālā mārketinga speciālists,  stāstīja par mārketingu un reklāmu, par digitālā mārketinga nozīmi un attīstības tendencēm.

Jaunieši ļoti atzinīgi novērtēja LLKC organizēto piekto mācību dienu, kur Kārlis Apkalns, komunikācijas eksperts un biznesa treneris, vadīja lekciju par prezentēšanas prasmēm. Terēze Riekstiņa, LLKC projektu vadītāja stāstīja par tēmu – pārdošana, tiešā komunikācija ar klientu, sarunu veidošanas  principi.

Jaunieši  ar interesi piedalījās mācībās, atzinīgi novērtēja iespēju gūt pieredzi, apmeklējot  iepriekšējo gadu mācību dalībniekus  klātienē un profesionālo lektoru sniegumu Zoom tiešaistē. Tagad  notiek gatavošanās biznesa ideju konkursam “Laukiem būt”,  individuālas konsultācijas tikšanās ar mērķi izstrādāt līdz galam biznesa plānus. Madonas biroja šā gada  jauniešu mācību dalībniekiem ir labas, stabilas idejas, kas tiek atspoguļotas biznesa plānos. Redzam, ka jauniešos ir degsme un apņēmība veidot savus uzņēmumus un attīstīt savas biznesa idejas Madonas pusē.

Anita Briška,
LLKC Madonas konsultāciju biroja Uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru